Results

Achievements at
orienteering events

British Orienteering Championships (UKOL), 26/03/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.theboc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 16 (M70,W55) (length: 6.5km, climb: 305m, 16 controls)
Point calculations
1,029.53 + (84.10 x (5,875.72 - T)) / 1,209.18
Other courses: UKOL 1 (M21) | 2 | UKOL 3 (M18,M20,M35) | UKOL 4 (M40,W21) | 5 | UKOL 6 (W18,W20,W35,W40) | 7 | UKOL 8 (M45) | UKOL 9 (M50) | UKOL 10 (M55) | UKOL 11 (M60) | UKOL 12 (M16,W45) | UKOL 14 (M65,W50) | UKOL 17 (W16,W60) | UKOL 18 (M75,W65) | UKOL 19 (W70) | UKOL 20 (M80,W75) | UKOL 21 (M85,W80) | UKOL 22 (W85) | 23 | 24 | 25 | 26 | 27

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Eddie Harwood MOR M 1952 01:01:14 1183
2 Steve Whitehead EBOR M 1951 01:05:01 1167
3 Sal Chaffey DVO F 1965 01:09:22 1149
4 Lesley Ross OD F 1966 01:09:33 1148
5 Sara Campbell DEE F 1965 01:09:57 1146
6 Axel Blomquist SN M 1952 01:10:05 1146
7 Ruth Ker CLARO F 1967 01:10:48 1143
8 John Britton MDOC M 1951 01:10:52 1142
9 Lorna Eades INT F 1967 01:11:23 1140
10 Heather Fellbaum FVO F 1963 01:12:39 1135
11 John Simmons BOK M 1951 01:13:27 1132
12 Peter Martin SAX M 1949 01:14:15 1128
13 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:14:34 1127
14 Tony Carlyle AIRE M 1951 01:16:17 1120
15 Martyn Roome SROC M 1952 01:16:45 1118
16 Tim Wiegand SYO M 1967 01:17:08 1116
17 Alan Williamson SO M 1949 01:17:11 1116
18 Paul Johnson BL M 1951 01:17:25 1115
19 Don McKerrow SLOW M 1952 01:19:36 1106
20 Stan Alexander OD M 1952 01:20:21 1103
21 Andrew Parkinson SO M 1952 01:22:38 1093
22 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:22:39 1093
23 Mike Godfree DVO M 1949 01:23:10 1091
24 Jon Steed BADO M 1963 01:23:44 1089
25 Ian Sayer WSX M 1951 01:24:54 1084
26 Mike Turner SO M 1950 01:25:07 1083
27 Helena Crutchley HALO F 1963 01:26:01 1079
28 Robin Strain ELO M 1950 01:26:14 1078
29 Susan Skinner WCOC F 1964 01:26:23 1078
30 Roy Dawson NATO M 1948 01:26:25 1078
31 Andy Hemsted HOC M 1949 01:27:11 1074
32 Simon Brister DVO M 1949 01:27:32 1073
33 Tim Bartlett SO M 1963 01:27:37 1073
34 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:27:44 1072
35 Bob Dredge WCOC M 1951 01:27:52 1072
36 Mike Smithard DEE M 1949 01:28:17 1070
37 Sue Bett SN F 1967 01:28:36 1068
38 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:28:48 1068
39 Robyn Stanyon SYO F 1966 01:28:51 1067
40 Karen French WIM F 1967 01:29:08 1066
41 Phil Conway GO M 1963 01:29:13 1066
42 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:30:01 1063
43 Bernie Newitt SOC F 1965 01:30:14 1062
44 Janet Adams SYO F 1963 01:30:49 1059
45 Simon Hunt FVO M 1965 01:30:59 1059
46 Liz Phillips OD F 1964 01:31:02 1058
47 Tamsin Horsler WIM F 1967 01:31:51 1055
48 Mick Smith HH M 1948 01:32:05 1054
