Results

Achievements at
orienteering events

SCOL9 and BKO Regional Event (Star Posts), 25/01/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bko.org.uk/node/1204/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.9km, climb: 100m, 13 controls)
Point calculations
935.00 + (99.75 x (4,143.54 - T)) / 872.17
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Blue | Brown


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Robert Campbell LOC M 1966 00:43:53 1108
2 Svein S Jacobsen Tyrving M 00:44:55
3 Dave Ryder SN M 1961 00:46:25 1090
4 James Cunnane TVOC M 1963 00:46:54 1087
5 Simon Oates BAOC M 2002 00:47:09 1085
6 Jonathan Cunnane TVOC M 2005 00:47:20
7 Richard Freeman HH M 1962 00:47:27 1083
8 peter jones SN M 1956 00:49:21 1070
9 Karen Clark EBOR F 1955 00:51:09 1058
10 Joel Taylor TVOC M 2005 00:52:25
11 Phil Conway GO M 1963 00:52:37 1048
12 alan jones BKO M 1967 00:52:58 1045
13 Jim Prowting TVOC M 1946 00:53:44 1040
14 Jill Blount SO F 1960 00:53:47 1040
15 Mark Howell SN M 1965 00:54:02 1038
16 Lucy Paton SN F 1961 00:54:09 1037
17 Gillian Hanson SMOC F 1967 00:56:39 1020
18 Peter Entwistle BKO M 1950 00:59:57 998
19 Carys Sharp TVOC F 2005 00:59:59
20 Phil Stradling BKO M 1958 01:00:03 997
21 Tim Sands BOK M 1949 01:00:31 994
22 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:00:33 993
23 Alison Saunders HH F 1959 01:00:52 991
24 Neil Watts SO M 1957 01:01:21 988
25 Ken Ricketts BKO M 1954 01:01:41 986
26 Jane Archer SN F 1954 01:02:29 980
27 David Harrison SLOW M 1966 01:02:40 979
28 Ted McDonald BOK M 1943 01:02:59 977
29 Sue Hands WIM F 1948 01:03:03 976
30 Nigel Jefferies BKO M 1962 01:03:31 973
31 Jenny Bray SN F 1955 01:04:08 969
32 Glyn Thomas BKO M 1959 01:04:42 965
33 Hannah Cooper BOF F 1978 01:04:48 964
34 Anna Fowler BOF F 1999 01:04:48 964
35 Peter Wilson BKO M 1959 01:05:15 961
36 David Funnell SO M 1964 01:05:37 959
37 Hannah Freeman HH F 2003 01:05:58 956
38 Neil Fraser NWO M 1961 01:06:06 955
39 Roger Maher SO M 1938 01:06:09 955
40 Genevieve Froehlich BAOC F 1987 01:06:12 955
41 Greg Birdseye TVOC M 1945 01:06:41 951
42 Mark Thompson TVOC M 1955 01:06:46 951
43 Gill Sharp SN F 1958 01:08:29 939
44 Fiona Clough BKO F 1962 01:08:43 937
45 John Collyer SOS M 1945 01:09:02 935
46 Roy Heselden BADO M 1947 01:09:23 933
47 Sandra Mather SMOC F 1966 01:10:03 928
48 Peter Narramore TVOC M 1957 01:10:05 928
49 Mark Cheesman MV M 1969 01:10:12 927
50 Mike Elliot MV M 1951 01:10:12 927
51 Peter Riches TVOC M 1950 01:10:46 923
52 Hank Wu OUOC M 01:11:17
53 Richard Rae BKO M 1946 01:11:40 917
54 Colin Drury SYO M 1947 01:12:46 910
55 Sally Thomas BOK F 1945 01:13:26 905
56 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:14:29 898
57 Mark Foxwell BKO M 1964 01:15:15 893
58 Robin Baker NWO M 1949 01:16:58 881
59 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 01:17:05 880
60 Tony Ludford BADO M 1944 01:17:51 875
61 Rosemary Walklin TVOC F 1959 01:18:19 871
62 Melanie Hearn WCH F 1973 01:21:08 852
63 Ian Watson SN M 1962 01:24:03 832
64 Charles Taylor-Keane SMOC M 1955 01:24:24 830
65 Bill Alexander MV M 1942 01:24:36 828
66 Rick Roberts HOC M 1951 01:25:58 819
67 Eoin Sharkey BKO M 1964 01:26:10 818
68 Ruth Rhodes SO F 1942 01:26:50 813
69 Helen Wheelwright SOC F 1958 01:29:29 795
70 Ros James SMOC F 1961 01:30:19 789
71 Peter Smith SN M 1962 01:31:05 784
72 Jillian Ullersperger BKO F 1962 01:36:46 745
73 Sue Parker BKO F 1960 01:37:30 740
74 John Walmsley WIM M 1955 01:38:49 731
75 Brian Sewell BKO M 1957 01:40:01 723
76 Clare Skidmore TVOC F 1984 01:43:24 699
77 Linda Radford SN F 1975 01:53:47 628
- Julie Lobley DFOK F 1965 00:56:40
- Brian Burt BKO M 1963 01:12:17
- Joanna Belsey SN F 1964 01:27:05
Showing results 1 - 80 of 80