Results

Achievements at
orienteering events

Coast and Islands 2022 - Day 1, 25/07/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at coastandislands.com/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Long (length: 2.5km, climb: 50m, 20 controls)
Point calculations
1,196.82 + (95.34 x (1,391.70 - T)) / 230.74
Other courses: Orange | Short / Medium

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Graham Gristwood FVO M 1984 00:15:43 1382
2 Andrew Llewellyn FVO M 1987 00:17:21 1342
3 Jamie Lightfoot SYO M 2005 00:18:25 1315
4 Finlay Raynor INVOC M 2004 00:18:29 1314
5 Mat?j Hnízdil 2003 00:18:56
6 Ben Brown ESOC M 2001 00:19:21 1292
7 Claire Ward INT F 1977 00:19:57 1277
8 Quentin Harding CLARO M 1962 00:19:58 1277
9 Paul Clatworthy ESOC M 1983 00:19:59 1276
10 Sarah Rollins SN F 1976 00:20:06 1274
11 George Savell LVO M 1988 00:20:56 1253
12 Jeff Powell Davies BL M 1980 00:21:06 1249
13 Helen Bridle ESOC F 1979 00:21:26 1240
14 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 00:21:33 1238
15 Jon Hateley DEE M 1963 00:21:44 1233
16 Paul Caban INT M 1964 00:21:50 1231
17 Joseph Goodwin WCOC M 2000 00:22:03 1225
18 Mairi Eades EUOC F 2001 00:22:11 1222
19 Walter Clark ESOC M 1976 00:22:30 1214
20 John Embrey SROC M 1958 00:22:34 1212
21 Jenny Carlsson WAOC F 1984 00:22:43 1209
22 Martin Quirke ESOC M 1977 00:22:48 1207
23 Alison O'Neil ESOC F 1985 00:22:57 1203
24 Martin Andersson WAOC M 1988 00:23:01 1201
25 Jan Hnízdil 1971 00:23:04
26 Daisy May McNamara AYROC F 2005 00:23:09 1198
27 Chris Atkins BOK M 1978 00:23:17 1195
28 Euan Naismith INVOC M 1976 00:23:44 1183
29 Jonty Goodwin WCOC M 2003 00:23:49 1181
30 Robin Orr CLYDE M 1961 00:23:54 1179
31 Samantha Martin 1992 00:23:58
32 Fanni Gyurko FVO F 1987 00:24:05 1175
33 Robert Daly GRAMP M 1957 00:24:53 1155
34 Alastair Paterson LEI M 1967 00:25:49 1132
35 Brendan Bolland WAROC M 1968 00:25:58 1128
36 Sam Todd SYO M 2006 00:26:11 1123
37 Julia Preston SROC F 1982 00:26:16 1121
38 Steven Breeze WCOC M 1971 00:26:43 1110
39 Sarah Knight LVO F 1989 00:27:13 1097
40 David Todd SYO M 1966 00:27:15 1096
41 Sarah Darley GO F 2005 00:27:44 1084
42 Jim Trueman MDOC M 1964 00:27:47 1083
43 Alison Hardy LEI F 1966 00:28:18 1070
44 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:28:19 1070
45 Jon Paton SN M 1960 00:29:38 1037
46 Phil M'Caw HH M 1962 00:36:46 860
47 Mark Collins DFOK M 1960 00:40:58 756
- Ray Ward INT M 1975 00:19:04
- Ruben Razzetti BL M 2006 00:19:06
- Max Carcas INT M 1968 00:21:46
- Robin Galloway INT M 1966 00:22:18
- Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:24:41
- Marc Ebanks SN M 1970 00:25:26
- Gary Longhurst FVO M 1959 00:26:02
- Jon Brooke WSX M 1966 00:26:45
- Peter Martin MV M 1961 00:27:54
- Stephen Eastley BL M 1954 00:34:57
- Rupert Hornby MOR M 1964 00:44:08
Showing results 1 - 58 of 58