2024 |
---|
March |
29 Mar |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Sprint (UKOL) |
Major |
|
EMOA |
University of Loughborough |
Loughborough |
30 Mar |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Middle (UKOL) |
Major |
|
WMOA |
Beaudesert |
Cannock |
31 Mar |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Long (UKOL) |
Major |
|
WMOA |
Beaudesert |
Cannock |
April |
01 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Relays |
Major |
|
EMOA |
Stanton Moor |
Matlock |
06 Apr |
INT SoSOL (Middle Distance) |
Regional |
INT |
SOA |
Calderwood |
Midcalder |
07 Apr |
East Midlands League 2024 |
Regional |
NOC |
EMOA |
Boundary Wood & Tippings Wood |
Mansfield |
13 Apr |
British Orienteering Championships (UKOL) |
Major |
CLOK |
NEOA |
Hutton Mulgrave |
Whitby |
14 Apr |
British Relay Championships |
Major |
CLOK |
NEOA |
Hutton Mulgrave & Skelder Woods |
Whitby |
20 Apr |
NOR - Thetford Urban |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Thetford |
20 Apr |
N I Colour Series 2 |
Regional |
NWOC |
NIOA |
Drum Manor |
Cookstown |
20 Apr |
Scottish Middle Championships |
National |
TAY |
SOA |
Hill of Alyth |
Alyth |
21 Apr |
Ickworth Park (incorporating Yvette Baker heat) |
Regional |
SUFFOC |
EAOA |
Ickworth Park |
Bury St Edmunds |
21 Apr |
SYO Regional Event & YHOA School Championships |
Regional |
SYO |
YHOA |
Sandall Beat |
Doncaster |
21 Apr |
"War of the Roses" Urban Weekend |
Regional |
PFO |
NWOA |
Burnley |
Burnley |
21 Apr |
SCOL7 and TVOC Regional Event & SCOA YBT round |
Regional |
TVOC |
SCOA |
Hodgemoor Wood |
Amersham |
21 Apr |
WMOA Relays 2024 - Baggeridge |
Regional |
HOC |
WMOA |
Baggeridge |
Wombourne |
21 Apr |
Scottish Orienteering League 2 |
National |
MAROC |
SOA |
Balfour Forest |
Aboyne |
21 Apr |
Cumbrian galoppen |
Regional |
WCOC |
NWOA |
Honister and High Doat |
Keswick |
27 Apr |
British Middle Championships (UKOL) |
Major |
AIRE |
YHOA |
Danefield & The Chevin |
Otley |
28 Apr |
Northern Championships (UKOL) |
National |
CLARO |
YHOA |
Kilnsey South |
Grassington |
May |
03 May |
Irish Championships 3 - 6 May |
International |
|
|
Western Ireland |
Western Ireland |
04 May |
Manchester in May. Middle Distance Urban event |
Regional |
MDOC |
NWOA |
East Manchester |
Manchester |
04 May |
Tio Mila 4-5 May |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
04 May |
Sprint Scotland (Day 1) |
Regional |
MA |
SOA |
Glenrothes (exact area TBC) |
Glenrothes |
05 May |
Manchester in May, UKUL National Urban event |
National |
MDOC |
NWOA |
Manchester City |
Manchester |
05 May |
Sprint Scotland (Day 2) - SOUL 3 |
Regional |
MA |
SOA |
Glenrothes (exact area TBC) |
Glenrothes |
05 May |
Regional Long Distance |
Regional |
CLOK |
NEOA |
Boltby Forest |
Northallerton |
05 May |
BL Gowbarrow Cumbrian Galoppen |
Regional |
BL |
NWOA |
Gowbarrow, Ullswater |
Penrith |
05 May |
Sarum Saunter |
National |
SARUM |
SWOA |
Shearwater |
Warminster |
11 May |
STAG's Glasgow City Race Weekend SPRINT |
Regional |
STAG |
SOA |
Kelvingrove Park |
Glasgow |
11 May |
NGOC League |
Regional |
NGOC |
SWOA |
Huntley |
Mitcheldean |
11 May |
Peel Park Regional |
Regional |
PFO |
NWOA |
Peel Park |
Accrington |
11 May |
SO Sunny Sussex Weekend - 1/3 - Eartham Wood (north) - middle distance |
Regional |
SO |
SEOA |
Eartham Wood (north) |
Upwaltham (between Petworth & Chichester) |
11 May |
SO Sunny Sussex Weekend - 2/3 - Chichester University & Oaklands Park Evening Sprint **SEOUL event** |
Regional |
SO |
SEOA |
Chichester University & Oaklands Park |
Chichester |
12 May |
SO Sunny Sussex Weekend - 3/3 - Houghton Forest, Arundel. National event / SE League event |
National |
SO |
SEOA |
Houghton Forest |
Arundel |
12 May |
STAG's Glasgow EURO City Race (UKOL) (SOUL 4) |
National |
STAG |
SOA |
Glasgow City Centre |
Glasgow |
12 May |
YHOA SuperLeague |
Regional |
EPOC |
YHOA |
Honley |
Huddersfield |
12 May |
Washington Urban (UKUL) |
Regional |
NATO |
NEOA |
