Results

Achievements at
orienteering events

SWOC Welsh Orienteering Championships, 12/09/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at swoc.org.uk/?p=1774

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.4km, climb: 110m, 14 controls)
Point calculations
1,134.02 + (72.81 x (4,404.45 - T)) / 1,103.15
Other courses: Yellow | Orange | Light Green | Very Short Green | Short Green | Green | Short Blue | Short Brown | Brown | Black


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Adam Methven BKO M 2005 00:39:21 1269
2 William Lake SBOC M 2005 00:47:43 1236
3 Phil Scarf EPOC M 1963 00:51:44 1220
4 Andy Creber NGOC M 1958 00:53:46 1212
5 Andrew Henderson WAOC M 1964 00:55:45 1204
6 Reuben Lawson NGOC M 2006 00:56:32
7 Mark Ponsford SWOC M 1987 00:57:01 1199
8 Mark Saunders BOK M 1959 00:57:57 1195
9 Alan Velecky SO M 1966 00:58:09 1194
10 Richard Sharp TVOC M 1964 00:59:26 1189
11 Cerys Manning MDOC F 1986 00:59:35 1189
12 Sian Mitchell HH F 1978 00:59:36 1189
13 Niall Reynolds SBOC M 1961 01:00:19 1186
14 Steve Blount SO M 1960 01:01:34 1181
15 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:01:47 1180
16 Clive Hallett BOK M 1963 01:02:54 1176
17 David Pilling BOK M 1966 01:03:08 1175
18 Vanessa Lawson NGOC F 1971 01:03:42 1172
19 Kerina Lake SBOC F 1978 01:04:03 1171
20 Duncan Innes SWOC M 1962 01:06:00 1163
21 David Williams HOC M 1962 01:06:37 1161
22 James Clemence SWOC M 1960 01:06:58 1160
23 Frederick Kingsland ERYRI M 2006 01:07:56
24 Peter Maliphant BOK M 1956 01:08:05 1155
25 Alan Pucill NGOC M 1959 01:12:17 1138
26 Mike Snell ERYRI M 1956 01:12:40 1137
27 Clive Richardson WRE M 1966 01:13:23 1134
28 John Simmons BOK M 1951 01:13:35 1133
29 Bethan Irwin SBOC F 1978 01:16:31 1122
30 Sara Currie BOK F 1981 01:18:12 1115
31 Jim Wood ERYRI M 1960 01:19:26 1110
32 Freddie Lake SBOC M 2006 01:20:28
33 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:22:30 1098
34 Greg Best NGOC M 1962 01:23:43 1093
35 Stephen Quinton SBOC M 1963 01:24:43 1089
36 Rob Hick WSX M 1960 01:25:29 1086
37 David Mitchell SBOC M 1958 01:28:31 1074
38 Ainis Pirtnieks SWOC M 1961 01:29:17 1071
39 Amy Peltor BAOC F 1980 01:29:53 1069
40 Cris Arnold SBOC M 1965 01:30:16 1067
41 Adrian Wise SN M 1961 01:31:33 1062
42 Roy McGregor SROC M 1966 01:33:41 1054
43 Andrew Evans DFOK M 1955 01:37:20 1039
44 Anne Straube OD F 1975 01:40:12 1028
45 Ian Chafer HOC M 1965 01:44:07 1012
46 John Townsend SWOC M 1963 01:47:04 1001
47 Jonathan Ambler BOK M 2005 01:57:21 960
48 Ian Phillips NGOC M 1959 02:04:17 933
49 Peter Foster BOK M 1957 02:12:17 901
50 James Bedwell DVO M 2002 02:24:15 853
- Simon Dunkley SN M 1965 01:15:52
- Chris Atkins BOK M 1978 01:19:06
- Alexei DNESTROVSKIJ BOF M 1965 01:21:01
- Finlay Anderson BOK M 2006 01:32:54
- Philip McDonald IND M 1993 01:41:27
Showing results 1 - 55 of 55