Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL) - rearranged from 2022, 02/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.devonorienteering.co.uk/results-archive/2021-22/2.10.21_BOC_Champs_Braunton/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 12 (M55) (length: 8.725km, climb: 215m, 20 controls)
Point calculations
1,185.86 + (65.69 x (5,704.69 - T)) / 1,085.16
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W35,W40) | UKOL Course 11 (M50) | UKOL Course 13 (M60) | UKOL Course 14 (M16,W45) | UKOL Course 15 (M65,W50) | UKOL Course 16 (M70,W55) | UKOL Course 17 (M75,W16,W60,W65) | UKOL Course 18 (W70) | UKOL Course 19 (M80,W75) | UKOL Course 2 (W21) | UKOL Course 20 (M85,M90,W80) | UKOL Course 22 (M14) | UKOL Course 23 (W14) | UKOL Course 24 (M12,W12) | UKOL Course 25 (M10,W10) | Course 26 | UKOL Course 3 (M18,M20) | UKOL Course 4 (W18,W20) | Course 5 | Course 6 | UKOL Course 7 (M35,M40) | Course 8 | UKOL Course 9 (M45)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 David Peel SYO M 1966 01:01:30 1308
2 Phil Murray INT M 1964 01:06:15 1291
3 Julian Birkinshaw TVOC M 1964 01:07:55 1285
4 Duncan Harris DEE M 1966 01:09:10 1280
5 Charlie Adams SYO M 1964 01:09:56 1277
6 Clive Hallett BOK M 1963 01:10:10 1276
7 John Duckworth DVO M 1966 01:14:23 1261
8 Jon Brooke WSX M 1966 01:14:40 1260
9 Paul Fox SN M 1962 01:14:57 1259
10 Mark Chapman SYO M 1965 01:16:48 1252
11 Matthew Owen BOK M 1966 01:17:30 1250
12 Nigel Bunn TVOC M 1964 01:18:30 1246
13 Tim Griffin GRAMP M 1966 01:20:50 1238
14 Jon Hateley DEE M 1963 01:24:33 1224
15 David Lawson OD M 1963 01:25:20 1221
16 Graeme Ackland INT M 1962 01:25:34 1220
17 Tony Burton MV M 1964 01:28:31 1210
18 Paul Caban INT M 1964 01:29:19 1207
19 Martin Skinner WCOC M 1964 01:31:22 1199
20 Phil Newall KERNO M 1962 01:32:09 1196
21 Paul Taylor SYO M 1965 01:32:38 1195
22 David Williams HOC M 1962 01:34:07 1189
23 Richard Sharp TVOC M 1964 01:34:08 1189
24 Steve Webb AIRE M 1962 01:34:11 1189
25 Ian Jones NGOC M 1966 01:34:13 1189
26 Dave Chaffey DVO M 1963 01:36:20 1181
27 David Pilling BOK M 1966 01:37:12 1178
28 Andrew French WIM M 1965 01:37:46 1176
29 Dil Wetherill WAOC M 1964 01:37:54 1176
30 Steve Dempsey SYO M 1963 01:37:54 1176
31 Steve Hinshelwood WAOC M 1964 01:40:56 1165
32 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:42:11 1160
33 Nigel Owens SYO M 1966 01:42:15 1160
34 Richard Cottle BOK M 1965 01:42:31 1159
35 David Todd SYO M 1966 01:44:22 1152
36 Steve Jarvis SO M 1963 01:46:40 1144
37 Spencer Modica DEVON M 1966 01:49:09 1135
38 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:50:51 1129
39 Simon Moore BKO M 1960 01:51:08 1128
40 Chris Turner WIM M 1963 01:51:18 1127
41 Alan Hickling SAX M 1964 01:53:02 1121
42 Robin Mills WIM M 1965 01:53:39 1118
43 Neil Gostick HH M 1962 02:00:21 1094
44 Alexei DNESTROVSKIJ BOF M 1965 02:00:30 1094
45 Greg Best NGOC M 1962 02:00:41 1093
46 Christian Saxtoft BOK M 1962 02:10:30 1057
47 DAVID FAULKNER BOK M 1962 02:11:49 1052
48 Richard Savage BOK M 1963 02:16:07 1037
49 Andy Rimes QO M 1963 02:40:37 948
50 Stephen Lysaczenko QO M 1962 03:35:35 748
- Simon Errington HH M 1963 01:17:25
- Laurence Snowden SWOC M 1964 02:23:11
Showing results 1 - 52 of 52