Results

Achievements at
orienteering events

Lakeland Weekend Day 2, 24/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.3km, climb: 335m, 16 controls)
Point calculations
1,131.44 + (71.62 x (4,598.89 - T)) / 893.75
Other courses: Brown | Green | Short Green | Very Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Daniel Heppell WCOC M 2006 00:48:43 1266
2 Martin Ward SYO M 1967 00:49:29 1262
3 Quentin Harding CLARO M 1962 00:49:49 1260
4 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:57:45 1222
5 Keith Tonkin BL M 1958 00:58:11 1220
6 Isaac Hunter WCOC M 2007 00:59:06
7 Steve Holmes WCOC M 1969 00:59:27 1214
8 Jim Trueman MDOC M 1964 01:00:06 1211
9 Alan Irving WCOC M 1967 01:00:09 1211
10 James Birkinshaw WCOC M 2003 01:00:22 1210
11 Andrew Nash SOC M 1976 01:01:04 1206
12 Laura Brown LOC F 2005 01:01:11 1206
13 Charles Mayes CLOK M 1966 01:02:00 1202
14 Rachel Brown EUOC F 2003 01:02:16 1201
15 Richard Baxter SYO M 1968 01:02:33 1199
16 Karen Parker BL F 1963 01:02:35 1199
17 David Todd SYO M 1966 01:02:37 1199
18 Wilfrid Teasdale WCOC M 2005 01:02:48 1198
19 Christopher Calow DEE M 1952 01:03:29 1195
20 Owain Rice BL M 1990 01:03:30 1195
21 Roger Gooding SOS M 1974 01:04:22 1190
22 Martin Skinner WCOC M 1964 01:04:42 1189
23 Michael Finch SROC M 2004 01:05:01 1187
24 Catherine Wilson PFO F 1977 01:05:04 1187
25 Robert Daly GRAMP M 1957 01:05:10 1187
26 Juliette Soulard OD F 1971 01:05:47 1184
27 Charles Daniel BOK M 1956 01:06:15 1181
28 George Hare NATO M 1964 01:06:33 1180
29 Peter Haynes WAOC M 1958 01:06:45 1179
30 Lyra Medlock WSX F 2007 01:07:52
31 Nicholas Evans WCOC M 1960 01:08:15 1172
32 Alison O'Neil ESOC F 1985 01:08:28 1171
33 Neil Conway AIRE M 1968 01:08:34 1170
34 John Taylor SROC M 1949 01:08:40 1170
35 John Ferris-Worth BL M 1965 01:08:42 1170
36 Paul Taylor SYO M 1965 01:08:52 1169
37 Sam Todd SYO M 2006 01:08:54 1169
38 Natasha Conway AIRE F 1971 01:09:08 1168
39 Mary Ockenden SROC F 1959 01:09:17 1167
40 Pippa Archer CLOK F 1978 01:09:23 1166
41 Emma Crawford WCOC F 2005 01:09:32 1166
42 Cate Matthew SROC F 2006 01:09:39 1165
43 Richard Oxlade ESOC M 1958 01:09:45 1165
44 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:10:03 1163
45 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:11:12 1158
46 Stephen Eastley BL M 1954 01:11:25 1157
47 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:11:44 1155
48 Christine Goulding BL F 1963 01:12:58 1149
49 Andy Sykes DVO M 1965 01:13:17 1148
50 Julian Warren NN M 1963 01:13:30 1147
51 Howard Leslie WCOC M 1962 01:14:13 1143
52 Alex Finch SROC M 1959 01:15:02 1139
53 Isabel Berry BL F 1981 01:15:24 1137
54 Fanni Gyurko FVO F 1987 01:15:58 1135
55 Andy Lewsley BL M 1955 01:16:33 1132
56 Mark Edwards SROC M 1965 01:16:53 1130
57 Sophie Jones UBOC F 2002 01:17:07 1129
58 Peter Gorvett SYO M 1947 01:17:15 1129
59 Andrew Rutter M 2001 01:18:56
60 Graham Johnson DVO M 1955 01:19:29 1118
61 Tim Field LOC M 1964 01:19:39 1117
62 Stuart Crawford WCOC M 1968 01:19:54 1116
63 Robert King AIRE M 1959 01:20:36 1112
64 Sally Gilliver MDOC F 1961 01:21:12 1110
65 Paul Bradbury SYO M 1957 01:21:17 1109
66 Jo Matthew SROC F 1974 01:21:51 1106
67 Duncan Conway LOC M 1967 01:22:59 1101
68 David Wathey MDOC M 1965 01:23:34 1098
69 Helen Chiswell DVO F 1977 01:24:08 1095
70 Sigrid Passano Hellan EUOC F 1995 01:24:30 1094
71 Joanne Taylor SROC F 1963 01:25:28 1089
72 Gavin Smith SROC M 1958 01:25:49 1087
73 Caitlin Pearson WCOC F 1988 01:26:00 1086
74 david downes WCOC M 1954 01:26:07 1086
75 Oliver Prince SOS M 2006 01:26:27 1084
76 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:26:51 1082
77 Emily Turner LOC F 2004 01:27:07 1081
78 Andrew French WIM M 1965 01:28:37 1074
79 Graham Lloyd EPOC M 1962 01:29:17 1071
80 Simon Filmore LOC M 1956 01:29:24 1070
81 Karen French WIM F 1967 01:29:33 1069
82 Tim Boden LOC M 1963 01:30:35 1064
83 Angela Jackson WCOC F 1975 01:31:10 1062
84 Lisa James SOC F 1968 01:31:52 1058
85 Emma Jarrett WAOC F 1976 01:32:06 1057
86 Yana Petrovska SYO F 1999 01:32:08 1057
87 Peter Carter AIRE M 1957 01:33:54 1048
88 Andy Ellis PFO M 1960 01:34:50 1044
89 Rebecca Rowe SROC F 1979 01:35:40 1040
90 Helen Ashton PFO F 1979 01:38:03 1029
91 Eleanor Ellis PFO F 2003 01:38:43 1025
92 Julie Mair AIRE F 1982 01:42:26 1007
93 John Lebeter CLARO M 1955 01:42:38 1006
94 Aly Brook EPOC F 1985 01:42:45 1006
95 Iain Stemp WAOC M 1965 01:44:40 997
96 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:49:11 975
97 Daniel Storm M 2001 01:53:02
98 Simon Froude AIRE M 1960 01:55:15 946
99 Nicola Hart DVO F 1962 01:57:01 937
100 Brenda Rutter SROC F 1963 01:59:41 925
- Kim Baxter SYO F 1976 00:28:33
- Lizzie Stansfield EUOC F 2002 00:42:45
- Tim Tett SYO M 1960 00:50:37
- Ruben Razzetti BL M 2006 00:50:43
- Sal Chaffey DVO F 1965 00:59:47
- Julia Preston SROC F 1982 01:00:46
- Pippa Carcas INT F 2003 01:09:14
- Steve Wilson PFO M 1974 01:10:02
- Selwyn Wright LOC M 1955 01:22:21
- David McCann MDOC M 1963 01:26:31
Showing results 1 - 110 of 110