Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 06/06/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.mdoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 11 (W55) (length: 5.3km, climb: 270m, 14 controls)
Point calculations
1,045.16 + (65.91 x (6,197.46 - T)) / 1,346.57
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M18,M20,W21) | UKOL 3 (M35,M40) | UKOL 4 (M45,M50) | UKOL 5 (M55) | UKOL 6 (M60) | UKOL 7 (M16) | UKOL 8 (W18,W20) | UKOL 9 (W35,W40) | UKOL 10 (M65,W45,W50) | UKOL 12 (W16) | UKOL 13 (M75,W60) | UKOL 14 (W65,W70) | UKOL 15 (M80,W75) | UKOL 16 (M85,W80) | UKOL 17 (W85) | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | UKOL 27 (M70)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andy Simpson LEI M 1973 00:53:29 1191
2 Sara Campbell DEE F 1965 01:09:28 1144
3 Andy Sykes DVO M 1965 01:11:25 1139
4 Phil Conway GO M 1963 01:12:22 1136
5 Jackie Scarf EPOC F 1962 01:16:03 1125
6 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:16:16 1125
7 Deb Murrell SROC F 1966 01:17:42 1120
8 Tim Boden LOC M 1963 01:18:04 1119
9 Simon Hunt FVO M 1965 01:20:54 1111
10 Christine Goulding BL F 1963 01:21:39 1109
11 Elizabeth Jackson DEE F 1963 01:22:02 1108
12 Johanna Cleary LOC F 1964 01:22:29 1106
13 Ian Marshall AIRE M 1962 01:22:47 1105
14 Janet Adams SYO F 1963 01:25:42 1097
15 Judith Wood PFO F 1962 01:27:57 1090
16 Joanne Taylor SROC F 1963 01:28:36 1088
17 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:28:57 1087
18 Julia Laverack WAROC F 1962 01:30:29 1083
19 Sue Barrie MAROC F 1966 01:31:21 1080
20 Sal Chaffey DVO F 1965 01:33:59 1072
21 Susan Skinner WCOC F 1964 01:34:05 1072
22 Andrew Pitcher DFOK M 1964 01:36:31 1065
23 Lindsey King AIRE F 1962 01:37:03 1063
24 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:37:23 1063
25 Caz Dudley MAROC F 1962 01:37:31 1062
26 Robyn Stanyon SYO F 1966 01:38:23 1060
27 Andy Bowes CLARO M 1966 01:39:38 1056
28 Liz Phillips OD F 1964 01:40:44 1053
29 Helena Crutchley HALO F 1963 01:41:35 1050
30 Tim Field LOC M 1964 01:43:17 1045
31 Roy McGregor SROC M 1966 01:43:19 1045
32 Richard Rogers WRE M 1962 01:46:31 1036
33 Fiona Clough BKO F 1962 01:47:20 1033
34 Iain Stemp WAOC M 1965 01:50:26 1024
35 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:53:51 1014
36 Mark Tipuric WRE M 1965 01:55:18 1010
37 clare kemsley BASOC F 1965 01:55:39 1009
38 Kate Brett BAOC F 1965 01:57:38 1003
39 Jane McCann MDOC F 1966 01:58:20 1001
40 Gwenda Cavill NATO F 1963 01:58:52 999
41 Brian Gibson LOC M 1965 01:59:37 997
42 Mark Webster NOC M 1965 02:01:27 992
43 Alison Smith TVOC F 1964 02:02:22 989
44 David Potter BOK M 1962 02:03:49 985
45 Marcus Bateman SN M 1965 02:04:40 982
46 Julie Lobley DFOK F 1965 02:12:55 958
47 Nicola Hart DVO F 1962 02:14:37 953
48 Rachel Wilson CLYDE F 1966 02:14:41 953
49 Nikolay Kolev SLOW M 1965 02:17:46 944
50 Miranda Mackereth HOC F 1964 02:18:57 940
51 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 02:20:50 935
52 Carolyn Rigby CLOK F 1966 02:21:45 932
53 Ed Hutt BL M 1963 02:22:34 930
54 Elizabeth Hamer-Davies MDOC F 1965 02:40:49 876
55 Hazel Hindle MDOC F 1963 03:09:05 793
- Finlay Ross ESOC M 1966 01:08:50
- Helen Pedley EPOC F 1962 01:46:22
- Maggie Hateley DEE F 1963 01:52:33
- Caroline Potter BOK F 1962 03:04:01
Showing results 1 - 59 of 59