Results

Achievements at
orienteering events

British Night Championships (UKOL), 19/02/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.aire.org.uk/events/bnc-2022-02-19

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 5 (M65,W18,W45,W50) (length: 4.5km, climb: 160m, 12 controls)
Point calculations
1,095.94 + (87.05 x (4,794.00 - T)) / 1,387.24
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M35,M40) | UKOL 3 (M18,M45,M50,W21) | UKOL 4 (M16,M55,M60,W20,W35,W40) | UKOL 6 (M70,W16,W55,W60) | UKOL 7 (M75,W65,W70) | UKOL 8 (M80,W75,W80,W85)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Emily Gibbins AIRE F 2005 00:49:41 1210
2 Imogen Pieters SYO F 2005 00:50:16 1208
3 Claire Ward INT F 1977 00:51:15 1204
4 Laura Brown LOC F 2005 00:52:33 1199
5 Maya Hampshire Wright NN F 2004 00:53:16 1196
6 Peter Haines AIRE M 1954 00:55:15 1189
7 Sarah Rollins SN F 1976 00:55:26 1188
8 Daisy May McNamara AYROC F 2005 00:55:53 1186
9 Alan Rosen HH M 1955 00:58:34 1176
10 Michael Napier NOC M 1953 01:00:27 1169
11 Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:00:41 1168
12 Ian Ditchfield MV M 1956 01:00:53 1168
13 Isobel Howard MOR F 2005 01:01:27 1165
14 Issy Sunley WCOC F 2005 01:01:55 1164
15 Mick Lucking NOC M 1957 01:02:58 1160
16 Iris Macmillan ECKO F 2005 01:02:58 1160
17 Lucy Wiegand SYO F 1968 01:03:10 1159
18 Emma Crawford WCOC F 2005 01:03:42 1157
19 Fiona Eades INT F 2004 01:05:22 1151
20 Emma Harrison EPOC F 1972 01:06:05 1148
21 david downes WCOC M 1954 01:08:17 1140
22 Sally Calland DVO F 1975 01:13:59 1118
23 Colin Matheson FVO M 1954 01:14:35 1116
24 Paul Bradbury SYO M 1957 01:17:36 1105
25 Peter Foster BOK M 1957 01:17:39 1104
26 Lulu Williams SLOW F 1969 01:18:37 1101
27 Peter Jones AIRE M 1956 01:19:01 1099
28 Derek Fryer LOC M 1954 01:19:20 1098
29 Emily Elms BOK F 2005 01:19:49 1096
30 Diane Jacks WRE F 1968 01:21:12 1091
31 Sigrid Passano Hellan EUOC F 1995 01:21:19 1091
32 Helen Chiswell DVO F 1977 01:23:41 1082
33 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:25:49 1074
34 Simon Filmore LOC M 1956 01:26:43 1070
35 Josie Stansfield FVO F 1969 01:28:25 1064
36 Mike Snell ERYRI M 1956 01:28:27 1064
37 Pauline Tryner SYO F 1972 01:28:28 1064
38 Dawn Figg PFO F 1969 01:29:55 1058
39 Angela Jackson WCOC F 1975 01:30:04 1058
40 Sarah Darley GO F 2005 01:31:00 1054
41 Jo Matthew SROC F 1974 01:32:31 1048
42 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 01:34:42 1040
43 Kevan Latham SELOC M 1956 01:34:53 1040
44 Andy Robinson LOC M 1954 01:35:15 1038
45 Sophie Brown AIRE F 1971 01:38:03 1028
46 Susan Ford NN F 1990 01:39:55 1021
47 Jeff Harris EBOR M 1955 01:41:37 1014
48 Sarah Bayliss WRE F 1968 01:41:48 1013
49 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:45:32 999
50 Eddie Speak MDOC M 1954 01:46:10 997
51 Amy Curtis BOK F 1970 02:01:17 940
52 Jerry Purkis LOC M 1956 02:06:57 919
53 Heidi Lloyd TVOC F 1977 03:00:19 718
- Chris Gibbins AIRE M 1970 01:23:18
Showing results 1 - 54 of 54