Results

Achievements at
orienteering events

British Night Championships (UKOL) , 27/11/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.ngoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 3 (M18,M45,M50,W21) (length: 7.4km, climb: 280m, 14 controls)
Point calculations
1,207.45 + (83.38 x (4,231.77 - T)) / 999.78
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M20,M35,M40) | UKOL 4 (M16,M55,M60,W20,W35,W40) | UKOL 5 (M65,W18,W45,W50) | UKOL 6 (M70,W16,W55,W60) | UKOL 7 (M75,W65,W70) | UKOL 8 (M80,W75,W80,W85)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Megan Carter-Davies SBOC F 1996 00:44:16 1339
2 Cecilie Andersen BOK F 1997 00:47:33 1322
3 Benjamin Squire NOC M 2004 00:49:22 1313
4 Max Mobus SYO M 2004 00:50:26 1308
5 James Logue EPOC M 1968 00:50:47 1306
6 Jason Inman FVO M 1970 00:51:58 1300
7 Martin Ward SYO M 1967 00:52:32 1298
8 Adam Conway GO M 2003 00:53:10 1294
9 Alun Powell AIRE M 1969 00:53:28 1293
10 Paul Couldridge SLOW M 1974 00:53:49 1291
11 Jake Powell AIRE M 2004 00:54:01 1290
12 Anne Edwards LOC F 1989 00:57:30 1273
13 Richard Barrett BAOC M 1970 00:58:27 1268
14 Peter Suba WSX M 1974 00:58:56 1265
15 Ifor Powell BOK M 1968 00:59:41 1262
16 Rona Lindsay ESOC F 1994 01:00:05 1260
17 Jamie Rennie WCOC M 1970 01:00:06 1260
18 Tommi Grover BOK M 1976 01:00:49 1256
19 Tamsin Moran SOC F 1994 01:01:05 1255
20 Andrew Monro NGOC M 1969 01:01:50 1251
21 Mark Stodgell WCH M 1972 01:03:47 1241
22 Jon Brooke WSX M 1966 01:06:28 1228
23 Ian Jones ERYRI M 1968 01:07:12 1224
24 Paul Gebbett BOK M 1969 01:07:26 1223
25 Richard Collyer GO M 1974 01:07:37 1222
26 Hannah Hateley DEE F 2000 01:09:45 1211
27 Peter Shirvington QO M 1973 01:11:34 1202
28 Rebecca Aspin CLOK F 2000 01:12:20 1198
29 James Rhodes BAOC M 1974 01:16:41 1177
30 John Methven BKO M 1970 01:17:32 1172
31 Scott Bailey BOK M 1972 01:18:02 1170
32 Brendan Bolland WAROC M 1968 01:19:31 1162
33 Richard Sansbury QO M 1969 01:19:47 1161
34 Bethany Kippin TVOC F 2000 01:19:48 1161
35 Thomas Jarvis RAFO M 1999 01:20:02 1160
36 Doug Wilson NGOC M 1968 01:20:49 1156
37 Simon Kippin TVOC M 1970 01:21:32 1152
38 Laura Parkes HH F 1992 01:22:40 1147
39 Michael Wagstaff UBOC M 2000 01:24:51 1136
40 Alec Linton NGOC M 1974 01:24:52 1136
41 Robin Bishop TVOC M 1967 01:25:16 1134
42 Rob Taylor NGOC M 1969 01:26:19 1128
43 Matt Haines UBOC M 2000 01:28:18 1119
44 Anthony Covey-Crump SLOW M 1974 01:31:32 1102
45 Nick Gracie BOK M 1972 01:32:26 1098
46 Ian Hylton TVOC M 1969 01:33:08 1094
47 Robert Elston UBOC M 2000 01:35:38 1082
48 Rob Woods RAFO M 1969 01:37:24 1073
49 Daniel Figg HH M 1998 01:47:07 1024
50 Andy Lennard TVOC M 1975 01:51:41 1002
51 Richard Powell WAOC M 1976 01:55:28 983
Showing results 1 - 51 of 51