Results

Achievements at
orienteering events

British Sprint Championships Qualifiers, 12/06/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.aire.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Q3-2 (length: 3km, climb: 20m, 26 controls)
Point calculations
1,109.34 + (106.92 x (1,169.42 - T)) / 197.12
Other courses: Q1-1 | Q1-2 | Q1-3 | Q1-4 | Q1-5 | Q2-1 | Q2-2 | Q2-3 | Q2-4 | Q2-5 | Q3-1 | Q3-3 | Q3-4 | Q3-5 | Q4-1 | Q4-2 | Q4-3 | Q4-4 | Q4-5 | Q5-1

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Duncan Harris DEE M 1966 00:14:08 1284
2 Tim Tett SYO M 1960 00:14:43 1265
3 Colin Hall MOR M 1966 00:15:11 1250
4 Jon Cross FVO M 1967 00:15:22 1244
5 Simon Errington HH M 1963 00:15:29 1240
6 John Embrey SROC M 1958 00:15:54 1226
7 Kim Baxter SYO F 1976 00:16:04 1221
8 Charlie Adams SYO M 1964 00:16:07 1219
9 Alan Hickling SAX M 1964 00:16:58 1191
10 Nick Howlett LOC M 1967 00:17:00 1190
11 Brian Ward HALO M 1962 00:17:08 1186
12 Graham Nilsen DEE M 1958 00:17:16 1182
13 Mike Johnson SROC M 1960 00:17:18 1181
14 Graeme Ackland INT M 1962 00:17:22 1178
15 Melanie Slade SN F 1968 00:17:23 1178
16 Emma Harrison EPOC F 1972 00:17:24 1177
17 Andrew Lewis WCH M 1966 00:17:44 1167
18 Nick Green GO M 1962 00:17:57 1159
19 Jenny Johnson SYO F 1978 00:18:02 1157
20 Simon Hunt FVO M 1965 00:18:03 1156
21 Steve Chafer LEI M 1967 00:18:03 1156
22 Paul Fox SN M 1962 00:18:24 1145
23 Pauline May PFO F 1981 00:18:57 1127
24 Bruce Peat COUNTIES MA M 1962 00:18:58
25 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:19:10 1120
26 Liz Heaton LOC F 1981 00:19:27 1111
27 Heather Findlay SLOW F 1978 00:19:33 1107
28 Alex Crawford WCOC F 1971 00:19:46 1100
29 Stephen McKinley SN M 1964 00:20:09 1088
30 Paul Turner SELOC M 1958 00:20:10 1087
31 Natasha Conway AIRE F 1971 00:20:12 1086
32 Helen Chiswell DVO F 1977 00:20:29 1077
33 Helen Rennie WCOC F 1973 00:20:46 1068
34 Jon Darley GO M 1966 00:20:52 1065
35 Faye Pinker AIRE F 1975 00:21:02 1059
36 Timothy Evans CLARO M 1963 00:21:31 1043
37 Lynne Thomas WCOC F 1970 00:21:53 1031
38 Sarah Bayliss WRE F 1968 00:22:04 1025
39 Susan Guy SYO F 1978 00:22:22 1016
40 Judith Cudden SYO F 1975 00:22:45 1003
41 Christopher Wright CLOK M 1958 00:22:48 1002
42 Cinnamon Hodgson SYO F 1970 00:23:52 967
43 Neil Gostick HH M 1962 00:24:13 956
44 Ruth Harris DEE F 1969 00:24:52 934
45 Rebecca McCreadie DEE F 1976 00:25:00 930
46 Jon Carberry SROC M 1959 00:25:08 926
47 Lesley Ward SYO F 1969 00:26:43 874
48 Eleanor Osborne LOC F 1976 00:27:58 833
49 Iain Smith MDOC M 1967 00:48:20 171
- Janette McHendry WCOC F 1969 00:26:02
Showing results 1 - 50 of 50