Washington |
Washington |
12 May |
West Midlands Championships + WML |
Regional |
POTOC |
WMOA |
Morridge |
Leek |
12 May |
GRAMP Balmedie regional |
Regional |
GRAMP |
SOA |
Balmedie |
Aberdeen |
18 May |
LOC National Weekend |
National |
LOC |
NWOA |
Holme Fell |
Coniston |
18 May |
N I Colour Series 3 |
Regional |
FERMO |
NIOA |
Crossmurrin |
Enniskillen |
19 May |
Chelmsford City Urban |
Regional |
SOS |
EAOA |
Anglia Ruskin University |
Chelmsford |
19 May |
EMOA League 2024 Hardwick Park & YBT Heat |
Regional |
DVO |
EMOA |
Hardwick Park |
Chesterfield |
19 May |
LOC National Weekend |
National |
LOC |
NWOA |
Colonel's Drive |
Graythwaite |
19 May |
SAX Regional event |
Regional |
SAX |
SEOA |
Ightham |
Borough Green |
19 May |
Tayside SoSOL |
Regional |
TAY |
SOA |
Balkello |
Dundee |
19 May |
South West League: Mount Edgcumbe |
Regional |
KERNO |
SWOA |
Mount Edgcumbe |
Torpoint |
23 May |
MDOC summer evenings (1) |
Regional |
MDOC |
NWOA |
Teggs Nose Country Park |
Macclesfield |
25 May |
Scottish Championships - Individual (UKOL) |
National |
INVOC |
SOA |
Creag Leach |
Inverness |
25 May |
World Cup Round 1 25-26 May |
International |
|
|
Switzerland |
Switzerland |
26 May |
Scottish Championships - Relays |
National |
MOR |
SOA |
Roseisle |
Forres |
26 May |
Regional Urban (YUL), Beverley (North) |
Regional |
HALO |
YHOA |
Beverley |
Beverley |
27 May |
York City Race |
Regional |
EBOR |
YHOA |
York |
York |
June |
01 Jun |
World Cup Round 2 1-2 June |
International |
|
|
Italy |
Italy |
01 Jun |
Northern Ireland Sprint Championships |
Regional |
LVO |
NIOA |
Ballymena |
Ballymena |
01 Jun |
Northern Ireland Middle Championships |
Regional |
LVO |
NIOA |
Carnearney |
Antrim |
01 Jun |
SN Urban |
Regional |
SN |
SCOA |
Cassino Park, Aldershot |
Aldershot |
02 Jun |
CLARO Regional Event and Yvette Baker Trophy Heat |
Regional |
CLARO |
YHOA |
Conyngham Hall |
Knaresborough |
02 Jun |
BADO Urban Event |
Regional |
BADO |
SCOA |
South Ham & Buckskin |
Basingstoke |
02 Jun |
Tavistock |
Regional |
DEVON |
SWOA |
Tavistock town centre |
Tavistock |
02 Jun |
EMUL 2024 Ibstock Urban (TBC) |
Regional |
LEI |
EMOA |
Ibstock TBC |
Leicester |
02 Jun |
HAVOC SWELL |
Regional |
HAVOC |
EAOA |
Hornchurch Country Park |
Hornchurch |
08 Jun |
SW Sprint Champs (SEOUL) - Race 1 |
Regional |
BOK |
SWOA |
University of Bath |
Bath |
08 Jun |
Double Sprint Day - Milton Keynes |
Regional |
SMOC |
EAOA |
|
Milton Keynes |
08 Jun |
SW Sprint Champs (SEOUL) - Race 2 |
Regional |
BOK |
SWOA |
University of Bath |
Bath |
09 Jun |
BOK Regional event (& Yvette Baker Trophy heat) |
Regional |
BOK |
SWOA |
Hanham |
Bristol |
09 Jun |
Sewingshields |
Regional |
NATO |
NEOA |
Sewingshields |
Haydon Bridge |
09 Jun |
Bedford Urban based at Priory Park |
Regional |
WAOC |
EAOA |
Priory Park |
Bedford |
09 Jun |
Scottish Orienteering League 3 |
National |
ESOC |
SOA |
|
Midlothian |
09 Jun |
Lichfield Urban Event (TBC) WMUL Event |
Regional |
WCH |
WMOA |
|
Lichfield |
15 Jun |
Jukola 15-16 June |
International |
|
|
Finland |
Finland |
15 Jun |
SYO Urban Sprint |
Regional |
SYO |
YHOA |
Stannington |
Sheffield |
16 Jun |
National Urban Event (UKUL) |
National |
SYO |
YHOA |
Walkley |
Sheffield |
16 Jun |
Regional Long Distance |
Regional |
CLOK |
NEOA |
Aislaby Moor |
Whitby |
16 Jun |
Cumbrian galoppen |
Regional |
WCOC |
NWOA |
Wythop |
Cockermouth |
16 Jun |
Whitchurch Urban Event - WMUL event |
Regional |
WRE |
WMOA |
Jubilee Park |
Whitchurch |
18 Jun |
MDOC Summer evenings (2) |
Regional |
MDOC |
NWOA |
Brereton heath |
Congleton |
21 Jun |
European Youth Orienteering Championships 21-24 June |
International |
|
|
Poland |
Poland |
21 Jun |
Tollymore Weekend Urban Event |
Regional |
LVO |
NIOA |
Warrenpoint |
Warrenpoint |
22 Jun |
British Sprint Relay Championships |
Major |
HOC |
WMOA |
Birmingham University tbc |
Birmingham |
22 Jun |
N I Colour Series 4 (Tollymore Weekend) |
Regional |
LVO |
NIOA |
Slieve Martin |
