Results

Achievements at
orienteering events

Cambridge City Race 2021, 30/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at cuoc.org.uk/results/2021/ccr/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 3 (length: 4.85km, 17 controls)
Point calculations
1,054.72 + (102.34 x (2,522.21 - T)) / 466.64
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 David Hodson HH M 1964 00:31:21 1195
2 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:31:23 1195
3 Steve Hinshelwood WAOC M 1964 00:32:22 1182
4 Peter Haynes WAOC M 1958 00:33:14 1171
5 Mike Brett BAOC M 1964 00:33:42 1164
6 Mark Adams HH M 1963 00:34:42 1151
7 Mike Frizzell BADO M 1958 00:35:05 1146
8 Andrew Kelly CLARO M 1958 00:35:22 1142
9 Andrew Evans DFOK M 1955 00:35:26 1142
10 Rich Kerswell WAOC M 1965 00:35:55 1135
11 Clare LONERGAN SLOW F 1978 00:36:00 1134
12 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:36:12 1132
13 Tanya Taylor LOG F 1970 00:36:20 1130
14 Rini Hoogkamer NOR M 1959 00:36:21 1130
15 Emma Harrison EPOC F 1972 00:36:51 1123
16 Robin Mellors-Bourne WAOC M 1962 00:36:53 1123
17 Ian Byrne SMOC M 1957 00:37:00 1121
18 David Cronk WAOC M 1960 00:37:09 1119
19 Chris Rampton WAOC M 1965 00:37:09 1119
20 Patrick Smyth 00:37:19
21 Simon Moore BKO M 1960 00:37:41 1112
22 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:37:49 1110
23 Ann Roller SOS F 1970 00:38:48 1097
24 Camilla Darwin WAOC F 1969 00:39:08 1093
25 Kevin Machin SOS M 1960 00:39:20 1090
26 Cat Edwardes DEVON F 1970 00:39:31 1088
27 Robert Parkinson NOC M 1957 00:39:47 1084
28 Dorien James SMOC M 1961 00:40:00 1082
29 Robert Lines SO M 1965 00:40:09 1080
30 Sebastian Mobus SYO M 2001 00:40:41 1073
31 Dawn Figg PFO F 1969 00:40:57 1069
32 Bert Park SUFFOC M 1965 00:41:04 1067
33 Helen Hague WAOC F 1969 00:41:30 1062
34 Alice Hodkinson WAOC F 1971 00:41:37 1060
35 Ian Byford HH M 1958 00:42:33 1048
36 Peter Woods WAOC M 1957 00:42:50 1044
37 Alan Phillips BKO M 1961 00:42:54 1043
38 Rod Harrington DFOK M 1966 00:43:29 1036
39 DAVID FAULKNER BOK M 1962 00:43:38 1034
40 Freya Askham SMOC F 1974 00:43:55 1030
41 Paul Beckett HAVOC M 1961 00:44:01 1029
42 John Dalton TVOC M 1961 00:44:08 1027
43 Jane Lambert SO F 1960 00:45:05 1015
44 Claire Selby DVO F 1972 00:45:41 1007
45 Rod Mansel SUFFOC M 1959 00:45:55 1004
46 Kez Latham WAOC F 1969 00:47:20 985
47 PETER PRIEST TVOC M 1961 00:47:34 982
48 Marcus Bateman SUFFOC M 1965 00:48:06 975
49 Hanna Biernacka WAOC F 1976 00:48:28 970
50 Adam Leaf HH M 1962 00:49:00 963
51 Jane Dring-Morris LEI F 1968 00:49:27 957
52 Rakesh Chandraker WAOC M 1962 00:49:50 952
53 Kevin Parkes HH M 1958 00:50:29 944
54 Jonathan LEE LEI M 1961 00:50:30 943
55 Gillian Bowers HH F 1971 00:51:33 930
56 Kate Hawks HH F 1973 00:52:38 915
57 Matt White LEI M 1967 00:53:19 906
58 Jane Blackford BADO F 1969 00:54:16 894
59 Johanna Powell WAOC F 1976 00:57:49 847
60 John Duffield HH M 1947 00:58:27 839
61 Sarah Dixon HH F 1973 00:59:36 824
62 Peter Lund WAOC M 1959 01:05:47 742
63 David LeFevre DFOK M 1957 01:07:44 717
64 Richard Beckett 01:14:00
65 Philip Lunn OD M 1967 01:18:14 578
66 Mark Dakin SYO M 1960 01:47:24 195
- Neil Gostick HH M 1962 00:59:08
- Graham Batty HAVOC M 1958 00:59:34
Showing results 1 - 68 of 68