Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Middle Championships (UKOL), 05/06/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 8 (M70,W50) (length: 3.2km, climb: 210m, 17 controls)
Point calculations
1,029.38 + (90.82 x (4,313.71 - T)) / 1,206.86
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M35,M40) | UKOL 4 (M45,M50) | UKOL 5 (W35,W40) | UKOL 7 (M65,W45) | UKOL 10 (W70,W75,W80,W85) | UKOL 11 (M16,M18,M20) | UKOL 12 (W16,W18,W20) | 13 | 14 | 15 | 16 | UKOL 6A (M55) | UKOL 6B (M60) | UKOL 9A (M75,W55) | UKOL 9B (M80,M85,W60,W65)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:37:50 1183
2 Jenny Peel SYO F 1968 00:39:10 1177
3 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:45:21 1149
4 Ruth Ker CLARO F 1967 00:45:27 1149
5 Peter Gorvett SYO M 1947 00:48:46 1134
6 Ianka Evans POTOC F 1967 00:48:48 1134
7 John Britton MDOC M 1951 00:49:23 1131
8 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:49:33 1130
9 Melanie Slade SN F 1968 00:50:02 1128
10 Jenny Lightfoot SYO F 1970 00:50:04 1128
11 John Taylor SROC M 1949 00:52:27 1117
12 Robin Thomas BL M 1951 00:52:29 1117
13 Mike Hind CLARO M 1951 00:52:33 1117
14 John Simmons BOK M 1951 00:52:35 1117
15 Mike Smithard DEE M 1949 00:54:16 1109
16 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:54:28 1108
17 Geoffrey Hensman FVO M 1948 00:54:32 1108
18 Bob Barnby WCOC M 1949 00:54:58 1106
19 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:55:03 1105
20 Natasha Conway AIRE F 1971 00:55:46 1102
21 Sarah Bayliss WRE F 1968 00:56:09 1100
22 Susannah Macmillan ECKO F 1968 00:56:27 1099
23 Robin Strain ELO M 1950 00:57:44 1093
24 Roy Dawson NATO M 1948 00:57:46 1093
25 Karen French WIM F 1967 00:57:59 1092
26 Geoff Trewin HOC M 1951 00:58:10 1091
27 Cliff Etherden LOC M 1948 00:58:19 1091
28 Tony Thornley AIRE M 1948 00:59:05 1087
29 Andrew Bell BL M 1950 00:59:18 1086
30 Keith MacDermott EBOR M 1949 00:59:19 1086
31 Roger Garnett ESOC M 1951 00:59:22 1086
32 Diane Jacks WRE F 1968 00:59:50 1084
33 Robin Sloan RR M 1947 01:00:00 1083
34 Tony Davies BOF M 1948 01:01:19 1077
35 Katherine Hampshire NN F 1969 01:01:37 1076
36 Rona Molloy FVO F 1968 01:01:39 1076
37 Tim Sands BOK M 1949 01:02:06 1074
38 Norman Hall DEE M 1948 01:02:41 1071
39 Sue Bett SN F 1967 01:03:50 1066
40 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:05:18 1059
41 Allan Darwell BOK M 1951 01:06:26 1054
42 Richard Payne EPOC M 1950 01:07:28 1049
43 Simon Cane LOC M 1947 01:07:52 1048
44 Ian Cooper SYO M 1947 01:08:22 1045
45 Vanessa Lawson NGOC F 1971 01:08:47 1043
46 Sharon Bowes CLARO F 1969 01:09:22 1041
47 Colin Best SYO M 1947 01:09:34 1040
48 Josie Stansfield FVO F 1969 01:10:11 1037
49 Paul Ferguson SROC M 1951 01:10:15 1037
50 Malcolm Campbell WAROC M 1947 01:11:47 1030
51 Tamsin Horsler WIM F 1967 01:12:11 1028
52 Moira Chapman SYO F 1971 01:12:59 1024
53 Peter Ross MDOC M 1947 01:13:08 1024
54 Martin Powell LOC M 1951 01:13:45 1021
55 Barry Houghton HOC M 1947 01:14:04 1020
56 Judith Bell ESOC F 1969 01:17:08 1006
57 Lesley Ward SYO F 1969 01:18:11 1001
58 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:19:00 997
59 Chris Rostron MDOC M 1947 01:19:04 997
60 Karen Thompson HOC F 1968 01:20:09 992
61 Rachel Powell LOC F 1967 01:21:10 988
62 Lisa Methven BKO F 1969 01:21:19 987
63 Margaret Jones NGOC F 1967 01:23:01 979
64 Alex Crawford WCOC F 1971 01:26:11 965
65 Philip Cooper WIM M 1947 01:26:24 964
66 Alison Matheson INVOC F 1970 01:29:23 950
67 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:29:45 949
68 Stephen Round SELOC M 1951 01:30:25 946
69 Marie Claire Shankland FVO F 1967 01:30:53 944
70 Gillian Hanson SMOC F 1967 01:30:55 943
71 Claire Boothroyd WCOC F 1967 01:31:09 942
72 Philip Gristwood MV M 1949 01:31:39 940
73 Colin Drury SYO M 1947 01:33:01 934
74 Dawn Goddard FVO F 1967 01:33:06 934
75 Mike Turner SO M 1950 01:34:25 928
76 Debbie Anderson BOK F 1971 01:38:41 908
77 Barry McGowan HOC M 1947 01:39:04 907
78 Steve Brockbank LOC M 1948 01:40:11 902
79 Mick Smith HH M 1948 01:41:33 895
80 Janette McHendry WCOC F 1969 01:42:25 892
81 Nicola O'Donnell DVO F 1970 01:44:32 882
82 Andrew Payne DEE M 1951 01:46:25 874
83 Jane Yates BL F 1968 01:47:20 869
84 Ian Watson MDOC M 1947 01:48:45 863
85 Rick Roberts HOC M 1951 01:49:24 860
86 Paul Kilpin TVOC M 1949 01:51:53 849
87 Hanne Robertson ESOC F 1970 01:58:59 817
88 Dick Carmichael TINTO M 1948 02:12:41 755
89 Helen Hooper LOC F 1969 02:13:43 750
90 Lorraine Reuber SYO F 1968 02:27:31 688
91 Joanne Leigh OD F 1967 02:40:06 631
- Lorna Eades INT F 1967 00:41:54
- Juliette Soulard OD F 1971 00:44:05
- Andy Hemsted HOC M 1949 00:48:07
- Roger Lott AIRE M 1950 01:00:30
- Bob Dredge WCOC M 1951 01:03:42
- John Robinson WCH M 1950 01:05:40
- Dave Neild LOC M 1947 01:06:46
- Katie Clarke SN F 1971 01:18:08
- Stephen Beresford MDOC M 1948 01:18:34
- Dawn Figg PFO F 1969 01:19:50
- Tom Barkas LOC M 1948 01:20:23
- Karen Williams LOG F 1969 01:24:55
- Richard Steptoe TVOC M 1947 01:25:46
- Morlich Barnett POTOC F 1971 01:30:12
- Stuart Swalwell DVO M 1950 01:33:49
- Douglas Edwards MDOC M 1947 01:49:06
- Chris Burden AIRE M 1948 01:53:17
- Dave Walton LOC M 1951 01:54:49
- David Corp LOC M 1951 02:21:50
Showing results 1 - 110 of 110