Newcastle |
23 Jun |
British Sprint Championships (UKOL) |
Major |
OD |
WMOA |
University of Warwick |
Coventry |
29 Jun |
WOC Test Race #1 |
Regional |
|
SOA |
|
TBC |
29 Jun |
EPOC Urban Weekend |
Regional |
EPOC |
YHOA |
Brighouse |
Brighouse |
30 Jun |
Harvester Relays |
National |
|
|
|
tbc |
30 Jun |
Junior World Orienteering Championships 30 Jun - 7 Jul |
International |
|
|
Czech Republic |
Czech Republic |
30 Jun |
WOC Test Race #2 |
Regional |
|
SOA |
|
TBC |
30 Jun |
EPOC Urban Weekend |
Regional |
EPOC |
YHOA |
Rastrick |
Brighouse |
30 Jun |
East Midlands Urban League 2024 |
Regional |
NOC |
EMOA |
Clifton, Nottingham |
Nottingham |
July |
05 Jul |
AIRE Sprint Weekend Score Event |
Regional |
AIRE |
YHOA |
Leeds Dock |
Leeds |
06 Jul |
AIRE Sprint Weekend & YHOA Sprint Championships (UKOL) |
National |
AIRE |
YHOA |
South Leeds |
Leeds |
07 Jul |
AIRE Sprint Weekend Urban (UKOL) |
National |
AIRE |
YHOA |
Little London |
Leeds |
07 Jul |
NWO SEOUL Regional Urban Event |
Regional |
NWO |
SWOA |
Royal Wootton Bassett |
Royal Wootton Bassett |
07 Jul |
Yvette Baker Trophy Final |
National |
HH |
SEOA |
Northaw Great Wood and Cuffley |
Potter's Bar |
09 Jul |
MDOC Summer evenings (3) |
Regional |
MDOC |
NWOA |
Alderley Edge NT area |
Alderley Edge |
11 Jul |
WOC2024 Tour - warm up (and SoSOL) |
Regional |
RR |
SOA |
Holyrood Park |
Edinburgh |
12 Jul |
World Orienteering Championships 12-16 July Sprint Qualification |
International |
|
|
Scotland |
Scotland |
12 Jul |
WOC2024 Tour - Urban sprint |
Regional |
RR |
SOA |
Leith |
Edinburgh |
12 Jul |
World Orienteering Championships 12-16 July Sprint Final |
International |
|
|
Scotland |
Scotland |
13 Jul |
WOC2024 Tour - Indoor race |
Regional |
RR |
SOA |
King's Buildings Campus |
Edinburgh |
14 Jul |
EMUL 2024 Chesterfield Urban |
Regional |
DVO |
EMOA |
Chesterfield |
Chesterfield |
14 Jul |
World Orienteering Championships 12-16 July Sprint Relay |
International |
|
|
Scotland |
Scotland |
14 Jul |
WOC2024 Tour - Middle Distance (SOUL 5) |
Regional |
RR |
SOA |
Heriot-Watt Riccarton |
Edinburgh |
15 Jul |
WOC2024 Tour - Urban Historic Edinburgh UKUL |
Regional |
RR |
SOA |
Central Edinburgh |
Edinburgh |
16 Jul |
World Orienteering Championships 12-16 July Knock out sprint qual |
International |
|
|
Scotland |
Scotland |
16 Jul |
World Orienteering Championships 12-16 July Knock out sprint final |
International |
|
|
Scotland |
Scotland |
16 Jul |
WOC2024 Tour - Urban sprint |
Regional |
RR |
SOA |
Wester Hailes |
Edinburgh |
21 Jul |
O-Ringen 21-27 July |
International |
|
|
Oskarshamn, Sweden |
Sweden |
21 Jul |
Croeso Day 1 (UKOL) |
National |
|
WOA |
Merthyr Mawr |
Bridgend |
22 Jul |
Croeso Day 2 (UKOL) |
National |
SBOC |
WOA |
Cribarth |
Ystradgynlais |
23 Jul |
Croeso Day 3 |
National |
SBOC |
WOA |
Carreg Goch |
Ystradgynlais |
24 Jul |
Croeso - Rest Day Sprint |
Regional |
BAOC |
WOA |
Brecon Town |
Brecon |
25 Jul |
Croeso Day 4 |
National |
SWOC |
WOA |
Pen Rhiw Wen |
Brynamman |
26 Jul |
Croeso Day 5 |
National |
SWOC |
WOA |
Llangynidr |
Tredegar |
27 Jul |
Croeso Day 6 |
National |
|
WOA |
Merthyr Common |
Tredegar |
August |
03 Aug |
World Masters Orienteering Championships 3-9 August |
International |
|
|
Finland |
Finland |
11 Aug |
EMUL 2024 Coalville/Whitwick Urban TBC |
Regional |
LEI |
EMOA |
Coalville/Whitwick TBC |
Leicester |
16 Aug |
European Orienteering Championships 16-20 Aug & World Cup Round 3 |
International |
|
|
Hungary |
Hungary |
18 Aug |
EMUL 2024 Lincoln City Urban |
Regional |
LOG |
EMOA |
|
Lincoln |
18 Aug |
HH Urban Herts Uni and South Hatfield |
Regional |
HH |
SEOA |
Herts University |
Hatfield |
24 Aug |
White Rose |
National |
EBOR |
YHOA |
North Yorkshire |
North Yorkshire |
25 Aug |
MV Urban event |
National |
MV |
SEOA |
Dorking |
Dorking |
25 Aug |
White Rose and YHOA SuperLeague |
National |
EBOR |
YHOA |
North Yorkshire |
North Yorkshire |
26 Aug |
White Rose |
Regional |
EBOR |
YHOA |
