Results

Achievements at
orienteering events

Urban Sprint/Junior Selection races, 01/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.newcastleorienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 (length: 2.16km, 14 controls)
Point calculations
1,120.11 + (117.32 x (1,477.78 - T)) / 363.14
Other courses: Course 1 | Course 3

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Hammond FVO M 2006 00:15:04 1305
2 Oliver Prince SOS M 2006 00:16:05 1286
3 Angus Laird INVOC M 2006 00:17:29 1259
4 Pippa Carcas INT F 2003 00:17:31 1258
5 Ruben Razzetti BL M 2006 00:17:57 1250
6 Conrad Reuber SYO M 2006 00:18:03 1248
7 Daniel Heppell WCOC M 2006 00:18:13 1244
8 James Bryant SYO M 2007 00:18:13
9 Isobel Howard MOR F 2005 00:18:20 1242
10 Thomas Rollins SN M 2007 00:18:30
11 Quentin Harding CLARO M 1962 00:18:35 1237
12 Imogen Pieters SYO F 2005 00:19:04 1228
13 alice kemsley BASOC F 2005 00:19:05 1228
14 Isaac Hunter WCOC M 2007 00:19:16
15 Laura Brown LOC F 2005 00:19:37 1217
16 Claire Ward INT F 1977 00:19:40 1216
17 Lizzie Stansfield EUOC F 2002 00:19:45 1215
18 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:19:48 1214
19 Iris Macmillan ECKO F 2005 00:20:14 1205
20 Robbie Lightfoot SYO M 2008 00:20:20
21 Jamie Connor FVO M 2007 00:20:20
22 Emma Crawford WCOC F 2005 00:20:30 1200
23 Elspeth Jolly HALO F 2005 00:21:22 1183
24 Issy Sunley WCOC F 2005 00:21:28 1181
25 Maya Hampshire Wright NN F 2004 00:21:33 1180
26 Scarlet Heap SO F 2003 00:21:41 1177
27 Andrew Kelly CLARO M 1958 00:21:58 1172
28 Fiona Eades INT F 2004 00:21:58 1172
29 Sam Hunt FVO M 2006 00:22:06 1169
30 Patrick Smyth M 1957 00:23:24
31 John Britton MDOC M 1951 00:24:24 1125
32 Catriona Chapman MAROC F 2005 00:24:29 1123
33 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:24:40 1119
34 Laurence Ward INT M 2007 00:24:49
35 Ruth Ker CLARO F 1967 00:24:52 1116
36 Daisy May McNamara AYROC F 2005 00:25:31 1103
37 Beccy Osborn FVO F 1972 00:25:38 1101
38 Judith Wood PFO F 1962 00:26:28 1085
39 Alex Crawford WCOC F 1971 00:26:41 1080
40 Sam Osborne LOC M 2008 00:26:52
41 Carol Edwards BL F 1957 00:27:13 1070
42 Morag McLuckie MOR F 1972 00:27:20 1068
43 Lawrie COPE NATO M 2008 00:28:00
44 Ann-Marie Duckworth DVO F 1966 00:28:09 1052
45 Janet Leake EBOR F 1959 00:28:09 1052
46 Chris Rostron MDOC M 1947 00:29:05 1034
47 Josie Stansfield FVO F 1969 00:30:01 1016
48 Douglas Henderson RR M 1951 00:30:02 1015
49 Hannah Brown NATO F 2003 00:30:12 1012
50 Gerry Garvey BL M 1966 00:31:08 994
51 Andrew Bell BL M 1950 00:31:13 992
52 Susan Stevens AIRE F 1953 00:31:37 985
53 Karen Quickfall SROC F 1963 00:31:42 983
54 Christine Kiddier BL F 1952 00:31:53 980
55 Pat Squire INT M 1947 00:32:09 974
56 Anna Taylor-Brown WCOC F 1982 00:32:36 966
57 Jane Yates BL F 1968 00:34:59 919
58 Lesley Ward SYO F 1969 00:35:33 908
59 Mary Rack NATO F 1959 00:41:07 801
60 Linda Kelly CLARO F 1957 00:41:25 795
61 Graham Scott NATO M 1945 00:50:28 619
- Andrew Quickfall SROC M 1957 00:28:53
Showing results 1 - 62 of 62