Results

Achievements at
orienteering events

Big Weekend Urban incorporating SOUL1 (UKUL, UKOL), 22/01/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.rstrain.ndtilda.co.uk/results_22/euoc_bw/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 3 (M55,M60,W40,W45,W50) (length: 7.35km, climb: 40m, 23 controls)
Point calculations
1,122.46 + (125.76 x (2,740.87 - T)) / 548.36
Other courses: UKOL 1 (M18,M20,M21,M35) | UKOL 2 (M40,M45,M50,W18,W20,W21,W35) | UKOL 4 (M65,M70,W55,W60) | UKOL 5 (M75,M80,W65,W70,W75,W80) | UKOL 6 (M16,W16) | 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Benjamin Squire NOC M 2004 00:31:06 1323
2 Quentin Harding CLARO M 1962 00:33:22 1292
3 Martin Ward SYO M 1967 00:33:50 1285
4 Paul Caban INT M 1964 00:34:00 1283
5 Andrew Campbell MOR M 1967 00:34:33 1276
6 Jon Cross FVO M 1967 00:35:18 1265
7 John Embrey SROC M 1958 00:35:18 1265
8 Ian Maxwell RR M 1960 00:35:25 1264
9 Rachel Kirkland FVO F 1971 00:36:18 1252
10 Claire Ward INT F 1977 00:36:29 1249
11 Evgueni Chepelin ELO M 1962 00:36:50 1244
12 Colin Hall MOR M 1966 00:36:57 1243
13 Robin Galloway INT M 1966 00:37:22 1237
14 Sam New NWO M 1997 00:37:53 1230
15 David Hodson HH M 1964 00:38:05 1227
16 Alan Irving WCOC M 1967 00:38:13 1225
17 Simon Hunter WCOC M 1968 00:38:36 1220
18 Colin Salisbury INVOC M 1965 00:39:03 1214
19 Keith Brown ESOC M 1962 00:39:06 1213
20 Duncan Edmondson ELO M 1967 00:39:20 1210
21 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:39:44 1204
22 Robin Orr CLYDE M 1961 00:39:58 1201
23 Graeme Addison CLOK M 1967 00:40:02 1200
24 Lyle Fleming LVO M 1963 00:40:33 1193
25 Tim Griffin GRAMP M 1966 00:41:15 1183
26 Patrick Bartlett INT M 1967 00:41:49 1176
27 Mark Edwards SROC M 1965 00:41:57 1174
28 Trevor Hindle MDOC M 1964 00:42:23 1168
29 Keith Roberts MAROC M 1959 00:42:42 1163
30 Emma Harrison EPOC F 1972 00:42:45 1163
31 Graham McIntyre INT M 1958 00:42:51 1161
32 George Hare NATO M 1964 00:43:12 1157
33 Colin McArthur MOR M 1984 00:43:45 1149
34 Jon Shepherd INVOC M 1966 00:44:09 1144
35 Edmund Rooney RR M 1961 00:44:27 1139
36 Andrew Lewis WCH M 1966 00:44:57 1133
37 Colin Blackburn INT M 1961 00:44:57 1133
38 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:45:18 1128
39 Steve Dempsey SYO M 1963 00:45:28 1125
40 Elspeth Bleakley ESOC F 1982 00:45:31 1125
41 Helen Rennie WCOC F 1973 00:45:43 1122
42 Roger Thomas WCOC M 1960 00:46:18 1114
43 Nick Hale MAROC M 1958 00:46:23 1113
44 Nicholas Care SO M 1959 00:46:34 1110
45 Jennifer Atkinson ELO F 1979 00:46:36 1110
46 Colin Ledlie INT M 1966 00:46:42 1108
47 Stephen Gilmore LVO M 1961 00:46:49 1107
48 Natasha Conway AIRE F 1971 00:46:50 1107
49 Fiona Forrest RR F 1974 00:47:05 1103
50 Alex Crawford WCOC F 1971 00:47:36 1096
51 Ronald Nolan ESOC M 1967 00:47:44 1094
52 Peter Harris HALO M 1958 00:47:53 1092
53 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:47:58 1091
54 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:48:13 1088
55 Susannah Macmillan ECKO F 1968 00:48:46 1080
56 Andy Paterson CLYDE M 1967 00:49:06 1075
57 Heather Findlay SLOW F 1978 00:49:15 1073
58 Kate Charles WCOC F 1969 00:49:19 1072
59 Sarah Gilchrist BOF F 1977 00:49:19 1072
60 Josie Stansfield FVO F 1969 00:49:39 1068
61 Ben POLWART FVO M 2003 00:49:46 1066
62 Kate Darlow RR F 1978 00:50:28 1057
63 Chris Low MAROC M 1960 00:50:35 1055
64 Jo Matthew SROC F 1974 00:50:55 1050
65 Fran Daley ESOC F 1977 00:51:18
66 Phil Smith AYROC M 1963 00:51:39 1040
67 Beccy Osborn FVO F 1972 00:52:02 1035
68 Roy McGregor SROC M 1966 00:52:53 1023
69 Katherine Kirk ESOC F 1968 00:55:01 994
70 Kim Sanderson NATO F 1975 00:56:56 968
71 Cath Williams WCH F 1973 00:57:03 966
72 Kenneth HORNE RR M 1963 00:58:15 950
73 Jamie Wilson ELO M 1960 00:58:27 947
74 Katherine Hampshire NN F 1969 00:59:30 932
75 Jill Libby BL F 1957 00:59:57 926
76 Timothy May ESOC M 1962 01:02:06 897
77 Hanne Robertson ESOC F 1970 01:03:21 879
78 Jane Yates BL F 1968 01:05:43 847
79 Euan Thomas M 1987 01:07:19
80 Janette McHendry WCOC F 1969 01:09:40 792
81 Kerry Willacy SOLWAY F 1973 01:12:38 752
82 Jude Smith AYROC F 1968 01:21:17 633
- David Robertson CLYDE M 1964 00:35:22
- Mike Pedley EPOC M 1960 00:37:42
- Janette Macleod BASOC F 1977 00:39:04
- Isabel Berry BL F 1981 00:42:20
- Gillian Martin F 1982 00:42:23
- Mike Brett BAOC M 1964 00:43:47
- Peter Brownsort ELO M 1960 00:44:30
- Jane Emslie FVO F 1980 00:46:27
- Morag McLuckie MOR F 1972 00:48:27
- Tim Westmoreland ESOC M 1957 00:51:08
- Janet Adams SYO F 1963 00:52:04
- David Robertson ESOC M 1962 00:55:48
- Julian Warren NN M 1963 00:56:55
- Helen Martland EPOC F 1968 00:57:41
- Philippa Ascough INT F 1979 01:01:10
- Lesley Ward SYO F 1969 01:02:09
- Becca Muir WCOC F 1981 01:04:50
Showing results 1 - 99 of 99