North Yorkshire |
North Yorkshire |
31 Aug |
Urban Weekend - NGOC League |
Regional |
NGOC |
SWOA |
Stroud |
Stroud |
31 Aug |
N I Colour Series 5 |
Regional |
NWOC |
NIOA |
Moydamlaght Forest |
Draperstown |
31 Aug |
Scottish Sprint Championships (SOUL 6) |
Regional |
TAY |
SOA |
|
Crieff (tbc) |
September |
01 Sep |
WMUL Event - Worcester Urban |
Regional |
HOC |
WMOA |
|
Worcester |
01 Sep |
Yaxley Urban event |
Regional |
WAOC |
EAOA |
Yaxley, Peterborough |
Yaxley, Peterborough |
07 Sep |
Scottish Orienteering League 4 (inc. Senior Home Internationals Individual) |
National |
FVO |
SOA |
Edinchip |
Lochearnhead |
07 Sep |
Ightenhill Urban |
Regional |
PFO |
NWOA |
Ightenhill |
Padiham |
08 Sep |
Senior Home Internationals Relays |
National |
FVO |
SOA |
Callander Crags |
Callander |
08 Sep |
Peter Palmer Junior Team Relays |
National |
|
|
|
tbc |
08 Sep |
HAVOC SWELL |
Regional |
HAVOC |
EAOA |
Dagnam Park |
Harold Hill |
08 Sep |
SELOC urban - City Race Euro Tour, UKUL and NWUL |
Regional |
SELOC |
NWOA |
Salford Quays |
Salford |
08 Sep |
FVO SoSOL |
Regional |
FVO |
SOA |
Callander Crags |
Callander |
13 Sep |
London EuroCity weekend Race 1 |
Regional |
DFOK |
SEOA |
Burgess Park |
Elephant and Castle |
14 Sep |
Dales Weekend Day 1 and YHOA SuperLeague (UKOL) |
National |
AIRE |
YHOA |
Monk's Road |
Malham |
14 Sep |
City of London Race |
National |
SLOW |
SEOA |
tbc |
London |
15 Sep |
Dales Weekend Day 2 and YHOA SuperLeague (UKOL) |
National |
AIRE |
YHOA |
Malham Moor |
Malham |
15 Sep |
SOS Hatfield Forest |
Regional |
SOS |
EAOA |
|
Takeley |
15 Sep |
LOK Ultrasprint |
Regional |
LOK |
SEOA |
Waterlow Park |
Highgate |
15 Sep |
Croy Hill SoSOL |
Regional |
CLYDE |
SOA |
|
Croy |
21 Sep |
Caddihoe Day 1 (UKOL) |
National |
DEVON |
SWOA |
Braunton Burrows |
Braunton |
21 Sep |
INVOC - Scottish Orienteering Urban League Event (SOUL 7) |
Regional |
INVOC |
SOA |
|
Nairn |
22 Sep |
NOR - Houghen |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Norwich |
22 Sep |
SYO Regional Event |
Regional |
SYO |
YHOA |
Cowms Rocks |
Snake Pass |
22 Sep |
Regional Urban (UKUL) |
Regional |
CLOK |
NEOA |
Barnard Castle Town Centre |
Barnard Castle |
22 Sep |
LOC Cumbrian Galoppen |
Regional |
LOC |
NWOA |
Burnt Woods & Green Hows |
Newby Bridge |
22 Sep |
TVOC Urban Regional Event |
Regional |
TVOC |
SCOA |
Thame |
Thame |
22 Sep |
Caddihoe Day 2 (UKOL) |
Regional |
DEVON |
SWOA |
Braunton Burrows |
Braunton |
22 Sep |
MOR - Scottish Orienteering Urban League Event - Burghead (SOUL 8) |
Regional |
MOR |
SOA |
Burghead |
Elgin |
26 Sep |
World Cup Final 26 - 29 Sept |
International |
|
|
Finland |
Finland |
28 Sep |
Junior Inter Regional Championships |
National |
NGOC |
SWOA |
Mallards Pike |
Cinderford |
28 Sep |
CLARO Sprint |
Regional |
CLARO |
YHOA |
Harlow Carr |
Harrogate |
29 Sep |
Junior Inter Regional Championships Relays |
National |
BOK |
SWOA |
Sandford and Lyncombe Woods |
Churchill, North Somerset |
29 Sep |
BL High Pike Cumbrian Galoppen |
Regional |
BL |
NWOA |
High Pike, Hesket Newmarket |
Carlisle |
29 Sep |
EMOA League 2024 Calke Park |
Regional |
DVO |
EMOA |
Calke Park |
Derby |
29 Sep |
Winter League: tbc |
Regional |
KERNO |
SWOA |
|
tbc |
October |
05 Oct |
VHI Individual & NI Long Distance Champs 2024 |
National |
FERMO |
NIOA |
Gortin Glen |
Omagh |
05 Oct |
October Odyssey Day 1 |
National |
CLOK |
NEOA |
|
North East |
06 Oct |
Veteran Home Internationals Relay |
National |
FERMO |
NIOA |
Seskinore |
Omagh |
06 Oct |
SE Middle Distance Champs |
Regional |
GO |
SEOA |
Puttenham |
Farnham |
06 Oct |
October Odyssey Day 2 |
National |
CLOK |
NEOA |
|
North East |
06 Oct |
East Midlands Urban League 2024 |
Regional |
NOC |
EMOA |
Nottingham City |
Nottingham |
06 Oct |
Bury St Edmunds Urban |
Regional |
SUFFOC |
EAOA |
Bury St Edmunds |
Bury St Edmunds |
06 Oct |
Wessex South West League |
Regional |
WSX |
SWOA |
Holmsley & Bisterne Close |
Bransgore |
12 Oct |
