Results

Achievements at
orienteering events

Lakeland Weekend Day 1, 23/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sroc.org

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Brown (length: 4.3km, climb: 190m, 17 controls)
Point calculations
1,206.14 + (67.50 x (3,505.71 - T)) / 853.73
Other courses: Black | Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Duncan Archer CLOK M 1977 00:33:24 1325
2 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:34:33 1319
3 Quentin Harding CLARO M 1962 00:36:23 1311
4 Jason Inman FVO M 1970 00:40:33 1291
5 Kim Baxter SYO F 1976 00:41:10 1288
6 Chris Heppenstall LOC M 1979 00:42:11 1283
7 Jamie Rennie WCOC M 1970 00:42:24 1282
8 Martin Ward SYO M 1967 00:42:50 1280
9 Simon Hunter WCOC M 1968 00:43:54 1275
10 Heather Heppenstall LOC F 1981 00:44:14 1273
11 Neil Conway AIRE M 1968 00:46:30 1263
12 Rebecca Rooke LOC F 1987 00:46:42 1262
13 Mark Saunders BOK M 1959 00:48:20 1254
14 Richard Baxter SYO M 1968 00:49:15 1250
15 Peter Haines AIRE M 1954 00:50:21 1244
16 Keith Tonkin BL M 1958 00:50:22 1244
17 Lucie Todhunter SROC F 1980 00:50:29 1244
18 Paul Taylor SYO M 1965 00:50:54 1242
19 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:51:48 1238
20 Rachel Brown EUOC F 2003 00:52:15 1235
21 Sarah Rollins SN F 1976 00:53:42 1229
22 Anne Straube OD F 1975 00:55:10 1222
23 Mairi Eades EUOC F 2001 00:55:18 1221
24 Paul Hammond FVO M 1976 00:56:29 1215
25 Peter Ward NGOC M 1970 00:58:58 1204
26 Alan Irving WCOC M 1967 00:59:06 1203
27 Peter Scott LOC M 2005 00:59:08 1203
28 Maya Hampshire Wright NN F 2004 00:59:14 1202
29 Mark Villiers AIRE M 1977 01:00:15 1197
30 Steve Wilson PFO M 1974 01:00:15 1197
31 Phil Slingsby SN M 1969 01:00:39 1196
32 Michele Dawson MDOC F 1994 01:00:54 1194
33 Dominic Wathey MDOC M 2005 01:01:18 1193
34 Peter Gorvett SYO M 1947 01:01:46 1190
35 Laura Brown LOC F 2005 01:02:00 1189
36 Lizzie Stansfield EUOC F 2002 01:02:14 1188
37 Nigel Owens SYO M 1966 01:03:16 1183
38 Chris McCartney HOC M 1969 01:05:13 1174
39 Simonas Sakalauskas SROC M 1984 01:05:42 1172
40 Ray Ward INT M 1975 01:05:51 1171
41 George Hare NATO M 1964 01:06:54 1166
42 Scott Ashworth WCOC M 1977 01:09:19 1154
43 Mariia Panchuk SYO F 1996 01:09:23 1154
44 Isabel Berry BL F 1981 01:10:53 1147
45 Mary Ockenden SROC F 1959 01:11:39 1143
46 Dave Chaffey DVO M 1963 01:12:10 1141
47 Sal Chaffey DVO F 1965 01:12:56 1137
48 David Todd SYO M 1966 01:14:10 1131
49 Chris Heaton LOC M 1980 01:14:46 1129
50 Duncan Conway LOC M 1967 01:15:33 1125
51 James Todhunter SROC M 1979 01:15:55 1123
52 John Taylor SROC M 1949 01:16:26 1121
53 Yeliena Petrovska SYO F 2004 01:19:49 1105
54 Stuart Graham SOLWAY M 1968 01:26:17 1074
55 John Ferris-Worth BL M 1965 01:34:45 1034
56 Ruth Beresford MDOC F 1988 01:39:27 1012
57 Andy Simpson LEI M 1973 01:47:59 971
58 Chris Taylor SELOC M 1968 01:59:37 916
59 Sigrid Passano Hellan EUOC F 1995 02:00:24 912
- Andrew Kelly CLARO M 1958 00:42:11
- Kate Bosher UBOC F 1999 01:11:39
Showing results 1 - 61 of 61