Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL) - rearranged from 2022, 02/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.devonorienteering.co.uk/results-archive/2021-22/2.10.21_BOC_Champs_Braunton/index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 14 (M16,W45) (length: 7.025km, climb: 200m, 16 controls)
Point calculations
1,153.21 + (106.11 x (4,732.44 - T)) / 1,275.63
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W35,W40) | UKOL Course 11 (M50) | UKOL Course 12 (M55) | UKOL Course 13 (M60) | UKOL Course 15 (M65,W50) | UKOL Course 16 (M70,W55) | UKOL Course 17 (M75,W16,W60,W65) | UKOL Course 18 (W70) | UKOL Course 19 (M80,W75) | UKOL Course 2 (W21) | UKOL Course 20 (M85,M90,W80) | UKOL Course 22 (M14) | UKOL Course 23 (W14) | UKOL Course 24 (M12,W12) | UKOL Course 25 (M10,W10) | Course 26 | UKOL Course 3 (M18,M20) | UKOL Course 4 (W18,W20) | Course 5 | Course 6 | UKOL Course 7 (M35,M40) | Course 8 | UKOL Course 9 (M45)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Hammond FVO M 2006 00:44:26
2 Adam Methven BKO M 2005 00:50:56 1293
3 Sarah Rollins SN F 1976 00:52:13 1286
4 Jamie Lightfoot SYO M 2005 00:52:42 1284
5 Kim Baxter SYO F 1976 00:56:34 1265
6 Freddie Lake SBOC M 2006 00:57:55
7 Angus Laird INVOC M 2006 00:58:16
8 Tommy Heap SO M 2005 00:58:24 1255
9 Adam Barrie MAROC M 2005 00:59:18 1251
10 Ben Gostick HH M 2005 01:01:07 1242
11 Guy Owen BOK M 2005 01:01:32 1240
12 Peter Scott LOC M 2005 01:02:55 1233
13 William Thomas DEVON M 2005 01:03:35 1230
14 William Lake SBOC M 2005 01:05:50 1218
15 Sam Hunt FVO M 2006 01:08:24
16 Alison Howe SAX F 1972 01:10:58 1193
17 Emma Harrison EPOC F 1972 01:15:44 1169
18 Sam Todd SYO M 2006 01:17:30
19 Helen Marsden HH F 1976 01:18:57 1153
20 Sam Lewis DEVON M 2005 01:19:47 1149
21 Tom McComiskie LVO M 1977 01:20:00 1148
22 Carys Morgan SLOW F 1976 01:20:26 1145
23 Anne Straube OD F 1975 01:25:26 1120
24 Carol Lovegrove SN F 1972 01:27:30 1110
25 Finlay Anderson BOK M 2006 01:28:12
26 Pauline Tryner SYO F 1972 01:28:59 1103
27 Alexander Soulsby HH M 1977 01:31:26 1091
28 Theo Steventon-Barnes SUFFOC M 2006 01:32:56
29 David Howsam SYO M 1979 01:33:09 1082
30 Charlotte Ross SN F 1974 01:33:52 1078
31 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 01:37:27 1060
32 Freya Askham SMOC F 1974 01:39:38 1050
33 David Esson GRAMP M 1979 01:39:40 1049
34 Jacquie Laird INVOC F 1972 01:57:15 962
35 Jenny Hammond FVO F 1975 02:09:48 899
36 Kate Turner SO F 1973 02:11:30 891
- Austin Howe SAX M 2006 01:46:08
Showing results 1 - 37 of 37