25manna |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
12 Oct |
Junior Home Internationals Individual |
National |
|
EAOA |
Sheringham Park |
Sheringham |
12 Oct |
British School Score Championships tbc |
National |
WIM |
SWOA |
Moors Valley tbc |
Ringwood |
12 Oct |
DEE Weekend Middle Race (UKOL) Thurstaston |
Regional |
DEE |
NWOA |
Royden Park |
West Kirby |
13 Oct |
Junior Home Internationals Relay |
National |
|
EAOA |
Sheringham Park |
Sheringham |
13 Oct |
DEE Weekend Chester Urban (UKOL) |
National |
DEE |
NWOA |
Chester City |
Chester |
13 Oct |
Stratford Urban (tbc) - WMUL |
Regional |
OD |
WMOA |
Stratford |
Stratford |
13 Oct |
Sarum South West League |
Regional |
SARUM |
SWOA |
Everleigh North TBC |
Pewsey |
13 Oct |
SO Regional Event |
Regional |
SO |
SEOA |
Houghton Forest |
tbc |
19 Oct |
HALO Urban Event |
Regional |
HALO |
YHOA |
Barton-upon-Humber |
Barton-upon-Humber |
19 Oct |
N I Colour Series 6 |
Regional |
LVO |
NIOA |
Glenariff forest park |
Cargan |
20 Oct |
CompassSport Cup Final |
Major |
PFO |
NWOA |
|
Lancashire |
20 Oct |
EMUL 2024 LOG Urban |
Regional |
LOG |
EMOA |
Bourne |
Bourne |
20 Oct |
Whitchurch Common |
Regional |
DEVON |
SWOA |
Whitchurch Common |
Tavistock |
26 Oct |
DFOK Urban (UK Urban League) |
Regional |
DFOK |
SEOA |
Thamesmead |
Abbey Wood |
26 Oct |
Keppernach Regional event (inc. JIA Relay) |
Regional |
INVOC |
SOA |
|
Nairn |
27 Oct |
EPOC Regional Event |
Regional |
EPOC |
YHOA |
|
East Pennines |
27 Oct |
HAVOC EAL + SWELL |
Regional |
HAVOC |
EAOA |
Weald Country Park |
Brentwood |
27 Oct |
SBOC Welsh League & Winter League 1 & Club Champs |
Regional |
SBOC |
WOA |
Ogof Ffynnon Ddu |
Swansea |
27 Oct |
EMOA League 2024 Cademan TBC |
Regional |
LEI |
EMOA |
Cademan and Thringstone Woods (TBC) |
Loughborough |
27 Oct |
Scottish Orienteering League 5 (inc. Junior Inter-Area Individual) |
National |
BASOC |
SOA |
Alvie Estate |
Kingussie |
27 Oct |
BKO Autumn Regional event (DATE TO BE CHANGED) |
Regional |
BKO |
SCOA |
Minley |
Blackwater |
27 Oct |
Oxford City Race |
Regional |
OUOC |
SCOA |
Central Oxford |
Oxford |
November |
02 Nov |
Salisbury Urban Race 2024 (UKOL) |
National |
SARUM |
SWOA |
Salisbury City |
Salisbury |
03 Nov |
November Classic (UKOL) |
National |
SOC |
SCOA |
Kings Garn Gutter |
Lyndhurst |
03 Nov |
YHOA Middle Championships and YHOA SuperLeague |
Regional |
EBOR |
YHOA |
|
York |
03 Nov |
SOS The Broaks |
Regional |
SOS |
EAOA |
|
Gosfield |
03 Nov |
Stirling City Race - Dunblane East (UK Urban League) (SOUL 9) |
Regional |
FVO |
SOA |
East Dunblane |
Dunblane |
03 Nov |
Nesscliffe - WMOA League Event |
Regional |
WRE |
WMOA |
Nesscliffe Village Hall |
Shrewsbury |
09 Nov |
Scottish Score Championships |
Regional |
INT |
SOA |
|
Gorebridge |
10 Nov |
YHOA SuperLeague |
Regional |
SYO |
YHOA |
Blacka Moor |
Sheffield |
10 Nov |
SLOW SEL event |
National |
SLOW |
SEOA |
Hankley Common |
tbc |
10 Nov |
Regional Long Distance |
Regional |
CLOK |
NEOA |
Hutton Lowcross & Roseberry Common |
Guisborough |
10 Nov |
ESOC SOUL 10 |
Regional |
ESOC |
SOA |
|
Peebles |
10 Nov |
WML Event - Eymore |
Regional |
HOC |
WMOA |
Eymore |
Kidderminster |
10 Nov |
Cumbrian galoppen |
Regional |
WCOC |
NWOA |
Rannerdale |
Cockermouth |
16 Nov |
DEE Night Event incorporating the Army Inter-Corps Champs |
Regional |
DEE |
NWOA |
Altcar Camp |
Formby |
16 Nov |
N I Colour Series 7 |
Regional |
FERMO |
NIOA |
Todds Leap |
Dungannon |
16 Nov |
NE Night Championships |
Regional |
NN |
NEOA |
Aykley Heads, Durham |
Durham |
17 Nov |
British Schools Orienteering Championships |
National |
DFOK |
SEOA |
Shorne Woods Country Park |
Gravesend |
17 Nov |
DEE Event incorporating the Army Inter-Corps Championships |
Regional |
DEE |
NWOA |
Altcar Camp |
Formby |
17 Nov |
Mildenhall North |
Regional |
|
EAOA |
|
Mildenhall |
17 Nov |
Mildenhall North |
Regional |
WAOC |
EAOA |
Mildenhall North |
Mildenhall |
17 Nov |
East Midlands League 2024 |
Regional |
NOC |
EMOA |
