Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 2 (UKOL), 02/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at results.scottish6days.com/2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C3 (M40,M45) (length: 4.25km, climb: 160m, 17 controls)
Point calculations
1,213.78 + (62.35 x (3,784.20 - T)) / 911.02
Other courses: UKOL C1 (M21) | UKOL C2 (M20,M35,W21) | UKOL C4 (M18,M50) | UKOL C5 (M16,M55) | UKOL C6 (W18,W20,W35) | UKOL C7 (M60,W40,W45) | UKOL C8 (M65,W50) | UKOL C9 (W16) | UKOL C10 (M70,W55) | UKOL C11 (W60) | C12 | UKOL C13 (M75,W65) | C14 | UKOL C15 (W70) | UKOL C16 (M80,M85,W75,W80) | UKOL C17 (W85) | C18 | C19 | C20 | C21 | C22

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andrew Preston SYO M 1977 00:42:11 1300
2 Anthony Squire NOC M 1977 00:42:32 1298
3 David Alcock AIRE M 1976 00:44:28 1290
4 Nicholas Cooper SN M 1975 00:45:43 1285
5 Glen Richardson NOR M 1978 00:46:11 1283
6 Alex Rothman SYO M 1979 00:46:58 1280
7 Richard Guillaume SYO M 1981 00:48:19
8 Ray Ward INT M 1975 00:50:17 1266
9 Drew Tivendale MAROC M 1973 00:50:18 1266
10 Peter Moseley SROC M 1977 00:50:38 1265
11 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:51:54 1260
12 Peter Murphy DEE M 1977 00:58:55 1231
13 William Ivory INT M 1972 00:59:25 1229
14 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:00:27 1225
15 Tim Darlow RR M 1975 01:01:03 1222
16 Steve Wilson PFO M 1974 01:02:20 1217
17 Simon Hodgson SYO M 1974 01:02:56 1214
18 Paul Mather MAROC M 1976 01:03:12 1213
19 Graeme Ross INT M 1973 01:03:44 1211
20 Matt Palmer-Wilkinson BOK M 1980 01:04:58 1206
21 Philip Price ECKO M 1981 01:05:36
22 Richard Hunt SYO M 1973 01:10:18 1184
23 David Newton DVO M 1978 01:11:10 1181
24 Jeff Pakes QO M 1972 01:12:42 1174
25 Tim Holt SYO M 1978 01:13:05 1173
26 Andrew Howard BOF M 1974 01:13:35 1171
27 Greg May PFO M 1980 01:14:23 1167
28 James Todhunter SROC M 1979 01:14:34 1167
29 John Miklausic NGOC M 1979 01:15:53 1161
30 Richard Gamble LVO M 1973 01:21:17 1139
31 Ben Bethell NOR M 1979 01:22:15 1135
32 Kristian Groom SYO M 1977 01:37:14 1073
33 Richard Powell WAOC M 1976 01:41:00 1058
34 Andy McNamara AYROC M 1973 01:54:44 1002
35 Brian Cowe WAOC M 1976 02:04:02 963
- Peter Tryner SYO M 1974 00:15:38
- James Meredith EBOR M 1978 01:14:31
- Todd Woods SYO M 1974 01:56:18
Showing results 1 - 38 of 38