Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 4 (UKOL), 05/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at results.scottish6days.com/2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C5 (M16,M55) (length: 6.1km, climb: 275m, 12 controls)
Point calculations
1,161.17 + (86.41 x (5,956.66 - T)) / 1,861.69
Other courses: UKOL C2 (M20,M21,M35,W21) | UKOL C3 (M40,M45) | UKOL C4 (M18,M50) | UKOL C6 (W20,W35) | UKOL C7 (M60,W40,W45) | UKOL C8 (M65,W50) | UKOL C9 (W16,W18) | UKOL C10 (M70,W55) | UKOL C11 (W60) | C12 | UKOL C13 (M75,W65) | C14 | UKOL C15 (W70) | UKOL C16 (M80,M85,W75,W80) | UKOL C17 (W85) | C18 | C19 | C20 | C21 | C22

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Hammond FVO M 2006 00:48:27
2 Clive Hallett BOK M 1963 00:57:09 1278
3 Phil Scarf EPOC M 1963 01:08:42 1246
4 Isla Simmons ESOC F 1992 01:09:00 1245
5 Tommy Heap SO M 2005 01:09:09 1245
6 Freddie Lake SBOC M 2006 01:10:59
7 Ben Gostick HH M 2005 01:11:19 1239
8 Adam Methven BKO M 2005 01:12:24 1236
9 Duncan Harris DEE M 1966 01:13:16 1234
10 David Lawson OD M 1963 01:15:25 1228
11 Sam Hunt FVO M 2006 01:15:40
12 Peter Scott LOC M 2005 01:16:36 1224
13 Simon Errington HH M 1963 01:16:54 1223
14 Angus Laird INVOC M 2006 01:17:17
15 Roger Thetford TVOC M 1962 01:17:39 1221
16 Paul Fox SN M 1962 01:21:23 1211
17 Thomas Rollins SN M 2007 01:22:29
18 Liam Green CLOK M 2005 01:23:59 1204
19 Iain Shepherd INVOC M 1963 01:25:32 1199
20 William Lake SBOC M 2005 01:26:14 1197
21 Trevor Hindle MDOC M 1964 01:28:50 1190
22 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:29:26 1189
23 Nadine Wright OD F 1988 01:29:35 1188
24 Peter Chapman SO M 1964 01:30:08 1187
25 Colin Brash STAG M 1966 01:36:42 1168
26 Steve Jarvis SO M 1963 01:39:52 1160
27 Gordon Parker SLOW M 1963 01:39:56 1159
28 Ian Murgatroyd SOLWAY M 1962 01:43:18 1150
29 Mark Simmonds LOC M 1963 01:45:09 1145
30 Michael Bishenden MOR M 2006 01:46:04
31 Finlay Anderson BOK M 2006 01:46:47
32 Robert Lines SO M 1965 01:47:14 1139
33 Keith Brown ESOC M 1962 01:47:35 1138
34 Anna Lister LOC F 01:49:00
35 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:49:51 1132
36 Steve Webb AIRE M 1962 01:52:04 1126
37 Sean Cronin SAX M 1966 01:52:50 1123
38 Neil Gostick HH M 1962 01:56:25 1113
39 Kate Breed F 1986 02:02:43
40 Richard Rigby CLOK M 1966 02:03:55 1093
41 Kezia Jukes BAOC F 1989 02:04:07 1092
42 John Robertson STAG M 1964 02:09:07 1078
43 Andrew Ridgway NOC M 1962 02:23:18 1039
44 Matthew McCreadie DEE M 2006 02:25:41
45 Colin Salisbury INVOC M 1965 02:29:58 1020
46 Austin Howe SAX M 2006 02:34:52
47 Klaas Wynne STAG M 1966 02:38:56
48 Joel Atkinson ELO M 2006 02:42:53
49 Barry McElearney SO M 1965 02:43:10 983
50 Phil M'Caw HH M 1962 03:06:25 918
51 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 03:07:16 916
- Alan Velecky SO M 1966 01:31:03
- David Summers INVOC M 1961 01:59:40
- Megan Harrison EPOC F 1999 02:14:52
Showing results 1 - 54 of 54