Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge National Event, 23/05/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/results/chiltern-challenge-2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue (length: 5.6km, climb: 190m, 12 controls)
Point calculations
1,041.52 + (103.87 x (3,992.36 - T)) / 809.30
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Blue | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rachel Duckworth DVO F 2003 00:43:23 1220
2 Gavin Clegg WSX M 1955 00:46:10 1198
3 Colin Dickson BAOC M 1955 00:46:25 1196
4 Julian Hartwell SOC M 1955 00:50:15 1167
5 John Simmons BOK M 1951 00:50:46 1163
6 Alison Simmons BOK F 1955 00:51:13 1160
7 Axel Blomquist SN M 1952 00:51:17 1159
8 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 00:52:01 1153
9 Dave Kingham TVOC M 1956 00:52:07 1153
10 Ian Ditchfield MV M 1956 00:52:12 1152
11 Tony Feltbower OD M 1954 00:52:30 1150
12 Elizabeth Horsler WIM F 2003 00:52:37 1149
13 Scarlet Heap SO F 2003 00:53:01 1146
14 Carys Morgan SLOW F 1976 00:53:02 1146
15 Peter Maliphant BOK M 1956 00:53:58 1138
16 Julia Jarvis SO F 1968 00:54:13 1136
17 Juliette Soulard OD F 1971 00:54:18 1136
18 Jonathan Howell WCH M 1952 00:54:47 1132
19 Andrew Graham SARUM M 1955 00:55:55 1123
20 Helen Marsden HH F 1976 00:56:00 1123
21 Carol Lovegrove SN F 1972 00:56:37 1118
22 Philip Eeles SOC M 1955 00:56:41 1117
23 Mike Jones SMOC M 1954 00:56:50 1116
24 Anthony Brown HH M 1983 00:56:53 1116
25 Martin Wilson BKO M 1947 00:56:59 1115
26 Jon Steed BADO M 1963 00:57:12 1113
27 Ray Collins WCH M 1955 00:57:13 1113
28 Robin Smith SO M 1952 00:57:24 1112
29 Lyudmila Gotseva SLOW F 1971 00:57:27 1112
30 Mike Turner SO M 1950 00:57:53 1108
31 Kevin Bracher SOC M 1955 00:57:55 1108
32 Andrew Parkinson SO M 1952 00:58:04 1107
33 Edward Lines SO M 1998 00:58:42 1102
34 Charlotte Ross SN F 1974 00:58:55 1100
35 Gary Mills TVOC M 1955 00:59:09 1098
36 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 00:59:39 1095
37 Peter Martin SAX M 1949 00:59:45 1094
38 Paul Langston HH M 1953 00:59:58 1092
39 Phil Conway GO M 1963 01:00:06 1091
40 Jill Blount SO F 1960 01:00:19 1089
41 Stan Alexander OD M 1952 01:00:32 1088
42 Dave Chapman SN M 1953 01:00:50 1085
43 Ffion Bricknell SAX F 2004 01:01:15 1082
44 Ann Roller SOS F 1970 01:01:26 1081
45 Charles Daniel BOK M 1956 01:01:31 1080
46 Sue Bett SN F 1967 01:01:35 1080
47 Sandy Burgon BOK M 1956 01:01:46 1078
48 Jackie Hallett BOK F 1957 01:02:22 1074
49 Kate Hawks HH F 1973 01:02:29 1073
50 Ruby Owen BOK F 2004 01:02:51 1070
51 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:02:53 1070
52 Katie Clarke SN F 1971 01:02:56 1069
53 David Potter BOK M 1962 01:03:43 1063
54 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:04:26 1058
55 Tim Hughes TVOC M 1952 01:04:26 1058
56 Trish Monks BKO F 1975 01:04:46 1055
57 Austin Howe SAX M 2006 01:05:08
58 Helen Kelsey BOK F 1957 01:05:23 1050
59 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:05:42 1048
60 James Blake HH M 1974 01:05:44 1048
61 Nigel Bush MV M 1955 01:07:33 1034
62 Alice Owen BOK F 1973 01:07:40 1033
63 Rachel Collins DFOK F 1993 01:07:49 1032
64 Helen Miller TVOC F 1990 01:07:53 1031
65 Stephen Elkington OD M 1997 01:07:57 1031
66 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:08:42 1025
67 KIERAN DEVINE BAOC M 1952 01:08:44 1025
68 Stu Levene HH M 1969 01:08:54 1023
69 John Harrison BADO M 1947 01:09:02 1022
70 Peter Williams TVOC M 1954 01:09:13 1021
71 Kevin Ross OD M 1963 01:09:27 1019
72 Martin Cook SMOC M 1956 01:09:29 1019
73 Boryana Peeva SLOW F 1969 01:10:26 1012
74 Davide Foffa ESOC M 1987 01:11:06 1006
75 Andrew CUMMINGS HH M 1952 01:11:12 1006
76 Lisa Methven BKO F 1969 01:11:26 1004
77 Peter Davis SOC M 1955 01:11:44 1002
78 Camilla Darwin WAOC F 1969 01:12:48 993
79 Gillian Hanson SMOC F 1967 01:13:07 991
80 Gergely Farago HH M 1974 01:13:16 990
81 David Tookey HH M 1953 01:13:28 988
82 Brian Burt BKO M 1963 01:13:33 988
83 Simon Greenwood SAX M 1955 01:14:27 981
84 Richard Bamber TVOC M 1962 01:16:11 967
85 Anne Tynegate BADO F 1961 01:16:46 963
86 Annika Greenwood BKO F 1971 01:17:10 960
87 Mark Foxwell BKO M 1964 01:17:44 955
88 David Hanstock BOK M 1956 01:18:12 952
89 Fiona Hancock BOF F 1969 01:19:37 941
90 Barbara Griessner SLOW F 1971 01:20:26 935
91 Barry Breed HH M 1946 01:22:04 922
92 Alison Crabb RAFO F 1981 01:22:57 915
93 Mélanie ROUX SLOW F 1975 01:23:09 914
94 John Turner TVOC M 1952 01:23:23 912
95 Nicolas ROUX SLOW M 1975 01:23:40 910
96 DOMINIC LONGLEY BKO M 1985 01:24:41 902
97 Alison Smith TVOC F 1964 01:24:54 900
98 Ian Andrews CHIG M 1955 01:26:17 889
99 TC Rae SMOC M 1964 01:27:03 884
100 Jenny Jones SOC F 1998 01:28:05 876
101 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:28:26 873
102 Neil Bricknell SAX M 1967 01:32:25 842
103 James Williamson TVOC M 1989 01:35:19 820
104 Barry Sowerbutts SOC M 1954 01:35:32 818
105 Jerry Newcombe BOF M 1954 01:38:49 793
106 Andrew Townsend BKO M 1952 01:47:45 724
107 Mel Golding BKO F 1971 02:07:35 571
108 Ben Rivers GO M 1944 02:16:34 502
- Nick Bosbury SOC M 1952 01:49:52
- Clare Skidmore TVOC F 1984 01:53:30
Showing results 1 - 110 of 110