Results

Achievements at
orienteering events

Caddihoe Day 1 (UKOL) and SWOA Middle Distance Championships, 18/09/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.wimborne-orienteers.org.uk/21%20Club%20Events/21%20Golden%20Cap/GC%20Results/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 3 (M55,M60,W45,W50) (length: 4.525km, climb: 80m, 15 controls)
Point calculations
1,081.76 + (103.73 x (3,342.76 - T)) / 806.69
Other courses: UKOL Course 1 (M18,M20,M21,M35,M40) | UKOL Course 2 (M16,M45,M50,W18,W21,W35,W40) | UKOL Course 4 (M65,M70,W16,W55,W60) | UKOL Course 5 (M75,M80,M85,W65,W70,W75,W80) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOLOrange (M12,W12) | UKOL Yellow (M10,W10) | Course 9

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Clive Hallett BOK M 1963 00:33:23 1254
2 Mark Saunders BOK M 1959 00:39:50 1204
3 Chris Hooker SO M 1961 00:39:51 1204
4 Nick Nourse NWO M 1962 00:40:20 1200
5 Richard Sharp TVOC M 1964 00:40:57 1196
6 David Lawson OD M 1963 00:41:16 1193
7 Peter Chapman SO M 1964 00:42:31 1184
8 Niall Reynolds SBOC M 1961 00:42:46 1182
9 Andrew Yeates WCH M 1960 00:42:59 1180
10 Mike Frizzell BADO M 1958 00:43:28 1176
11 Simon Moore BKO M 1960 00:43:42 1174
12 Andy Rimes QO M 1963 00:43:51 1173
13 Phil Newall KERNO M 1962 00:44:17 1170
14 Alan Honey BOK M 1960 00:44:24 1169
15 Chris Turner WIM M 1963 00:45:02 1164
16 Simon Errington HH M 1963 00:45:03 1164
17 Michael Turner BOK M 1959 00:45:22 1162
18 David Hunt BOK M 1960 00:45:25 1161
19 Mark Collins DFOK M 1960 00:45:33 1160
20 Julian Hartwell SOC M 1955 00:46:22 1154
21 Jon Steed BADO M 1963 00:46:43 1151
22 Robin Mills WIM M 1965 00:48:52 1135
23 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 00:49:22 1131
24 Martin Goddard SARUM M 1958 00:49:39 1129
25 Phil Conway GO M 1963 00:49:50 1127
26 Sue Bett SN F 1967 00:50:25 1123
27 Derick Mercer BKO M 1964 00:50:38 1121
28 Andrew French WIM M 1965 00:51:08 1117
29 DAVID FAULKNER BOK M 1962 00:51:35 1114
30 Steve Bailey SN M 1959 00:51:36 1113
31 Stefan Peykov SLOW M 1965 00:52:01 1110
32 Anna Chapman SO F 1973 00:52:27 1107
33 Chris Penny AIRE M 1962 00:52:39 1105
34 Andy Jones SLOW M 1958 00:53:06 1102
35 David Saunders HH M 1959 00:53:12 1101
36 Ian Prosser BAOC M 1957 00:53:33 1098
37 Karen Crawford BOK F 1969 00:53:47 1097
38 Barry Elkington OD M 1956 00:54:33 1091
39 Diane Leakey SLOW F 1956 00:54:42 1090
40 Ronan Cleary LOK M 1960 00:56:03 1079
41 Carol Prosser BAOC F 1961 00:56:12 1078
42 Brian Pearson QO M 1960 00:58:01 1064
43 Paul Lane BAOC M 1957 00:58:25 1061
44 Andy Emmerson OD M 1956 00:58:54 1057
45 Jane Lambert SO F 1960 00:59:37 1052
46 Ian Byrne SMOC M 1957 01:00:48 1043
47 Fiona Clough BKO F 1962 01:02:30 1029
48 Katie Clarke SN F 1971 01:02:40 1028
49 Peter Harris HALO M 1958 01:05:12 1009
50 Bernie Newitt SOC F 1965 01:05:59 1003
51 Jill Emmerson OD F 1964 01:06:31 998
52 Lesley Ward SYO F 1969 01:07:03 994
53 Gillian Hanson SMOC F 1967 01:07:17 992
54 Paul Bloch DEVON M 1960 01:08:09 986
55 Ginny Hudson NGOC F 1962 01:08:24 984
56 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:08:51 980
57 Peter Wilson BKO M 1959 01:09:13 978
58 Phil Stradling BKO M 1958 01:10:49 965
59 Annika Greenwood BKO F 1971 01:11:09 963
60 Susan Crickmore SO F 1962 01:15:59 925
61 Glyn Thomas BKO M 1959 01:16:23 922
62 Jane Blackford BADO F 1969 01:22:07 878
63 Lyndsey Jones BAOC F 1980 01:28:14 831
64 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:30:38 812
65 Michelle Ward NGOC F 1970 01:32:34 797
66 Alison Yeates WCH F 1967 01:33:55 787
67 Nigel Britton JOK M 1949 01:35:11 777
68 Ho Chi Wong M 2002 01:38:09
- Tony Davies BOF M 1948 00:49:17
- Tony Feltbower OD M 1954 01:08:10
Showing results 1 - 70 of 70