Results

Achievements at
orienteering events

SN Trophy Long Valley North, 14/11/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southernnavigators.com/events/long-valley-north-sn-trophy-2021-2021-11-14

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.1km, climb: 115m, 20 controls)
Point calculations
1,088.26 + (93.28 x (4,936.10 - T)) / 1,053.03
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Long Orange | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Thomas Rollins SN M 2007 00:54:22
2 Chris Hooker SO M 1961 01:00:04 1206
3 Colin Dickson BAOC M 1955 01:01:00 1201
4 Nicholas Cooper SN M 1975 01:01:03 1201
5 Neil Crickmore SO M 1962 01:02:04 1196
6 David Frampton HH M 1970 01:03:12 1190
7 Charles Spence LOK M 1958 01:03:25 1188
8 Gavin Clegg WSX M 1955 01:03:28 1188
9 Peter Chapman SO M 1964 01:04:03 1185
10 Axel Blomquist SN M 1952 01:04:33 1182
11 Simon Moore BKO M 1960 01:04:34 1182
12 Dave Kingham TVOC M 1956 01:04:49 1181
13 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:06:40 1171
14 Lyudmila Gotseva SLOW F 1971 01:07:01 1169
15 Steve Bailey SN M 1959 01:07:15 1168
16 Pete Couldery GO M 1959 01:07:17 1168
17 Steve Blount SO M 1960 01:07:36 1166
18 Mike Frizzell BADO M 1958 01:08:02 1164
19 Nick Green GO M 1962 01:09:14 1158
20 Kevin Harding HH M 1959 01:11:18 1147
21 Alex Bett SN M 1997 01:11:46 1144
22 Robin Mills WIM M 1965 01:12:11 1142
23 Helen Marsden HH F 1976 01:12:46 1139
24 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 01:13:29 1135
25 Andrew Evans DFOK M 1955 01:13:45 1134
26 Iain Bell SN M 1965 01:14:49 1128
27 Alice Bedwell BOK F 1960 01:15:17 1125
28 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 01:15:38 1124
29 Alison Howe SAX F 1972 01:16:01 1121
30 Jon Steed BADO M 1963 01:17:08 1116
31 Mark Chapman SO M 1961 01:18:05 1111
32 Peter Carlill NOR M 1958 01:18:07 1110
33 Derick Mercer BKO M 1964 01:20:43 1097
34 Aimee Darley SN F 2003 01:20:52 1096
35 Chris Poole TVOC M 1961 01:21:19 1093
36 Austin Howe SAX M 2006 01:21:24
37 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:22:28 1087
38 Mark Light SOC M 1968 01:23:57 1079
39 Ian Byford HH M 1958 01:24:24 1077
40 Andrew Welsh HAVOC M 1953 01:24:45 1075
41 Martin Kensett SN M 1966 01:25:27 1071
42 Lina Heuer HH F 2003 01:25:31 1071
43 Dave Chapman SN M 1953 01:26:34 1065
44 Ian Hylton TVOC M 1969 01:28:23 1056
45 Rob Hick WSX M 1960 01:29:22 1051
46 Tegan Frampton HH F 2005 01:30:02 1047
47 Tim Keogh MV M 1963 01:30:04 1047
48 Nicki Adams SLOW F 1978 01:30:50 1043
49 Andrew Hannaford SO M 1955 01:32:06 1036
50 Nigel Quinton HH M 1961 01:32:20 1035
51 Peter Smith SOC M 1965 01:32:53 1032
52 David Roy BOK M 1982 01:33:08 1031
53 Alan Phillips BKO M 1961 01:33:47 1027
54 Mike Turner SO M 1950 01:35:42 1017
55 Jon Vaughan BKO M 1975 01:36:53 1011
56 Jane Lambert SO F 1960 01:38:11 1004
57 Lisa Methven BKO F 1969 01:38:26 1002
58 Kevin Parkes HH M 1958 01:42:48 979
59 Paul Wilson SO M 1962 01:43:24 976
60 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:51:12 934
61 Mike Bray SN M 1955 01:53:11 924
62 Janusz Holender TVOC M 1959 01:54:55 915
63 David Marsh SO M 1963 01:57:09 903
64 Stephan Haefele HH M 1965 01:57:45 900
65 Sarah Louise Francis SN F 1968 02:01:06 882
66 Richard Stanhope SLOW M 1957 02:07:14 849
67 Karen Ransley SAX F 1979 02:23:10 765
68 Nicki Adams SLOW F 1978 03:13:36 497
Showing results 1 - 68 of 68