Results

Achievements at
orienteering events

Big Weekend Classic (UKOL, SoSoL), 23/01/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.rstrain.ndtilda.co.uk/results_22/euoc_bw/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Brown (M18,M20,M21,M35,M40,M45,M50,W21) (length: 8.15km, climb: 610m, 25 controls)
Point calculations
1,245.83 + (85.80 x (4,279.93 - T)) / 948.00
Other courses: UKOL Blue (M16,M55,M60,W18,W20,W35,W40) | UKOL Green (M65,M70,W16,W45,W50,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,M80,W65,W70,W75,W80) | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ben Windsor DRONGO M 1990 00:48:17 1371
2 Sam Griffin GRAMP M 2004 00:50:48 1357
3 Matthew Gooch EUOC M 2002 00:50:57 1357
4 James Hammond FVO M 2006 00:50:58 1356
5 Philip Vokes OD M 1996 00:51:31 1353
6 Will Rigg INT M 2001 00:51:39
7 Ben Stevens INT M 1987 00:51:59 1351
8 Richard Purkis INT M 1993 00:52:51 1346
9 Matthew Vokes DRONGO M 1992 00:53:30 1343
10 Andrew Stemp AIRE M 1997 00:53:50 1341
11 Angus Ivory INT M 2004 00:54:32 1337
12 Rhys Findlay-Robinson WCH M 1987 00:54:37
13 Will Hensman FVO M 1979 00:54:42 1336
14 Adam Barrie MAROC M 2005 00:54:47 1336
15 Benjamin Squire NOC M 2004 00:57:30 1321
16 Joe Sunley WCOC M 2003 00:58:04 1318
17 John Ockenden DRONGO M 1994 00:58:18 1317
18 Jamie Goddard FVO M 2004 00:58:50 1314
19 Roger Goddard FVO M 1974 00:59:08 1312
20 Tom Dobra TVOC M 1992 01:00:51 1303
21 Rudi Paul STAG M 2000 01:01:14 1301
22 Ewan Musgrave MAROC M 2004 01:01:54 1297
23 Donald Naylor HBT Flag Finders M 1972 01:02:11
24 Jamie Rennie WCOC M 1970 01:02:58 1291
25 Alex Matthew SROC M 2004 01:04:21 1284
26 William Ivory INT M 1972 01:05:04 1280
27 Alex Fielding HH M 2003 01:05:30 1277
28 Alice McCartney CLYDE M 2004 01:05:31 1277
29 Jon Eugster EUOC M 1995 01:06:21 1273
30 Pippa Dakin SYO F 1998 01:06:24 1273
31 Thomas Edwards AIRE M 1987 01:06:37
32 Oscar Shepherd INVOC M 2004 01:06:59 1269
33 Robin Galloway INT M 1966 01:07:39 1266
34 Tsz Chun Jason Wong SLOW M 2001 01:07:56 1264
35 Samuel Fielding M 2001 01:09:20
36 Fraser Purves FVO M 1970 01:09:22 1257
37 Oli Warlow ESOC M 1987 01:10:37
38 Thomas Brownsort ELO M 2001 01:11:07 1247
39 Rowan Lee DRONGO M 1997 01:11:46 1243
40 Matthew Foskett NN M 1997 01:14:06 1231
41 Maya Hampshire Wright NN F 2004 01:14:47 1227
42 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:15:10 1225
43 Michael Stanwix INT M 1998 01:15:18 1224
44 Max Carcas INT M 1968 01:16:45 1216
45 Ross Lyall ELO M 1992 01:17:06 1215
46 Dan Barber EUOC M 2001 01:17:55
47 Niamh Hunter EUOC F 2000 01:18:30 1207
48 Dan Roach WCOC M 1989 01:18:31 1207
49 Rodrigo Lara Molina EUOC M 1992 01:18:33 1207
50 Peter McLuckie MOR M 1970 01:21:58 1188
51 Jonty Goodwin WCOC M 2003 01:24:14 1176
52 Alice Rea WCOC F 1995 01:24:54 1172
53 Thomas Dutton NN M 1992 01:25:02 1171
54 Jeremy Knott DRONGO M 1996 01:25:39 1168
55 Lyle Fleming LVO M 1963 01:26:08 1165
56 Ross White STAG M 1992 01:26:34 1163
57 Edmund Rooney RR M 1961 01:27:55 1156
58 Jeff Powell Davies BL M 1980 01:28:41 1152
59 Matthew Horne LOC M 2002 01:29:06 1149
60 Alistair Black ESOC M 2001 01:29:06
61 Helen Pruzina LVO F 1995 01:30:49 1140
62 Miranda Leaf DRONGO F 1995 01:32:51 1129
63 Sam McKinnon RR M 2001 01:40:23 1088
64 Himmy Lau SLOW M 1998 01:40:45 1086
65 Caitlin Pearson WCOC F 1988 01:53:05 1019
66 James Thomas HOC M 1988 01:53:07 1019
67 Tamla Short BAOC F 1989 01:54:55 1009
- Prerunner 00:19:14
- Robert Stein WCOC M 1986 00:54:47
- Neville Baker TVOC M 1953 01:22:09
- Nigel Wright NN M 1971 01:24:04
Showing results 1 - 71 of 71