Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 3 (UKOL), 03/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at results.scottish6days.com/2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C5 (M16,M55) (length: 6.025km, climb: 250m, 9 controls)
Point calculations
1,169.30 + (75.43 x (4,829.28 - T)) / 1,137.38
Other courses: UKOL C1 (M21) | UKOL C2 (M20,M35,W21) | UKOL C3 (M40,M45) | UKOL C4 (M18,M50) | UKOL C6 (W18,W20,W35) | UKOL C7 (M60,W40,W45) | UKOL C8 (M65,W50) | UKOL C9 (W16) | UKOL C10 (M70,W55) | UKOL C11 (W60) | C12 | UKOL C13 (M75,W65) | C14 | UKOL C15 (W70) | UKOL C16 (M80,M85,W75,W80) | UKOL C17 (W85) | C18 | C19 | C20 | C21 | C22

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Clive Hallett BOK M 1963 00:47:35 1300
2 James Hammond FVO M 2006 00:49:06
3 Tommy Heap SO M 2005 00:57:15 1262
4 Alan Velecky SO M 1966 00:58:07 1258
5 Phil Scarf EPOC M 1963 00:58:48 1256
6 Peter Scott LOC M 2005 00:59:56 1251
7 Freddie Lake SBOC M 2006 01:00:03
8 Simon Errington HH M 1963 01:00:18 1250
9 Steve Webb AIRE M 1962 01:01:40 1244
10 William Lake SBOC M 2005 01:02:18 1242
11 Duncan Harris DEE M 1966 01:02:41 1240
12 Kezia Jukes BAOC F 1989 01:03:08 1238
13 Adam Methven BKO M 2005 01:04:37 1232
14 William Thomas DEVON M 2005 01:06:34 1225
15 Isla Simmons ESOC F 1992 01:06:42 1224
16 Sam Hunt FVO M 2006 01:07:01
17 Paul Fox SN M 1962 01:08:25 1217
18 Thomas Rollins SN M 2007 01:09:32
19 Jonas Newey MAROC M 2005 01:09:49 1212
20 Roger Thetford TVOC M 1962 01:10:07 1211
21 Mark Simmonds LOC M 1963 01:11:11 1206
22 Peter Chapman SO M 1964 01:11:36 1205
23 Keith Brown ESOC M 1962 01:15:32 1189
24 David Lawson OD M 1963 01:16:23 1186
25 Trevor Hindle MDOC M 1964 01:16:58 1183
26 Gordon Parker SLOW M 1963 01:17:43 1180
27 Colin Salisbury INVOC M 1965 01:17:44 1180
28 David Pilling BOK M 1966 01:18:32 1177
29 Duncan Innes SWOC M 1962 01:19:08 1175
30 Nadine Wright OD F 1988 01:20:42 1168
31 Liam Green CLOK M 2005 01:22:24 1162
32 Robert Lines SO M 1965 01:23:27 1158
33 David Lobley DFOK M 1965 01:23:46 1156
34 Phil Smith AYROC M 1963 01:23:47 1156
35 Trevor Hoey FVO M 1964 01:25:15 1150
36 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:25:55 1148
37 Steve Jarvis SO M 1963 01:26:39 1145
38 Ben Gostick HH M 2005 01:26:42 1145
39 Sean Cronin SAX M 1966 01:30:10 1131
40 John Robertson STAG M 1964 01:31:37 1125
41 Finlay Anderson BOK M 2006 01:31:44
42 Andrew Ridgway NOC M 1962 01:32:48 1120
43 Colin Brash STAG M 1966 01:33:01 1119
44 Anna Lister LOC F 01:33:23
45 Austin Howe SAX M 2006 01:37:19
46 Ian Murgatroyd SOLWAY M 1962 01:39:38 1093
47 Neil Gostick HH M 1962 01:40:38 1089
48 Michael Bishenden MOR M 2006 01:41:18
49 Klaas Wynne STAG M 1966 01:41:58
50 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:42:02 1084
51 Megan Harrison EPOC F 1999 01:42:11 1083
52 Eloise Lardet FVO F 2000 01:47:55 1060
53 Richard Rigby CLOK M 1966 01:48:19 1059
54 Joel Atkinson ELO M 2006 01:49:24
55 Iain Bell SN M 1965 02:02:22 1003
56 Matthew McCreadie DEE M 2006 02:04:29
57 Kate Breed F 1986 02:25:44
58 Sean Wolstenholme DEVON M 1963 02:30:22 891
59 Phil M'Caw HH M 1962 03:01:58 766
- Jonathan Cunnane TVOC M 2005 00:15:58
- Robin Mills WIM M 1965 01:31:40
- Jake Gilmore KNOBOC M 1966 01:56:46
- Barry McElearney SO M 1965 02:18:01
Showing results 1 - 63 of 63