Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL), 26/03/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.theboc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 14 (M65,W50) (length: 7.1km, climb: 280m, 14 controls)
Point calculations
1,100.53 + (80.33 x (5,625.39 - T)) / 1,113.41
Other courses: UKOL 1 (M21) | 2 | UKOL 3 (M18,M20,M35) | UKOL 4 (M40,W21) | 5 | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | 7 | UKOL 8 (M45) | UKOL 9 (M50) | UKOL 10 (M55) | UKOL 11 (M60) | UKOL 12 (M16,W45) | UKOL 16 (M70,W55) | UKOL 17 (W16,W60) | UKOL 18 (M75,W65) | UKOL 19 (W70) | UKOL 20 (M80,W75) | UKOL 21 (M85,W80) | UKOL 22 (W85) | 23 | 24 | 25 | 26 | 27

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Tullie RR M 1957 01:01:22 1241
2 Roger Coombs MAROC M 1957 01:05:47 1222
3 Barry Elkington OD M 1956 01:06:09 1220
4 Adrian Pickles WRE M 1957 01:06:12 1220
5 Peter Haines AIRE M 1954 01:06:54 1217
6 Paul Addison DVO M 1957 01:10:07 1203
7 Gavin Clegg WSX M 1955 01:10:36 1201
8 Peter Jones SN M 1956 01:10:39 1201
9 Dave Kingham TVOC M 1956 01:11:12 1198
10 Jenny Peel SYO F 1968 01:12:11 1194
11 Colin Dickson BAOC M 1955 01:13:03 1190
12 Robert Daly GRAMP M 1957 01:13:17 1189
13 David Jolly HALO M 1974 01:14:30 1184
14 Ian Ditchfield MV M 1956 01:14:43 1183
15 Melanie Slade SN F 1968 01:15:42 1179
16 Lyudmila Gotseva SLOW F 1971 01:15:57 1178
17 Juliette Soulard OD F 1971 01:16:21 1176
18 Emma Harrison EPOC F 1972 01:17:40 1170
19 Lucy Wiegand SYO F 1968 01:17:50 1169
20 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 01:18:16 1168
21 Anthony Flick LOK M 1976 01:18:30 1167
22 Julian Hartwell SOC M 1955 01:18:40 1166
23 Morag McLuckie MOR F 1972 01:18:57 1165
24 Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:19:45 1161
25 Michael Napier NOC M 1953 01:19:55 1160
26 Alun Jones TVOC M 1954 01:20:16 1159
27 David Harper DEVON M 1954 01:20:30 1158
28 John Cook WSX M 1957 01:20:35 1158
29 Alison Howe SAX F 1972 01:20:41 1157
30 Mick Lucking NOC M 1957 01:21:12 1155
31 Paul Basher HOC M 1954 01:21:24 1154
32 Lisa James SOC F 1968 01:21:47 1152
33 Philip Eeles SOC M 1955 01:22:24 1150
34 Beccy Osborn FVO F 1972 01:23:02 1147
35 Tim Stedman BOF M 1975 01:23:17 1146
36 Rona Molloy FVO F 1968 01:23:29 1145
37 Andrew Evans DFOK M 1955 01:23:40 1144
38 Peter Foster BOK M 1957 01:23:50 1143
39 Paul Todd LOK M 1975 01:24:15 1142
40 Paul Lane BAOC M 1957 01:24:33 1140
41 Natalie Hawkrigg BL F 1972 01:24:36 1140
42 Paul Bradbury SYO M 1957 01:25:05 1138
43 Ross Maclagan SN M 1974 01:25:29 1136
44 Alan Rosen HH M 1955 01:25:49 1135
45 Alastair Doyle GO M 1954 01:27:02 1130
46 Bruce Bryant OD M 1957 01:27:54 1126
47 Ray Collins WCH M 1955 01:28:53 1122
48 Peter Maliphant BOK M 1956 01:29:22 1120
49 Dave Chapman SN M 1953 01:30:32 1114
