Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 5 (UKOL), 06/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at results.scottish6days.com/2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C7 (M60,W40,W45) (length: 5.4km, climb: 230m, 11 controls)
Point calculations
1,135.27 + (92.56 x (5,607.81 - T)) / 1,740.47
Other courses: UKOL C1 (M21) | UKOL C2 (M20,M35) | UKOL C3 (M40,M45) | UKOL C4 (M18,M50) | UKOL C5 (M16,M55) | UKOL C6 (W20,W35) | UKOL C8 (M65,W50) | UKOL C9 (W16,W18) | UKOL C10 (M70,W55) | UKOL C11 (W60) | C12 | UKOL C13 (M75,W65) | C14 | UKOL C15 (W70) | UKOL C16 (M80,M85,W75,W80) | UKOL C17 (W85) | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | UKOL C2E (W21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rhys Manning SWOC M 1982 00:54:05 1261
2 Tim Tett SYO M 1960 00:55:39 1256
3 Claire Ward INT F 1977 00:59:17 1244
4 Kim Baxter SYO F 1976 00:59:31 1244
5 Donald Petrie CLYDE M 1957 01:05:28 1225
6 Keith Tonkin BL M 1958 01:05:51 1223
7 Robert Daly GRAMP M 1957 01:07:37 1218
8 Jenny Johnson SYO F 1978 01:08:20 1215
9 Sam Gomersall GRAMP M 1961 01:12:13 1203
10 Mike Pedley EPOC M 1960 01:12:52 1201
11 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:13:07 1200
12 Adrian Moir SWOC M 1961 01:14:35 1196
13 Michelle Spillar WIM F 1979 01:15:56 1191
14 Keith Roberts MAROC M 1959 01:16:34 1189
15 Andrew Stott NGOC M 1959 01:17:08 1187
16 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:17:16 1187
17 Steve Corrigan EBOR M 1958 01:17:51 1185
18 Mary Ross INT F 1972 01:18:59 1181
19 Graham McIntyre INT M 1958 01:23:12 1168
20 Nick Hale MAROC M 1958 01:24:30 1164
21 Helen Meredith EBOR F 1979 01:24:31 1164
22 Maria MacKenzie EBOR F 1976 01:24:46 1163
23 Stephen Gilmore LVO M 1961 01:25:21 1161
24 Ian Maxwell RR M 1960 01:25:47 1160
25 Paul Bradbury SYO M 1957 01:27:28 1154
26 John Embrey SROC M 1958 01:27:30 1154
27 Robert King AIRE M 1959 01:30:29 1145
28 Helen Chiswell DVO F 1977 01:30:59 1143
29 Pauline Tryner SYO F 1972 01:31:06 1143
30 Brian Pearson QO M 1960 01:34:29 1132
31 Ange Jackson WCOC F 1975 01:35:31 1129
32 Rob Hick WSX M 1960 01:36:33 1125
33 Christine Farr SWOC F 1975 01:37:54 1121
34 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:39:34 1116
35 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:40:14 1114
36 Peter Carter AIRE M 1957 01:41:53 1108
37 Alex Finch SROC M 1959 01:43:30 1103
38 Dorien James SMOC M 1961 01:44:04 1101
39 Jo Matthew SROC F 1974 01:45:18 1098
40 Katherine Ivory INT F 1973 01:51:24 1078
41 Tony Rutter SROC M 1960 01:54:24 1068
42 Fran Daley ESOC F 1975 01:59:18 1053
43 Freya Askham SMOC F 1974 02:01:40 1045
44 Chris Low MAROC M 1960 02:02:47 1042
45 Peter Woods WAOC M 1957 02:06:00 1031
46 Alexander Campbell MAROC M 1960 02:11:48 1013
47 Ian Byrne SMOC M 1957 02:15:37 1001
48 James Purves RR M 1957 02:22:47 978
49 David Vincent DVO M 1961 02:37:28 931
50 Rebecca Medlock WSX F 1974 02:40:53 920
51 Alex Edelsten M 1986 02:42:29
52 Joseph Bartlett INT M 2001 03:17:12 804
53 Donal O'Kane LVO M 1961 03:32:21 756
- Roger Coombs MAROC M 1957 01:16:18
- Michael Beadel KERNO M 1959 01:43:25
- Emily Pieters SYO F 1972 02:19:37
- Hannah Woods SYO F 1977 02:36:50
Showing results 1 - 57 of 57