Results

Achievements at
orienteering events

South East League Event, 27/02/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.herts-orienteering.club/hh_results/ace-of-herts-ashridge-27th-february-2022/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.3km, climb: 75m, 24 controls)
Point calculations
1,085.70 + (87.41 x (4,080.00 - T)) / 858.49
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Chris Davidson JOK M 1987 00:48:13
2 Charles Spence LOK M 1958 00:50:53 1190
3 Mark Adams HH M 1963 00:51:34 1186
4 Dave Kingham TVOC M 1956 00:51:40 1185
5 Colin Dickson BAOC M 1955 00:52:48 1179
6 Axel Blomquist SN M 1952 00:52:51 1178
7 Mike Frizzell BADO M 1958 00:53:33 1174
8 Steve Hinshelwood WAOC M 1964 00:54:09 1170
9 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:54:18 1169
10 Clare LONERGAN SLOW F 1978 00:55:06 1165
11 Andy Jones SLOW M 1958 00:55:27 1162
12 Mark Feltham MV M 1962 00:56:39 1155
13 Tony Grover HH M 1966 00:57:46 1148
14 Andrew Evans DFOK M 1955 00:57:53 1148
15 Steve Jarvis SO M 1963 00:57:56 1147
16 David Hodson HH M 1964 00:59:57 1135
17 Austin Howe SAX M 2006 01:01:06 1128
18 Sian Mitchell HH F 1978 01:01:51 1123
19 Iain Ambler CHIG M 1974 01:02:27 1120
20 Dorien James SMOC M 1961 01:02:58 1116
21 Mike Jones SMOC M 1954 01:03:23 1114
22 Nigel Quinton HH M 1961 01:03:54 1111
23 Derick Mercer BKO M 1964 01:04:22 1108
24 Sean Cronin SAX M 1966 01:05:10 1103
25 Paul Rushmer SMOC M 1964 01:05:19 1102
26 Lulu Williams SLOW F 1969 01:06:20 1096
27 Alison Howe SAX F 1972 01:06:21 1096
28 Ronan Cleary LOK M 1960 01:07:34 1088
29 Mike Garvin SLOW M 1970 01:07:44 1087
30 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:07:48 1087
31 Heather Findlay SLOW F 1978 01:11:04 1067
32 Zbig Gebka HAVOC M 1960 01:15:13 1042
33 David Heale HH M 1967 01:16:34 1033
34 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:20:19 1010
35 JB Rae-Smith DFOK M 1963 01:22:14 999
36 Graham Batty HAVOC M 1958 01:22:51 995
37 Douglas Greenwood SOC M 1973 01:25:57 976
38 Tim Bywater-Lees HH M 1959 01:26:00 976
39 Tim Keogh MV M 1963 01:26:56 970
40 Neil Bricknell SAX M 1967 01:27:31 966
41 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:28:13 962
42 Rachel Sequeira HH F 1987 01:28:28 961
43 Brad Smith HH M 1981 01:30:15 950
44 Rob Oldfield HH M 1967 01:31:16
45 Kevin Parkes HH M 1958 01:32:43 935
46 Jonathan Hickey IND M 1977 01:33:28
47 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:37:29 906
48 Janusz Holender TVOC M 1959 01:48:22 839
49 Richard Lloyd BOF M 1976 02:12:59 689
- Isabel Green IND F 1982 01:16:35
Showing results 1 - 50 of 50