Results

Achievements at
orienteering events

Concorde Chase weekend 2022 - Forest (UKOL), 30/01/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bko.org.uk/node/1244/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) (length: 5.9km, climb: 110m, 18 controls)
Point calculations
1,042.87 + (85.95 x (4,530.39 - T)) / 976.76
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,M90,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85,W90) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOL Orange (M12,W12) | UKOL Yellow (M10,W10) | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tim Beale SN M 1984 00:47:31 1191
2 Alun Jones TVOC M 1954 00:50:04 1177
3 Andy Jones SLOW M 1958 00:54:02 1156
4 Andrew Parkinson SO M 1952 00:56:01 1146
5 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:59:00 1130
6 Philip Eeles SOC M 1955 00:59:47 1126
7 Sue Bett SN F 1967 00:59:56 1125
8 Gavin Clegg WSX M 1955 01:00:18 1123
9 Ian Ditchfield MV M 1956 01:00:51 1120
10 Charlie Turner SLOW M 1953 01:01:08 1119
11 Mike Christopher WIM M 1955 01:01:38 1116
12 Phil Conway GO M 1963 01:01:44 1116
13 Jill Blount SO F 1960 01:02:33 1111
14 Richard Freeman HH M 1962 01:03:50 1105
15 Trish Monks BKO F 1975 01:04:02 1103
16 Neil Frankum BKO M 1969 01:04:14 1102
17 Julia Jarvis SO F 1968 01:04:23 1102
18 Carol Lovegrove SN F 1972 01:04:59 1098
19 Mike Jones SMOC M 1954 01:05:05 1098
20 Mike Turner SO M 1950 01:05:05 1098
21 Dave Ryder SN M 1961 01:05:25 1096
22 Alan Leakey SLOW M 01:05:30
23 Ian Prosser BAOC M 1957 01:06:42 1089
24 Helen Le Page SN F 1976 01:08:03 1082
25 Simon Greenwood SAX M 1955 01:08:40 1079
26 Joe House SO M 1954 01:08:49 1078
27 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:09:39 1074
28 Sarah Darley GO F 2005 01:10:14 1071
29 Tim Sands BOK M 1949 01:10:30 1069
30 Kevin Bracher SOC M 1955 01:10:36 1069
31 Ellie Mills-hicks GO F 2005 01:10:56 1067
32 Katie Clarke SN F 1971 01:12:08 1061
33 Debra Robinson SN F 1966 01:12:14 1060
34 Ian Sayer WSX M 1951 01:12:18 1060
35 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:12:23 1059
36 Andrew Evans DFOK M 1955 01:12:40 1058
37 Chris Johnson BOK M 1953 01:12:54 1057
38 Hugo Popplewell IND M 01:13:05
39 John Tzanetis SN M 1967 01:13:13 1055
40 Ronan Cleary LOK M 1960 01:14:31 1048
41 David Dawson DFOK M 1958 01:14:35 1048
42 Carys Sharp TVOC F 2005 01:16:14 1039
43 Mick Smith HH M 1948 01:17:24 1033
44 Fiona Tam SLOW F 01:17:42
45 Julie Cleary LOK F 1964 01:18:30 1027
46 Lucy Paton SN F 1961 01:19:22 1022
47 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:21:25 1012
48 Adrian Lovell WIM M 1954 01:22:58 1003
49 Carolyn Dent BOK F 1962 01:24:23 996
50 Michael Merritt SO M 1957 01:24:35 995
51 Rachel Dennis BOK F 1967 01:25:24 991
52 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:25:26 990
53 Fiona Clough BKO F 1962 01:28:15 976
54 Gary Mills TVOC M 1955 01:32:17 954
55 Hannah Nesbit HH F 1974 01:32:27 953
56 Lee Kemp IND M 01:36:01
57 Stephen Fletcher BKO M 1951 01:36:22 933
58 Mark Thompson TVOC M 1955 01:39:28 916
59 Rachel Banham TVOC F 1992 01:39:35 916
60 Toni Whittle BKO F 1970 01:40:43 910
61 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:42:19 901
62 Richard Stanhope SLOW M 1957 01:48:25 869
63 TC Rae SMOC M 1964 01:55:44 830
64 Tina Stratford WSX F 1971 02:12:01 745
65 Stephen Goodrum SN M 1963 02:18:27 711
66 Zhenlong Li OUOC M 1995 02:46:51 561
Showing results 1 - 66 of 66