Shirebrook Wood TBC |
Mansfield |
17 Nov |
WIM South West League |
Regional |
WIM |
SWOA |
|
tbc |
17 Nov |
KFO Orienteering and ESOA Championships |
Regional |
KFO |
SOA |
Blairadam Forest |
Kelty |
17 Nov |
Durham Urban Event |
Regional |
NN |
NEOA |
|
Durham |
17 Nov |
MAROC Cambus O'May Regional |
Regional |
MAROC |
SOA |
Cambus O'May |
Ballater |
23 Nov |
YHOA Night League |
Regional |
CLARO |
YHOA |
|
Harrogate |
24 Nov |
SAX SE League event |
National |
SAX |
SEOA |
tbc |
tbc |
24 Nov |
EMOA League 2024 Longstone Moor TBC |
Regional |
DVO |
EMOA |
Longstone Moor TBC |
Bakewell |
24 Nov |
Stowe National Trust |
Regional |
SMOC |
EAOA |
|
Buckingham |
24 Nov |
Cumbrian Galoppen |
Regional |
LOC |
NWOA |
Haverigg Bent Hills |
Haverigg |
24 Nov |
QO South West League & Forest League 3 |
Regional |
QO |
SWOA |
Aisholt Common (to be confirmed) |
Bridgwater |
24 Nov |
3rd Nox et Dies inc. 35th TINTO Twin - DAY EVENT-SoSOL |
Regional |
STAG |
SOA |
Lanark CP & Moor |
Lanark |
24 Nov |
SCOA League Event |
Regional |
BADO |
SCOA |
Chawton Park Wood |
Alton |
December |
01 Dec |
STAG's 25th Glasgow Parks Champs - Race 1 |
Regional |
STAG |
SOA |
TBC |
Glasgow |
01 Dec |
STAG's 25th Glasgow Parks Champs - Race 2 |
Regional |
STAG |
SOA |
TBC |
Glasgow |
01 Dec |
STAG's 25th Glasgow Parks Champs - Race 3 |
Regional |
STAG |
SOA |
TBC |
Glasgow |
01 Dec |
AIRE Regional Event |
Regional |
AIRE |
YHOA |
Roundhay Park |
Leeds |
01 Dec |
SN Trophy, SE League & SE Long Champs |
National |
SN |
SEOA |
Ash Ranges |
Aldershot |
01 Dec |
Tangham EAL |
Regional |
SUFFOC |
EAOA |
|
Woodbridge |
01 Dec |
SROC Morecambe Urban event |
Regional |
SROC |
NWOA |
Morecambe |
Morecambe |
01 Dec |
Winter League: tbc |
Regional |
KERNO |
SWOA |
|
tbc |
07 Dec |
Southern Night Championships 2024 |
Regional |
BKO |
SCOA |
Star Posts |
Bracknell |
08 Dec |
NOR - Beeston Regis |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Sheringham |
08 Dec |
HALO Regional and YHOA SuperLeague? |
Regional |
HALO |
YHOA |
|
Humberside |
08 Dec |
CHIG SE League |
National |
CHIG |
SEOA |
Epping Forest (far East) |
tbc |
08 Dec |
Hurstwood North Regional |
Regional |
PFO |
NWOA |
Hurstwood village |
Burnley |
08 Dec |
Devon South West League |
Regional |
DEVON |
SWOA |
Harcombe |
Exeter |
08 Dec |
Brandon Wood WML Event (tbc) |
Regional |
OD |
WMOA |
|
Coventry |
15 Dec |
Mole Festive Event |
Regional |
MV |
SEOA |
Netley Heath |
Dorking |
15 Dec |
Regional Middle Distance |
Regional |
CLOK |
NEOA |
Cod Beck |
Osmotherley |
15 Dec |
EMOA League 2024 New AreaTBC |
Regional |
LEI |
EMOA |
New Area TBC/Outwoods Back up |
Leicester |
21 Dec |
YHOA Night League |
Regional |
EPOC |
YHOA |
Alverthorpe Meadows |
Wakefield |
22 Dec |
EPOC Regional Event |
Regional |
EPOC |
YHOA |
Alverthorpe Meadows |
Wakefield |
22 Dec |
TVOC Regional Event |
Regional |
TVOC |
SCOA |
High Wycombe |
High Wycombe |
22 Dec |
East Midlands League 2024 |
Regional |
NOC |
EMOA |
Walesby Forest & Boughton Brake |
Ollerton |
29 Dec |
EBOR Regional Event |
Regional |
EBOR |
YHOA |
|
York |
30 Dec |
SN Regional event |
Regional |
SN |
SEOA |
Wellington College |
tba |
2025 |
---|
January |
04 Jan |
YHOA Night League |
Regional |
AIRE |
YHOA |
Temple Newsam |
Leeds |
05 Jan |
AIRE Regional Event |
Regional |
AIRE |
YHOA |
Temple Newsam |
Leeds |
05 Jan |
SWOC 50th Urban |
Regional |
SWOC |
WOA |
Cardiff Bay |
Cardiff |
05 Jan |
Winter League: tbc |
Regional |
KERNO |
SWOA |
|
tbc |
12 Jan |
BOK Regional & SW League event |
Regional |
BOK |
SWOA |
Forest of Dean TBC |
Coleford |
12 Jan |
NOR - Lynford |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Thetford |
12 Jan |
SYO Regional Event |
Regional |
SYO |
YHOA |
|
Sheffield |
18 Jan |
YHOA Night League |
Regional |
EBOR |
YHOA |
|
York |
19 Jan |
DFOK SE League event |
National |
DFOK |
SEOA |
Westerham |
Sevenoaks |
19 Jan |
Tunstall Forest (new area) |
Regional |
SUFFOC |
EAOA |
|
Woodbridge |
19 Jan |
CLARO Urban event |
