Results

Achievements at
orienteering events

British Night Championships (UKOL), 19/02/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.aire.org.uk/events/bnc-2022-02-19

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 4 (M16,M55,M60,W20,W35,W40) (length: 5.625km, climb: 190m, 14 controls)
Point calculations
1,185.17 + (78.60 x (4,998.73 - T)) / 1,235.59
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M35,M40) | UKOL 3 (M18,M45,M50,W21) | UKOL 5 (M65,W18,W45,W50) | UKOL 6 (M70,W16,W55,W60) | UKOL 7 (M75,W65,W70) | UKOL 8 (M80,W75,W80,W85)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Hammond FVO M 2006 00:51:53 1305
2 Angus Laird INVOC M 2006 00:54:58 1293
3 Charlie Adams SYO M 1964 00:55:32 1291
4 Martin Ward SYO M 1967 00:56:33 1287
5 Thomas Rollins SN M 2007 00:58:39
6 Quentin Harding CLARO M 1962 00:59:06 1278
7 Rachel Brown EUOC F 2003 01:01:13 1270
8 Lizzie Stansfield EUOC F 2002 01:01:33 1268
9 Sam Hunt FVO M 2006 01:02:11 1266
10 Oliver Prince SOS M 2006 01:02:54 1263
11 Jon Cross FVO M 1967 01:03:19 1261
12 Tim Tett SYO M 1960 01:03:36 1260
13 Freddie Lake SBOC M 2006 01:03:44 1260
14 Duncan Harris DEE M 1966 01:05:36 1253
15 Daniel Heppell WCOC M 2006 01:07:19 1246
16 Isaac Hunter WCOC M 2007 01:09:18
17 Mark Saunders BOK M 1959 01:10:30 1234
18 Kirsten Strain AROS F 1986 01:10:47 1233
19 Conrad Reuber SYO M 2006 01:12:18 1227
20 Reuben Lawson NGOC M 2006 01:12:38 1226
21 Keith Tonkin BL M 1958 01:12:49 1225
22 Scarlet Heap SO F 2003 01:13:33 1222
23 Jon Hateley DEE M 1963 01:14:26 1219
24 Mark Seddon SELOC M 1962 01:16:38 1211
25 Sam Gomersall GRAMP M 1961 01:16:51 1210
26 Alan Irving WCOC M 1967 01:17:28 1207
27 Steve Wilson CLYDE M 1965 01:18:07 1205
28 Adrian Moir SWOC M 1961 01:18:25 1204
29 Laurence Ward INT M 2007 01:19:02
30 Robbie Lightfoot SYO M 2008 01:19:41
31 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:19:46 1199
32 Pippa Carcas INT F 2003 01:20:12 1197
33 Roger Thomas WCOC M 1960 01:21:22 1193
34 jo Buckley AIRE F 1976 01:21:49 1191
35 Joseph Murphy SROC M 1965 01:23:04 1186
36 Carrick Armer AIRE M 1980 01:24:16 1182
37 Phil Newall KERNO M 1962 01:24:44 1180
38 Rebecca Ward NGOC F 2003 01:24:46 1180
39 Steve Hinshelwood WAOC M 1964 01:26:06 1175
40 Andrew McRoyall EBOR M 1966 01:27:33 1169
41 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:29:23 1162
42 Greg Best NGOC M 1962 01:32:48 1149
43 Neil Speers DFOK M 1966 01:34:20 1143
44 John Embrey SROC M 1958 01:35:46 1138
45 Steve Webb AIRE M 1962 01:36:06 1136
46 Nigel Owens SYO M 1966 01:39:00 1125
47 Aimee Darley SN F 2003 01:39:12 1125
48 Ian Marshall AIRE M 1962 01:39:26 1124
49 Clare LONERGAN SLOW F 1978 01:44:23 1105
50 Julie Mair AIRE F 1982 01:46:25 1097
51 Simon Froude AIRE M 1960 01:50:53 1080
52 Tony Burton MV M 1964 01:53:21 1071
53 James Woodham AIRE M 2007 01:59:07
54 Jonathan Gilbert NOR M 1959 02:04:21 1029
55 John Wootton LOC M 1961 02:04:57 1026
56 Kay Hawke PFO F 1983 02:14:38 989
57 Richard Ollerenshaw EBOR M 1980 02:15:10 987
58 Matthew Bethell NOR M 2006 02:21:34 963
59 Benedict Sanderson NATO M 2006 02:31:38 924
- Ruben Razzetti BL M 2006 01:11:50
Showing results 1 - 60 of 60