Results

Achievements at
orienteering events

Northumberland Spring Middle Distance Event (UKOL) / Junior Selection Race, 02/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.northern-navigators.org.uk/results.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Green (M75,M80,M85,W16,W55,W60,W65,W70,W75,W80,W85) (length: 3.2km, climb: 75m, 16 controls)
Point calculations
951.11 + (164.32 x (2,365.20 - T)) / 1,005.06
Other courses: UKOL Brown (M21,M35,M40,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M18,M20,M55,M60,W35,W40) | UKOL Green (M16,M65,M70,W18,W20,W45,W50) | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Yolanda Hampshire Wright NN F 2007 00:21:53
2 Lyra Medlock WSX F 2007 00:22:40
3 Jocie Hilton SN F 2006 00:23:22 1109
4 Freya Tryner SYO F 2007 00:23:22
5 Ruth Gooch MAROC F 2007 00:23:39
6 Daisy Rennie WCOC F 2006 00:23:48 1104
7 Cate Matthew SROC F 2006 00:24:44 1095
8 Kate McLuckie MOR F 2007 00:24:59
9 Ciara Keen SYO F 2006 00:26:13 1081
10 Grace French WIM F 2007 00:26:21
11 Peter Gorvett SYO M 1947 00:26:38 1077
12 Amelia Thompson LOC F 2006 00:26:49 1075
13 Deb Murrell SROC F 1966 00:27:04 1072
14 Ruth Ker CLARO F 1967 00:27:47 1065
15 Myrtle Ashworth WCOC F 2007 00:27:55
16 Janet Adams SYO F 1963 00:28:13 1061
17 Judith Wood PFO F 1962 00:28:15 1061
18 Helena Crutchley HALO F 1963 00:28:27 1059
19 Rose Taylor NGOC F 2006 00:28:43 1056
20 Steve Blount SO M 1960 00:28:44 1056
21 Flora Jolly HALO F 2006 00:29:05 1053
22 Bronwen Doyle SYO F 1967 00:29:13 1051
23 Maggie Soulsby HH F 2006 00:29:39 1047
24 jill smith EBOR F 1954 00:30:22 1040
25 Christine Kiddier BL F 1952 00:30:23 1040
26 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:30:34 1038
27 Maja Robertson ESOC F 2006 00:31:20 1030
28 Chris Rostron MDOC M 1947 00:31:41 1027
29 Alexandra Garnett SYO F 2006 00:32:02 1024
30 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 00:32:06 1023
31 Janet Leake EBOR F 1959 00:32:26 1020
32 Dawn Goddard FVO F 1967 00:32:29 1019
33 Matilda KNOX CARTWRIGHT BOK F 2006 00:32:30 1019
34 Susan Stevens AIRE F 1953 00:33:00 1014
35 Jacquie Laird INVOC F 1972 00:33:18 1011
36 Marcia Bradbury SYO F 1957 00:33:26 1010
37 Judith Bell ESOC F 1969 00:33:27 1010
38 Charlotte Burton INVOC F 2007 00:33:31
39 Judith Taylor NGOC F 1965 00:34:03 1004
40 Eva Humphreys WCOC F 2007 00:34:32
41 Jo McKendrick SYO F 1964 00:35:34 989
42 Miriam Rosen SROC F 1949 00:38:13 963
43 Christine Robinson LOC F 1956 00:38:38 959
44 Scarlett Britain MOR F 2007 00:39:18
45 Jane Carcas INT F 1966 00:39:32 950
46 Tara Black INVOC F 1971 00:40:19 942
47 Karen Blackburn BL F 1946 00:40:40 939
48 Andrew Nicoll NATO M 1941 00:44:29 901
49 Roy Bradley CLOK M 1947 00:44:41 899
50 Bridget Jardine PFO F 1960 00:45:49 888
51 Jenny Gostick HH F 1965 00:48:56 858
52 Isla Mathieson CLOK F 1965 00:49:36 851
53 Barry Harrison CLOK M 1939 00:49:42 850
54 Ruth Rhodes SO F 1942 00:50:03 847
55 Wendy Taylor CLOK F 1956 00:51:34 832
56 David Rosen SROC M 1953 00:52:36 822
57 Vihra Staykova NN F 2007 00:52:48
58 Stan Johnston LOC M 1935 00:54:43 801
59 Linda Kelly CLARO F 1957 00:56:51 780
60 Karen Bedwell DVO F 1969 00:57:04 778
61 Richard Moss BL M 1942 00:57:16 776
62 Dick Whitworth BL M 1939 01:03:43 713
63 Brian Yates ESOC M 1944 01:09:46 653
64 Anne Jolly HALO F 1969 01:28:10 473
65 Ross Maitland IND M 1962 01:35:30
66 Robert Richardson NATO M 1951 01:38:30 372
67 Eileen Bedwell CLOK F 1931 01:54:25 215
- clare kemsley BASOC F 1965 00:32:17
Showing results 1 - 68 of 68