49 Iain Bell SN M 1965 01:32:16 1053
50 Nicholas Pugh SOS M 1951 01:32:46 1051
51 Andrew CUMMINGS HH M 1952 01:32:48 1051
52 Tim Field LOC M 1964 01:33:07 1050
53 Robin Smith SO M 1952 01:33:13 1049
54 Jonathan Howell WCH M 1952 01:33:16 1049
55 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:33:43 1047
56 Richard Morris SYO M 1965 01:34:18 1045
57 Philip Beale DEVON M 1952 01:34:18 1045
58 Colin Hicks SOC M 1952 01:34:43 1043
59 Chris Virgo DEVON M 1950 01:38:18 1028
60 Debra Robinson SN F 1966 01:38:28 1027
61 Paul Ferguson SROC M 1951 01:40:31 1019
62 David Jukes BKO M 1952 01:41:15 1016
63 Mike Bolton MV M 1950 01:42:03 1012
64 Judith Hughes WCH F 1966 01:42:03 1012
65 Roger Lott AIRE M 1950 01:42:24 1011
66 Debby Warren NN F 1963 01:43:00 1008
67 Chris Burden AIRE M 1948 01:43:43 1005
68 Sheila Braine QO F 1966 01:43:50 1005
69 Paul Taunton NGOC M 1950 01:43:53 1005
70 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:44:36 1002
71 Geoffrey Hensman FVO M 1948 01:44:37 1002
72 Louise Walker SUFFOC F 1965 01:44:55 1000
73 John van Rooyen SAX M 1949 01:45:34 998
74 Philip Gristwood MV M 1949 01:45:34 998
75 Jon Darley GO M 1966 01:46:00 996
76 Alison Smith TVOC F 1964 01:46:15 995
77 Neil Bricknell SAX M 1967 01:47:34 989
78 Deb Murrell SROC F 1966 01:50:32 977
79 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 01:51:08 974
80 Helen Ashenden SN F 1964 01:52:43 968
81 John Nash LOC M 1950 01:52:54 967
82 Martin Lock GO M 1948 01:53:32 964
83 Dawn Goddard FVO F 1967 01:55:08 958
84 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:55:16 957
85 Anne Tynegate BADO F 1961 01:55:44 955
86 Edward Forman SO M 1950 01:56:10 953
87 Dave Cussens SO M 1952 01:56:47 951
88 Robert Brandon OD M 1949 01:57:36 947
89 TC Rae SMOC M 1964 01:58:46 943
90 Chris Shaw HAVOC M 1949 02:02:41 926
91 Mark Foxwell BKO M 1964 02:04:58 917
92 Clare Lines SO F 1965 02:05:10 916
93 Stephen Round SELOC M 1951 02:05:17 915
94 Nigel Saker SLOW M 1948 02:07:37 906
95 John Marriott LEI M 1948 02:09:42 897
96 Kevin Ross OD M 1963 02:09:52 896
97 John Harrison BADO M 1947 02:10:01 896
98 Joanna Belsey SN F 1964 02:16:29 869
99 Peter Dudman SO M 1951 02:18:50 859
100 Eric Brown HOC M 1948 02:19:11 857
101 Penny Marsh SO F 1963 02:20:18 853
102 Katherine Pike WIM F 1963 02:21:38 847
103 Nicola Trotman HH F 1966 02:27:53 821
104 Norman Wilson SOC M 1951 02:31:48 805
105 David Corp LOC M 1951 02:35:50 788
106 Terence Hosking BKO M 1965 02:51:51 721
- Robert Bryant SYO M 1967 01:29:08
- Tim Keogh MV M 1963 01:36:33
- Marie Claire Shankland FVO F 1967 01:39:38
- Andrew Leedham LOC M 1963 01:51:03
- Mark Glaisher SAX M 1951 01:53:37
- Wilbert Hollinger LVO M 1948 01:56:18
- Clive Hillier LOK M 1964 02:14:48
- David Funnell SO M 1964 02:35:07
Showing results 1 - 114 of 114