Results

Achievements at
orienteering events

Northumberland Spring Middle Distance Event (UKOL) / Junior Selection Race, 02/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.northern-navigators.org.uk/results.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Green (M16,M65,M70,W18,W20,W45,W50) (length: 4km, climb: 95m, 19 controls)
Point calculations
1,081.44 + (128.04 x (2,209.99 - T)) / 582.31
Other courses: UKOL Brown (M21,M35,M40,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M18,M20,M55,M60,W35,W40) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,W16,W55,W60,W65,W70,W75,W80,W85) | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Hammond FVO M 2006 00:18:23 1325
2 Oliver Prince SOS M 2006 00:20:24 1298
3 Sam Hunt FVO M 2006 00:22:45 1267
4 Thomas Rollins SN M 2007 00:22:54
5 Conrad Reuber SYO M 2006 00:23:20 1260
6 Laurence Ward INT M 2007 00:23:32
7 Freddie Lake SBOC M 2006 00:24:13 1248
8 John Tullie RR M 1957 00:24:14 1248
9 Imogen Pieters SYO F 2005 00:24:27 1245
10 Isaac Hunter WCOC M 2007 00:24:44
11 James Bryant SYO M 2007 00:25:00
12 Daniel Heppell WCOC M 2006 00:26:04 1223
13 Angus Laird INVOC M 2006 00:26:04 1223
14 Iris Macmillan ECKO F 2005 00:26:19 1220
15 Lizzie Stansfield EUOC F 2002 00:26:22 1220
16 Isobel Howard MOR F 2005 00:26:29 1218
17 Claire Ward INT F 1977 00:26:45 1214
18 Rory Black INVOC M 2007 00:26:49
19 Rachel Duckworth DVO F 2003 00:26:50 1213
20 James Laird INVOC M 1968 00:27:32 1204
21 Laura Brown LOC F 2005 00:27:36 1203
22 Sarah Dunn MAROC F 1968 00:27:36 1203
23 Ian Ditchfield MV M 1956 00:27:51 1200
24 Robbie Lightfoot SYO M 2008 00:28:30
25 Issy Sunley WCOC F 2005 00:28:32 1191
26 Oscar Peel SYO M 2008 00:28:34
27 Jenny Peel SYO F 1968 00:28:49 1187
28 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:28:56 1186
29 Emma Crawford WCOC F 2005 00:29:11 1182
30 Emily Gibbins AIRE F 2005 00:29:30 1178
31 Scarlet Heap SO F 2003 00:29:35 1177
32 Rona Molloy FVO F 1968 00:29:36 1177
33 Brad Connor FVO M 1970 00:29:37 1177
34 Reuben Lawson NGOC M 2006 00:29:39 1176
35 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:29:53 1173
36 alice kemsley BASOC F 2005 00:30:09 1170
37 Harry Bratcher-Howard WIM M 2007 00:30:23
38 Sam Todd SYO M 2006 00:30:44 1162
39 Jamie Connor FVO M 2007 00:30:54
40 Emily Elms BOK F 2005 00:31:10 1156
41 Daisy May McNamara AYROC F 2005 00:31:29 1152
42 Andy McNamara AYROC M 1973 00:32:11 1143
43 Paul Addison DVO M 1957 00:32:16 1142
44 Vanessa Lawson NGOC F 1971 00:32:18 1141
45 Andrew Quickfall SROC M 1957 00:32:22 1140
46 Morag McLuckie MOR F 1972 00:32:41 1136
47 Alison Howe SAX F 1972 00:32:44 1136
48 Lorna Eades INT F 1967 00:33:07 1130
49 Jill Blount SO F 1960 00:33:28 1126
50 Maya Hampshire Wright NN F 2004 00:33:43 1123