Regional |
CLARO |
YHOA |
|
Harrogate |
19 Jan |
NWO South West League |
Regional |
NWO |
SWOA |
TBC |
Marlborough |
25 Jan |
YHOA Night League |
Regional |
SYO |
YHOA |
|
Sheffield |
25 Jan |
Concorde Chase Urban 2025 |
Regional |
BKO |
SCOA |
Woosehill (Chestnut Park) |
Wokingham |
26 Jan |
Concorde Chase Forest 2025 |
National |
BKO |
SCOA |
Cold Ash |
Thatcham |
26 Jan |
HAVOC SWELL |
Regional |
HAVOC |
EAOA |
Thorndon Park |
Brentwood, Essex |
26 Jan |
Woodbury Common |
Regional |
DEVON |
SWOA |
Woodbury Common |
Woodbury |
February |
02 Feb |
High Lodge |
Regional |
WAOC |
EAOA |
High Lodge |
Thetford |
02 Feb |
GO SE League and SE Long Champs |
National |
GO |
SEOA |
Blackheath |
tbc |
02 Feb |
EPOC Regional Event |
Regional |
EPOC |
YHOA |
|
East Pennines |
08 Feb |
British Night Championships (UKOL) |
Major |
FVO |
SOA |
Touch Muir |
Stirling |
09 Feb |
MV SE League event |
National |
MV |
SEOA |
White Downs and W Ranmore |
Dorking |
09 Feb |
NOR - Houghen |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Norwich |
09 Feb |
South West League: area tbc, Cornwall |
Regional |
KERNO |
SWOA |
|
tbc |
15 Feb |
YHOA Night League |
Regional |
HALO |
YHOA |
|
Humberside |
16 Feb |
EM Championships |
National |
LEI |
EMOA |
Martinshaw and Ratby Woodlands |
Leicester |
16 Feb |
Virtuous Lady |
Regional |
DEVON |
SWOA |
Virtuous Lady |
Yelverton |
22 Feb |
AIRE Sprint - tbc |
Regional |
AIRE |
YHOA |
|
Leeds |
23 Feb |
CompassSport Cup Heat |
National |
AIRE |
YHOA |
Middleton Park |
Leeds |
23 Feb |
CompassSport Cup Heat |
National |
CHIG |
SEOA |
Wormley Woods |
Hertford |
23 Feb |
CompassSport Cup Heat |
National |
NOC |
EMOA |
Clumber Park |
Nottingham |
23 Feb |
SE Middle Distance Champs |
Regional |
LOK |
SEOA |
Scratchwood |
tbc |
23 Feb |
CompassSport Cup Heat |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
23 Feb |
CompassSport Cup Heat |
National |
SELOC |
NWOA |
|
North West |
23 Feb |
CompassSport Cup Heat |
National |
WRE |
WMOA |
Stapeley & Rorrington (tbc) |
Pontesbury |
23 Feb |
CompassSport Cup Heat |
National |
QO |
SWOA |
Croydon Hill (to be confirmed) |
Minehead |
March |
02 Mar |
Welsh Championships |
National |
ERYRI |
WOA |
North Wales |
North Wales |
02 Mar |
HH SE League Event |
National |
HH |
SEOA |
tbc |
tba |
02 Mar |
Interland |
International |
|
|
Netherlands |
Netherlands |
09 Mar |
SROC Red Rose Classic |
National |
SROC |
NWOA |
Whitbarrow |
Kendal |
09 Mar |
Sarum Saunter and Southern Championships 2025 |
National |
SARUM |
SWOA |
Great Ridge |
Chicklade |
09 Mar |
Royston urban event |
Regional |
WAOC |
EAOA |
Royston |
Royston |
09 Mar |
EBOR Regional Event |
Regional |
EBOR |
YHOA |
|
York/North Yorkshire |
16 Mar |
British Middle Championships (UKOL) |
Major |
MV |
SEOA |
Holmbush and Buchan Country Park |
Crawley |
22 Mar |
BUCS Individual |
National |
AUOC |
SOA |
|
tbc |
23 Mar |
NOR - Felbrigg |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Cromer |
23 Mar |
CLARO Middle Distance |
Regional |
CLARO |
YHOA |
Plumpton Rocks |
Harrogate |
23 Mar |
SBOC Winter League 9 |
Regional |
SBOC |
WOA |
Pembrey |
Llanelli |
23 Mar |
BUCS Relays |
National |
AUOC |
SOA |
|
tbc |
23 Mar |
Bridgwater Urban |
Regional |
QO |
SWOA |
Bridgwater |
Bridgwater |
April |
05 Apr |
Scottish Sprint Championships (TBC) |
Regional |
RR |
SOA |
|
Galashiels |
06 Apr |
TVOC Chiltern Challenge National Event |
National |
TVOC |
SCOA |
Hambleden East |
Henley-on-Thames |
06 Apr |
Winter League: tbc |
Regional |
KERNO |
SWOA |
|
tbc |
13 Apr |
HAVOC SWELL |
Regional |
HAVOC |
EAOA |
Hadleigh Park |
Hadleigh, Essex |
18 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Sprint (UKOL) |
Major |
|
YHOA |
Sheffield City Centre |
Sheffield |
19 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Middle (UKOL) |
Major |
|
YHOA |
Tankersley |
Barnsley |
20 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Long (UKOL) |
Major |
|
YHOA |
Wharncliffe |
Sheffield |
