Results

Achievements at
orienteering events

Oxford City Race, 12/02/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.ouoc.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

4 (length: 4.3km, 17 controls)
Point calculations
995.83 + (114.05 x (3,548.67 - T)) / 587.42
Other courses: 1 | 2 | 3 | 5 | 6 | 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Crawford GO M 1955 00:40:11 1217
2 Peter Jones SN M 1956 00:43:47 1175
3 Paul Lane BAOC M 1957 00:45:50 1151
4 Ian Ditchfield MV M 1956 00:46:34 1142
5 Dave Kingham TVOC M 1956 00:47:37 1130
6 Alan Rosen HH M 1955 00:47:41 1129
7 Mike Capper WAOC M 1955 00:47:55 1127
8 Jonathan Howell WCH M 1952 00:48:28 1120
9 John Orton NWO M 1954 00:50:00 1102
10 Jill Blount SO F 1960 00:50:30 1097
11 Robin Smith SO M 1952 00:51:41 1083
12 Helen Parkinson NOC F 1966 00:52:25 1074
13 Robert Parkinson NOC M 1957 00:52:54 1069
14 Tony Carlyle AIRE M 1951 00:53:47 1058
15 Sue Hartley WAOC F 1956 00:53:49 1058
16 Carol Prosser BAOC F 1961 00:53:50 1058
17 Sue Bett SN F 1967 00:53:55 1057
18 Lucy Paton SN F 1961 00:54:09 1054
19 Marion Payne-Bird GO F 1958 00:54:21 1052
20 Hedley Calderbank HH M 1951 00:55:55 1033
21 Alan Leakey SLOW M 1953 00:56:01 1032
22 Geoff Goodwin DFOK M 1951 00:58:07 1008
23 Ian Prosser BAOC M 1957 00:58:19 1005
24 Laura Depner F 2001 00:58:22
25 Bronwen Doyle SYO F 1967 00:58:47 1000
26 john williams MDOC M 1952 00:59:27 992
27 Viv Hodson HH F 1964 01:00:44 977
28 Caroline Potter BOK F 1962 01:00:55 975
29 Ashleigh Denman NGOC F 1967 01:00:59 974
30 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:01:22 970
31 Bernard Calnan TVOC M 1953 01:02:30 957
32 Bob Beresford TVOC M 1949 01:02:39 955
33 Penny Marsh SO F 1963 01:03:00 951
34 KIERAN DEVINE BAOC M 1952 01:03:08 949
35 Fiona Clough BKO F 1962 01:04:32 933
36 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:04:38 932
37 Paul Taunton NGOC M 1950 01:04:44 931
38 Fred Miller NATO M 1951 01:05:34 921
39 Catherine Rooney RR F 1960 01:05:51 918
40 Sandra Mather SMOC F 1966 01:06:10 914
41 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 01:07:08 903
42 Michael Wilkinson HOC M 1957 01:07:27 899
43 Eliza Hermann HH F 1961 01:08:29 887
44 Jillian Devine SOC F 1965 01:09:22 877
45 Alan Bowers HH M 1970 01:10:15 866
46 Joanna Belsey SN F 1964 01:14:02 822
47 Mike Ridealgh EBOR M 1949 01:16:16 796
48 Nigel Britton JOK M 1949 01:18:57 765
49 Jacqui Briggs BKO F 1961 01:20:42 745
50 Jackie Butcher SYO F 1965 01:22:10 728
51 Tim Hughes TVOC M 1952 01:22:19 726
52 Peter Dargue LEI M 1954 01:25:23 690
53 Jenny Martin CLOK F 1969 01:27:37 664
54 Rhiannon Fadeyibi NGOC F 1962 01:28:15 657
55 David LeFevre DFOK M 1957 01:29:17 645
56 Danni Angelova DFOK F 1966 01:37:51 545
57 Ruth Levitt F 1967 01:38:26
58 Davina Dalton TVOC F 1964 01:53:02 368
- Nicola Trotman HH F 1966 01:03:50
- Julia Wilkinson HOC F 1959 01:04:53
- Antony Moore TVOC M 1949 01:07:24
Showing results 1 - 61 of 61