51 Beccy Osborn FVO F 1972 00:33:45 1122
52 Catriona Chapman MAROC F 2005 00:33:54 1120
53 Natalie Hawkrigg BL F 1972 00:34:05 1118
54 Susannah Macmillan ECKO F 1968 00:34:19 1115
55 Matthew Bethell NOR M 2006 00:34:32 1112
56 John Britton MDOC M 1951 00:35:17 1102
57 Matthew McCreadie DEE M 2006 00:35:18 1102
58 Jo Matthew SROC F 1974 00:35:40 1097
59 Fiona Eades INT F 2004 00:35:42 1096
60 Richard Morris SYO M 1965 00:35:56 1093
61 Robyn Stanyon SYO F 1966 00:36:00 1092
62 Austin Howe SAX M 2006 00:36:41 1083
63 John Lonsdale NN M 1965 00:37:08 1077
64 Andy Robinson LOC M 1954 00:37:10 1077
65 Robin Sloan RR M 1947 00:37:15 1076
66 Andy Lewsley BL M 1955 00:37:22 1074
67 Jenny Hammond FVO F 1975 00:37:34 1072
68 Karen Quickfall SROC F 1963 00:38:22 1061
69 Sarah Darley GO F 2005 00:38:41 1057
70 Susan Barrie MAROC F 1966 00:39:01 1053
71 Chris Roberts SROC M 1956 00:39:06 1052
72 Elspeth Jolly HALO F 2005 00:39:09 1051
73 Amy Lee-Jones BOK F 2005 00:39:14 1050
74 Allen Banister NN M 1956 00:39:45 1043
75 Helen Rennie WCOC F 1973 00:40:14 1037
76 Douglas Henderson RR M 1951 00:41:02 1026
77 Pauline Tryner SYO F 1972 00:41:08 1025
78 Ranolph Whitehead MAROC M 2007 00:41:22
79 Paul Taylor CLOK M 1948 00:41:48 1016
80 Alex Crawford WCOC F 1971 00:42:19 1009
81 Josie Stansfield FVO F 1969 00:42:32 1006
82 Rachel Wilson CLYDE F 1966 00:42:46 1003
83 Debby Warren NN F 1963 00:42:49 1002
84 Angela Darley GO F 1973 00:43:09 998
85 Lorraine Reuber SYO F 1968 00:43:14 997
86 Kate Turner SO F 1973 00:43:19 996
87 Gwenda Cavill NATO F 1963 00:43:20 996
88 Helen Pedley EPOC F 1962 00:44:28 981
89 Judith Cudden SYO F 1975 00:45:16 970
90 Lesley Ward SYO F 1969 00:45:26 968
91 Susan Guy SYO F 1978 00:45:33 966
92 Di Turner SO F 1951 00:45:39 965
93 Paul Goldsmith NATO M 1970 00:46:29 954
94 Sally Heppell WCOC F 1977 00:47:19 943
95 Pat Squire INT M 1947 00:47:25 942
96 Beatrice Dower TAY F 1977 00:47:30 941
97 Roy Lindsell EPOC M 1944 00:47:31 940
98 Elizabeth Gardner NATO F 1972 00:48:36 926
99 Kim Leslie WCOC F 1963 00:48:41 925
100 Neil Gostick HH M 1962 00:49:49 910
101 Janette McHendry WCOC F 1969 00:49:51 910
102 Hannah Brown NATO F 2003 00:49:59 908
103 Sharon Bowes CLARO F 1969 00:50:35 900
104 Kate Kilpatrick FVO F 1972 00:50:46 898
105 Hanne Robertson ESOC F 1970 00:52:49 871
106 Jane Yates BL F 1968 00:55:39 833
107 Clare Bense BOF F 1958 00:58:09 800
108 Ruth Harris DEE F 1969 00:58:34 795
109 Jackie Barnes CLARO F 1946 01:02:49 739
110 Fred Miller NATO M 1951 01:05:12 707
111 Osmond Gardner CLOK M 1955 01:16:09 563
- Ruben Razzetti BL M 2006 00:23:32
- Caspar Reynolds SYO M 2008 00:34:28
- Mary Rack NATO F 1959 00:42:51
- Bob Cooper NN M 1945 00:50:01
- Margarita Staykova NN F 1977 01:31:33
Showing results 1 - 116 of 116