Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 2 (UKOL), 02/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at results.scottish6days.com/2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C7 (M60,W40,W45) (length: 3.525km, climb: 75m, 15 controls)
Point calculations
1,116.34 + (95.89 x (3,118.38 - T)) / 898.25
Other courses: UKOL C1 (M21) | UKOL C2 (M20,M35,W21) | UKOL C3 (M40,M45) | UKOL C4 (M18,M50) | UKOL C5 (M16,M55) | UKOL C6 (W18,W20,W35) | UKOL C8 (M65,W50) | UKOL C9 (W16) | UKOL C10 (M70,W55) | UKOL C11 (W60) | C12 | UKOL C13 (M75,W65) | C14 | UKOL C15 (W70) | UKOL C16 (M80,M85,W75,W80) | UKOL C17 (W85) | C18 | C19 | C20 | C21 | C22

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Tullie RR M 1957 00:31:37 1247
2 Rachael Rothman SYO F 1980 00:32:16 1243
3 Claire Ward INT F 1977 00:32:21 1242
4 Roger Coombs MAROC M 1957 00:33:30 1235
5 Tim Tett SYO M 1960 00:34:45 1227
6 John Embrey SROC M 1958 00:34:48 1226
7 Keith Tonkin BL M 1958 00:35:01 1225
8 Kim Baxter SYO F 1976 00:36:06 1218
9 Robert Daly GRAMP M 1957 00:36:39 1214
10 Iain Mennie CLYDE M 1961 00:36:47 1214
11 Jenny Johnson SYO F 1978 00:37:12 1211
12 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:38:29 1203
13 Andrew Quickfall SROC M 1957 00:38:46 1201
14 Ian Maxwell RR M 1960 00:39:52 1194
15 Duncan Francis FVO M 1959 00:40:06 1192
16 Adrian Moir SWOC M 1961 00:40:37 1189
17 Alex Finch SROC M 1959 00:40:54 1187
18 Graham McIntyre INT M 1958 00:41:00 1187
19 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:41:16 1185
20 Sam Gomersall GRAMP M 1961 00:41:46 1182
21 Robert King AIRE M 1959 00:41:48 1182
22 Andrew Stott NGOC M 1959 00:42:23 1178
23 Mary Ross INT F 1972 00:42:39 1176
24 Mike Pedley EPOC M 1960 00:42:56 1174
25 Catherine Wilson PFO F 1977 00:44:56 1161
26 Helen Chiswell DVO F 1977 00:45:03 1161
27 Paul Bradbury SYO M 1957 00:45:25 1158
28 Michelle Spillar WIM F 1979 00:45:29 1158
29 Chris Low MAROC M 1960 00:45:30 1158
30 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 00:45:38 1157
31 Stephen Gilmore LVO M 1961 00:45:39 1157
32 Brian Pearson QO M 1960 00:47:30 1145
33 Steve Corrigan EBOR M 1958 00:48:43 1137
34 Alex Edelsten M 1986 00:49:28
35 Edmund Rooney RR M 1961 00:49:54 1130
36 Fran Daley ESOC F 1975 00:51:44 1118
37 Peter Woods WAOC M 1957 00:52:11 1115
38 Hugo Barker FVO M 1961 00:52:26 1113
39 David Vincent DVO M 1961 00:53:32 1106
40 Keith Roberts MAROC M 1959 00:53:34 1106
41 Rob Hick WSX M 1960 00:53:58 1104
42 Ange Jackson WCOC F 1975 00:54:16 1102
43 Isabel Berry BL F 1981 00:54:57 1097
44 Christopher Bayliss WRE M 2001 00:55:02 1097
45 Freya Askham SMOC F 1974 00:56:33 1087
46 Derek Allison LOC M 1957 00:57:45 1079
47 Pauline Tryner SYO F 1972 00:57:52 1079
48 Christine Farr SWOC F 1975 00:57:58 1078
49 Joanne Field NATO F 1974 00:58:28 1075
50 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:58:43 1073
51 James Purves RR M 1957 01:01:56 1053
52 Dorien James SMOC M 1961 01:02:06 1051
53 Ian Byrne SMOC M 1957 01:02:20 1050
54 Katherine Ivory INT F 1973 01:02:20 1050
55 Elanor McNamara AYROC F 1975 01:03:15 1044
56 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:03:33 1042
57 Kate Darlow RR F 1978 01:03:52 1040
58 Helen Ashton PFO F 1979 01:05:01 1033
59 Jo Matthew SROC F 1974 01:05:35 1029
60 Hannah Woods SYO F 1977 01:12:42 984
61 Peter Carter AIRE M 1957 01:15:47 964
62 Alexander Campbell MAROC M 1960 01:16:49 957
63 Michael Beadel KERNO M 1959 01:17:22 954
64 Tony Rutter SROC M 1960 01:23:05 917
65 Donal O'Kane LVO M 1961 01:24:22 909
66 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:27:36 888
67 David Thomas SYO M 1958 01:30:26 870
68 Emily Pieters SYO F 1972 01:31:05 866
69 Joseph Bartlett INT M 2001 01:31:52 861
70 Ian Martin F 1986 01:50:39
- Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:45:34
- Mike Greenwood GRAMP M 1961 00:48:32
- Rebecca Medlock WSX F 1974 01:01:34
- Helen Meredith EBOR F 1979 01:18:14
Showing results 1 - 74 of 74