Results

Achievements at
orienteering events

British Sprint Championships Finals, 12/06/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.aire.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

F4a-A (length: 2.8km, climb: 45m, 18 controls)
Point calculations
1,073.27 + (85.13 x (1,314.67 - T)) / 249.22
Other courses: F1-A | F1-B | F1-C | F2-A | F2-B | F3-A | F3-B | F3-C | F4a-B | F4b-A | F4b-B | F4-C | F5-A

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Gavin Clegg WSX M 1955 00:14:58 1216
2 Peter Jones SN M 1956 00:15:05 1213
3 Barry Elkington OD M 1956 00:16:12 1190
4 Bruce Bryant OD M 1957 00:16:25 1186
5 Maurice Calvert AIRE M 1957 00:16:54 1176
6 Paul Bradbury SYO M 1957 00:17:01 1174
7 Michael Napier NOC M 1953 00:17:07 1172
8 Alan Rosen HH M 1955 00:17:11 1170
9 Don McKerrow SLOW M 1952 00:17:48 1158
10 Adrian Pickles WRE M 1957 00:18:12 1149
11 Patrick Smyth BOF M 1957 00:18:27 1144
12 Ruth Ker CLARO F 1967 00:18:38 1140
13 Steve Whitehead EBOR M 1951 00:18:39 1140
14 Mick Lucking NOC M 1957 00:18:41 1139
15 Richard Gardner OD M 1954 00:19:03 1132
16 Mike Smithard DEE M 1949 00:19:05 1131
17 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:19:09 1130
18 Sue Bett SN F 1967 00:19:20 1126
19 Lorna Eades INT F 1967 00:19:24 1125
20 Louise Dunn LOC F 1960 00:19:40 1119
21 Simon Filmore LOC M 1956 00:19:43 1118
22 Neil Harvatt HALO M 1956 00:19:47 1117
23 Judith Wood PFO F 1962 00:20:14 1108
24 Derek Fryer LOC M 1954 00:20:21 1105
25 Cathy Tilbrook FVO F 1967 00:20:30 1102
26 Robyn Stanyon SYO F 1966 00:21:04 1091
27 Keith Willdig OD M 1949 00:21:07 1090
28 Martyn Roome SROC M 1952 00:21:12 1088
29 Karen French WIM F 1967 00:21:14 1087
30 Jonathan Howell WCH M 1952 00:21:15 1087
31 Susan Crickmore SO F 1962 00:21:25 1083
32 Liz Phillips OD F 1964 00:21:31 1081
33 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 00:21:35 1080
34 Helena Crutchley HALO F 1963 00:21:49 1075
35 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 00:22:05 1070
36 Norman Hall DEE M 1948 00:22:28 1062
37 Paul Ferguson SROC M 1951 00:22:29 1062
38 Alice Bedwell BOK F 1960 00:23:03 1050
39 Janet Leake EBOR F 1959 00:23:11 1047
40 Sal Chaffey DVO F 1965 00:23:45 1036
41 Dave Brown HALO M 1957 00:23:50 1034
42 Christine Goulding BL F 1963 00:24:04 1029
43 Mick Smith HH M 1948 00:24:05 1029
44 Anna Robertson Hutt Valley F 1967 00:24:18
45 Jane Ackland INT F 1964 00:24:31 1020
46 John Robinson WCH M 1950 00:24:33 1019
47 Elizabeth Bales POTOC F 1962 00:24:55 1012
48 Deb Murrell SROC F 1966 00:25:02 1009
49 Mike Godfree DVO M 1949 00:25:19 1003
50 Caroline Potter BOK F 1962 00:25:23 1002
51 Paul Johnson BL M 1951 00:26:13 985
52 Mike Snell ERYRI M 1956 00:26:15 984
53 Jill Blount SO F 1960 00:26:18 983
54 Janet Adams SYO F 1963 00:27:45 954
55 Gill Adams AIRE F 1961 00:27:59 949
56 Fred Miller NATO M 1951 00:28:09 945
57 Catherine Rooney RR F 1960 00:28:54 930
58 Jacky Dakin SYO F 1961 00:30:58 888
59 Judith Filmore LOC F 1958 00:32:30 856
60 Pam Brown HALO F 1959 00:33:14 841
- Charles Daniel BOK M 1956 00:20:44
- Val Johnson DVO F 1959 00:21:58
- Bob Dredge WCOC M 1951 00:22:15
- Andrew Bell BL M 1950 00:27:12
Showing results 1 - 64 of 64