Results

Achievements at
orienteering events

Midlands Championships (UKOL), 30/01/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.cix.co.uk/~neper/rht2022

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 10 (M70,W16,W55) (length: 5.8km, climb: 80m, 14 controls)
Point calculations
1,022.53 + (88.50 x (3,949.93 - T)) / 742.26
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M18,M20,M35,M40,W21) | UKOL 3 (W18,W20,W35,W40) | UKOL 5 (M45,M50) | UKOL 6 (M55) | UKOL 7 (M16,M60) | UKOL 9 (M65,W45,W50) | UKOL 11 (M75,W60) | UKOL 12 (W65,W70) | UKOL 13 (M80,W75) | UKOL 14 (M85,M90,W80) | UKOL 15 (W85) | Course 16 | Course 17 | Course 18 | Course 19 | Course 20

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Sara Campbell DEE F 1965 00:46:05 1164
2 Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:48:30 1147
3 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:48:45 1145
4 Andy Sykes DVO M 1965 00:48:47 1144
5 Hannah Mather LOG F 2006 00:49:17 1141
6 Andy Hemsted HOC M 1949 00:49:43 1138
7 Ciara Keen SYO F 2006 00:50:03 1135
8 Duncan Bayliss WRE M 1967 00:50:46 1130
9 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:51:10 1127
10 Ian Gamlen COBOC M 1965 00:51:31 1125
11 Jonathan Howell WCH M 1952 00:55:15 1098
12 Mike Smithard DEE M 1949 00:55:48 1094
13 Tony Davies BOF M 1948 00:56:28 1090
14 Helena Crutchley HALO F 1963 00:56:41 1088
15 Freya Tryner SYO F 2007 00:56:54
16 Graham Louth WAOC M 1962 00:56:58 1086
17 Sal Chaffey DVO F 1965 00:57:10 1085
18 Darren Baker DEE M 1967 00:57:51 1080
19 Roger Edwards LEI M 1950 00:58:05 1078
20 Cate Matthew SROC F 2006 00:58:21 1076
21 Alexandra Garnett SYO F 2006 00:58:36 1074
22 John Britton MDOC M 1951 00:59:02 1071
23 Hebe Darwin WAOC F 2007 01:00:40
24 Nick Martin CLOK M 1970 01:00:43 1059
25 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:00:52 1058
26 Geoff Trewin HOC M 1951 01:01:23 1054
27 Paul Taylor CLOK M 1948 01:01:25 1054
28 Paul Johnson BL M 1951 01:01:34 1053
29 Alison Hardy LEI F 1966 01:01:40 1052
30 David Harrison EPOC M 1971 01:01:45 1052
31 Robyn Stanyon SYO F 1966 01:01:57 1050
32 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:02:15 1048
33 Keith Willdig OD M 1949 01:03:39 1038
34 Norman Hall DEE M 1948 01:04:28 1032
35 Charlotte Sykes SYO F 2007 01:04:43
36 George Martin CLOK M 2005 01:05:20 1026
37 Karen Quickfall SROC F 1963 01:05:47 1023
38 Charles Nelson HOC M 1951 01:06:28 1018
39 Stuart Swalwell DVO M 1950 01:07:59 1007
40 Mike Godfree DVO M 1949 01:07:59 1007
41 John Hopper DVO M 1951 01:08:34 1003
42 Adam Kent SYO M 1968 01:08:51 1001
43 Roseanne Field HALO F 1964 01:09:27 997
44 Jill Emmerson OD F 1964 01:11:16 984
45 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:11:45 980
46 John Brewer SROC M 1964 01:13:13 970
47 Jane McCann MDOC F 1966 01:13:53 965
48 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:14:05 964
49 Stuart Wicks DVO M 1966 01:14:15 962
50 Nicola Hart DVO F 1962 01:14:25 961
51 Elaine Baker DEE F 1967 01:14:41 959
52 Andrew Leedham LOC M 1963 01:14:55 958
53 Stephen Round SELOC M 1951 01:16:42 945
54 Miranda Mackereth HOC F 1964 01:18:03 935
55 Robert Brandon OD M 1949 01:18:20 933
56 Mike Baggott OD M 1951 01:20:21 919
57 Kerstin Mitchell HOC F 1966 01:20:26 918
58 John Robinson WCH M 1950 01:20:41 916
59 Adrian Moseley RAFO M 1969 01:29:13 855
60 Chris Burden AIRE M 1948 01:32:40 831
61 Paul Watterson HOC M 1950 01:33:48 822
62 john williams MDOC M 1952 01:36:34 803
63 Anne Kayley-Burgess DVO F 1966 01:38:24 790
64 Nick Taylor HOC M 1948 01:42:22 761
65 Peter Howsam WRE M 1950 01:42:55 757
66 Clare Hanna LOG F 1965 01:48:23 718
- Simon Brister DVO M 1949 00:55:38
- Andrew Middleton DVO M 1948 01:11:30
- Patrycja Czupryniak LEI F 1999 01:32:18
Showing results 1 - 69 of 69