Results

Achievements at
orienteering events

British Sprint Championships Qualifiers, 12/06/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.aire.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Q4-1 (length: 1.8km, climb: 30m, 20 controls)
Point calculations
1,020.84 + (107.28 x (978.58 - T)) / 190.00
Other courses: Q1-1 | Q1-2 | Q1-3 | Q1-4 | Q1-5 | Q2-1 | Q2-2 | Q2-3 | Q2-4 | Q2-5 | Q3-1 | Q3-2 | Q3-3 | Q3-4 | Q3-5 | Q4-2 | Q4-3 | Q4-4 | Q4-5 | Q5-1

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Bruce Bryant OD M 1957 00:12:31 1149
2 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:12:45 1141
3 Maurice Calvert AIRE M 1957 00:12:48 1140
4 Neil Harvatt HALO M 1956 00:12:49 1139
5 Alan Rosen HH M 1955 00:12:50 1139
6 Patrick Smyth BOF M 1957 00:12:55 1136
7 Peter Jones SN M 1956 00:13:04 1131
8 Ray Collins WCH M 1955 00:13:21 1121
9 Louise Dunn LOC F 1960 00:13:24 1119
10 Cathy Tilbrook FVO F 1967 00:13:30 1116
11 Andrew Evans DFOK M 1955 00:13:40 1110
12 Mick Smith HH M 1948 00:13:48 1106
13 Robyn Stanyon SYO F 1966 00:13:51 1104
14 Sue Bett SN F 1967 00:13:58 1100
15 Alice Bedwell BOK F 1960 00:14:07 1095
16 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 00:14:18 1089
17 Janet Rosen HH F 1955 00:14:25 1085
18 Carol Edwards BL F 1957 00:14:31 1082
19 Elizabeth Bales POTOC F 1962 00:14:40 1077
20 Peter Gorvett SYO M 1947 00:14:56 1067
21 Keith Willdig OD M 1949 00:15:16 1056
22 Sal Chaffey DVO F 1965 00:15:20 1054
23 Jerry Purkis LOC M 1956 00:15:40 1043
24 Liz Phillips OD F 1964 00:15:41 1042
25 Val Johnson DVO F 1959 00:15:43 1041
26 John Broadhead WRE M 1955 00:15:56 1034
27 John Robinson WCH M 1950 00:15:59 1032
28 Mike Godfree DVO M 1949 00:16:05 1029
29 Derek Gale DVO M 1944 00:16:13 1024
30 Elaine Baker DEE F 1967 00:16:31 1014
31 Christine Robinson LOC F 1956 00:16:36 1011
32 Roger Scrutton ESOC M 1947 00:16:42 1008
33 Ian Cooper SYO M 1947 00:16:42 1008
34 Dave Chapman SN M 1953 00:16:54 1001
35 John Britton MDOC M 1951 00:17:04 995
36 Hazel Hindle MDOC F 1963 00:17:20 986
37 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 00:18:11 957
38 Elizabeth Jackson DEE F 1963 00:18:19 953
39 John Lebeter CLARO M 1955 00:18:21 952
40 Gerry Symes AIRE M 1948 00:18:35 944
41 Jacky Dakin SYO F 1961 00:19:11 923
42 Gill Sharp SN F 1958 00:19:41 907
43 Maggie Hateley DEE F 1963 00:19:48 903
44 Alan Mullock DEE M 1946 00:20:13 888
45 Carol Dredge WCH F 1956 00:20:49 868
46 Steve Brockbank LOC M 1948 00:21:12 855
47 Valerie Gilleard AIRE F 1959 00:22:37 807
48 June Graham CLARO F 1961 00:24:10 755
49 Brian Slater HALO M 1947 00:24:25 746
50 Vivianne Lawson OD F 1967 00:24:35 741
51 John Palmer NOC M 1946 00:25:21 715
52 Brian Yates ESOC M 1944 00:31:37 502
- Philip Eeles SOC M 1955 00:11:20
- Stephen Eastley BL M 1954 00:17:14
- Karen White LEI F 1967 00:18:17
- Colin Best SYO M 1947 00:19:44
Showing results 1 - 56 of 56