Results

Achievements at
orienteering events

SINS - Day 2 - restricted Midlands Championships, 30/05/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sins.org.uk/sins-2021-results/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.5km, climb: 295m, 17 controls)
Point calculations
1,141.74 + (89.72 x (5,213.66 - T)) / 1,213.16
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Alistair Landels OD M 1968 00:51:01 1301
2 John Duckworth DVO M 1966 00:55:27 1281
3 Clive Hallett BOK M 1963 00:55:47 1280
4 Chris McCartney OD M 1969 01:00:51 1257
5 Kirsten Strain AROS F 1986 01:02:15 1251
6 Dil Wetherill WAOC M 1964 01:04:02 1243
7 Duncan Harris DEE M 1966 01:04:24 1242
8 Jolyon Medlock WSX M 1974 01:05:14 1238
9 Richard Parkin DVO M 1968 01:05:47 1235
10 Clive Richardson WRE M 1966 01:08:36 1223
11 Barney Steventon-Barnes SUFFOC M 2004 01:08:40 1223
12 Alex Morgan HOC M 1964 01:10:41 1214
13 Tom Jeffries OD M 1970 01:12:54 1204
14 Steve Schofield NOC M 1963 01:15:20 1193
15 David Williams HOC M 1962 01:16:09 1189
16 Ian Hopkins WRE M 1966 01:16:12 1189
17 David Alcock AIRE M 1976 01:16:39 1187
18 Andrew Howard BOF M 1974 01:17:58 1181
19 Andy Rimes QO M 1963 01:17:59 1181
20 Dai Bedwell DVO M 1967 01:18:21 1180
21 Nadine Wright OD F 1988 01:18:33 1179
22 John Mather LOG M 1970 01:18:39 1178
23 Andrew Lewis BAOC M 1966 01:20:19 1171
24 Jeb Lewis WRE M 1971 01:21:15 1167
25 Marcus Tett WRE M 1964 01:22:10 1163
26 Ben Hardy LEI M 2004 01:22:43 1160
27 Bob Dredge WCOC M 1951 01:23:38 1156
28 Duncan Bayliss WRE M 1967 01:24:25 1153
29 Andrew Rowe POTOC M 1976 01:24:54 1151
30 Steve Bailey SN M 1959 01:25:53 1146
31 Andrew Henderson WAOC M 1964 01:26:11 1145
32 Tony Callow WRE M 1966 01:26:23 1144
33 Simon Thompson HOC M 1965 01:27:02 1141
34 Steve Chafer LEI M 1967 01:29:13 1131
35 David Smith HOC M 1964 01:29:50 1129
36 Rob Taylor NGOC M 1969 01:30:52 1124
37 Brian Cowe WAOC M 1976 01:34:37 1107
38 Sebastian Mitchell HOC M 2004 01:37:09 1096
39 Jim Cooke POTOC M 1962 01:39:20 1087
40 Karl Kingsman HOC M 1964 01:41:50 1075
41 Simon Webb WCH M 1974 01:44:29 1064
42 Steve Collins RAFO M 1967 01:45:02 1061
43 Laurence Snowden SWOC M 1964 01:48:16 1047
44 Tamla Short BAOC F 1989 01:48:26 1046
45 Paul Gregson OD M 1979 01:52:24 1029
46 Richard Dixon RSOC M 1987 01:52:30 1028
47 Andy Johnson HOC M 1963 01:57:43 1005
48 Eloise Lee HOC F 1987 01:58:18 1002
49 Christopher Ashenden SN M 1964 01:59:43 996
50 Stephen Lee-Jones BOK M 1967 02:07:01 964
51 Richard Powell WAOC M 1976 02:09:54 951
52 Alison Smith TVOC F 1964 02:10:46 947
53 Robert Lofthouse POTOC M 1976 02:18:25 913
54 Mark Tipuric WRE M 1965 02:27:35 872
55 Stuart Hanstock BOK M 1994 02:31:12 856
56 Lap On Leung COBOC M 1966 02:48:04 782
- Benjamin Squire NOC M 2004 00:57:31
- Rachel Duckworth DVO F 2003 01:08:06
- David Leadley OD M 1964 01:08:32
- Derick Mercer BKO M 1964 01:41:31
Showing results 1 - 60 of 60