50 Steve Robertson QO M 1953 01:30:36 1114
51 Andy Robinson LOC M 1954 01:30:52 1113
52 Kevin Pickering WIM M 1953 01:31:15 1111
53 Vanessa Lawson NGOC F 1971 01:31:23 1111
54 Julia Jarvis SO F 1968 01:31:24 1111
55 Matthew Grant SN M 1973 01:31:35 1110
56 Carol Lovegrove SN F 1972 01:31:36 1110
57 Mike Jones SMOC M 1954 01:31:59 1108
58 Kevin Bracher SOC M 1955 01:32:15 1107
59 Andy Lewsley BL M 1955 01:32:31 1106
60 Derek Fryer LOC M 1954 01:32:31 1106
61 Nick Campbell DEE M 1957 01:32:46 1105
62 Gary Mills TVOC M 1955 01:32:48 1105
63 Anja Stratford SLOW F 1972 01:32:53 1104
64 Malcolm Lyon TVOC M 1956 01:34:47 1096
65 Paul Street SLOW M 1954 01:35:02 1095
66 Sandy Burgon BOK M 1956 01:35:21 1094
67 Natasha Conway AIRE F 1971 01:36:07 1090
68 Mike Bennett HH M 1953 01:36:22 1089
69 Matthew Birkett LEI M 1975 01:36:31 1089
70 Jeremy Huthwaite GRAMP M 1968 01:37:17 1085
71 Pauline Tryner SYO F 1972 01:37:32 1084
72 Jenny Lightfoot SYO F 1970 01:37:38 1084
73 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:39:54 1074
74 David Harrison EPOC M 1971 01:40:57 1069
75 Alan Wallis SN M 1956 01:42:32 1063
76 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:44:15 1055
77 Andrew Hannaford SO M 1955 01:44:19 1055
78 Roger Gooding SOS M 1974 01:46:18 1046
79 Tony Feltbower OD M 1954 01:46:23 1046
80 Richard Llewellyn NOC M 1954 01:47:36 1041
81 Jacquie Laird INVOC F 1972 01:48:20 1037
82 Sarah Louise Francis SN F 1968 01:48:24 1037
83 David Roach SLOW M 1956 01:48:46 1036
84 Mike Capper WAOC M 1955 01:48:47 1035
85 Joe House SO M 1954 01:48:51 1035
86 Jane Stagg BOK F 1971 01:51:09 1025
87 Roger Stein SBOC M 1953 01:51:12 1025
88 Alison Matheson INVOC F 1970 01:51:18 1025
89 Katie Clarke SN F 1971 01:51:23 1024
90 Chris Johnson BOK M 1953 01:51:39 1023
91 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:51:55 1022
92 Lisa Methven BKO F 1969 01:51:58 1022
93 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 01:54:24 1011
94 David Dawson DFOK M 1958 01:54:55 1009
95 Tina Stratford WSX F 1971 01:55:25 1007
96 Colin Matheson FVO M 1954 01:55:40 1006
97 Dawn Figg PFO F 1969 01:56:07 1004
98 Helen Hague WAOC F 1969 01:59:48 988
99 Colin Swallow SN M 1957 02:08:21 951
100 Ricardo Telmo Alves Fernandes HALO M 1973 02:09:50 944
101 Michael Merritt SO M 1957 02:13:48 927
102 Nikolay Yanev SLOW M 1973 02:14:17 925
103 Annika Greenwood SOC F 1971 02:16:33 915
104 Rob Askham SMOC M 1974 02:17:55 909
105 Mike Bray SN M 1955 02:24:02 883
106 Jon Vaughan BKO M 1975 02:26:04 874
107 Vanessa Howsam SYO F 1972 02:27:38 867
108 Camilla Darwin WAOC F 1969 02:32:00 848
- James Crawford GO M 1955 00:43:18
- Peter Hornsby LEI M 1953 01:13:34
- Jeremy Wilde GO M 1954 01:41:34
- Laurence Townley SN M 1971 02:22:16
- Charles Daniel BOK M 1956 03:14:01
Showing results 1 - 113 of 113