21 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Relays |
Major |
|
YHOA |
Wombwell |
Barnsley |
27 Apr |
NOR - Ling Common |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Kings Lynn |
27 Apr |
York City Race |
Regional |
EBOR |
YHOA |
York |
York |
May |
02 May |
Irish Championships 2-5 May |
National |
NWOC |
NIOA |
Magilligan |
Limavady |
03 May |
Tio Mila 3-4 May |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
10 May |
British Orienteering Championships |
Major |
LOC |
NWOA |
Grizedale Forest |
Newby Bridge |
11 May |
SO SE League Event |
National |
SO |
SEOA |
Worthlodge |
Crawley |
11 May |
South West Orienteering League (and NGOC League) |
Regional |
NGOC |
SWOA |
Newent Woods |
Micheldean |
11 May |
British Relay Championships |
Major |
LOC |
NWOA |
Bigland |
Newby Bridge |
11 May |
Ickworth South |
Regional |
SUFFOC |
EAOA |
|
Bury St Edmunds |
17 May |
BL Northern Champs Weekend Saturday event |
Regional |
BL |
NWOA |
TBA but within 20 miles of Penrith |
Penrith |
18 May |
Northern Championships |
National |
MDOC |
NWOA |
Angle Tarn Pikes |
Keswick |
18 May |
SOS Maldon Urban |
Regional |
SOS |
EAOA |
|
Maldon |
18 May |
Winter League: tbc |
Regional |
KERNO |
SWOA |
|
tbc |
24 May |
Scottish Championships |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
24 May |
Springtime in Shropshire Day 1 |
National |
|
WMOA |
|
Shropshire |
25 May |
Scottish Relay Championships |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
25 May |
Springtime in Shropshire Day 2 |
National |
|
WMOA |
|
Shropshire |
26 May |
Springtime in Shropshire Day 3 |
National |
|
WMOA |
|
Shropshire |
June |
08 Jun |
NOR - Norwich Urban |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Norwich |
08 Jun |
YHOA Sprint Championships |
Regional |
EBOR |
YHOA |
Lotherton Hall |
SW of Tadcaster |
14 Jun |
Jukola 14-15 June |
International |
|
|
Finland |
Finland |
15 Jun |
Newcastle/Gateshead Urban |
National |
NATO |
NEOA |
Newcastle/Gateshead |
Newcastle upon Tyne |
15 Jun |
SYO Sprint |
Regional |
SYO |
YHOA |
|
Sheffield |
19 Jun |
World Cup Round 1 19-22 June |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
21 Jun |
HALO Urban Weekend |
Regional |
HALO |
YHOA |
|
Humberside |
22 Jun |
HALO Urban Weekend |
Regional |
HALO |
YHOA |
|
Humberside |
28 Jun |
Junior World Orienteering Championships 28 Jun-4 Jul |
International |
|
|
Italy |
Italy |
29 Jun |
Harvester Relays - reserved date - no host yet |
National |
|
|
|
tbc |
29 Jun |
EPOC Urban |
Regional |
EPOC |
YHOA |
|
East Pennines |
29 Jun |
SOS Writtle Forest |
Regional |
SOS |
EAOA |
|
Writtle |
July |
06 Jul |
Yvette Baker Trophy Final |
National |
SO |
SEOA |
|
Southdowns |
07 Jul |
World Orienteering Championships 7-12 July |
International |
|
|
Finland |
Finland |
12 Jul |
NOC Urban (EuroCity Weekend - provisional) |
National |
NOC |
EMOA |
The Meadows |
Nottingham |
13 Jul |
LOG EuroCity Race - provisional |
National |
LOG |
EMOA |
|
Lincoln |
13 Jul |
CLARO Sprint |
Regional |
CLARO |
YHOA |
|
Harrogate |
17 Jul |
European Youth Orienteering Championships 17-20 July |
International |
|
|
Czechia |
Czechia |
19 Jul |
AIRE Sprint/Urban Weekend |
Regional |
AIRE |
YHOA |
|
Bradford |
20 Jul |
AIRE Sprint/Urban Weekend |
Regional |
AIRE |
YHOA |
|
Bradford |
21 Jul |
O-Ringen 21-26 Jul |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
27 Jul |
Scottish 6 Days - Deeside 2025 |
National |
|
SOA |
|
Ballater |
28 Jul |
Scottish 6 Days - Deeside 2025 |
National |
|
SOA |
|
Ballater |
29 Jul |
Scottish 6 Days - Deeside 2025 |
National |
|
SOA |
|
Ballater |
30 Jul |
Scottish 6 Days - Deeside 2025 |
National |
|
SOA |
|
Ballater |
31 Jul |
Scottish 6 Days - Deeside 2025 |
National |
|
SOA |
|
Ballater |
August |
01 Aug |
Scottish 6 Days - Deeside 2025 |
National |
|
SOA |
|
Ballater |
09 Aug |
World Masters Orienteering Championships 9 -15 Aug |
International |
|
|
Spain |
Spain |
23 Aug |
White Rose |
National |
EBOR |
YHOA |
|
North Yorkshire |
24 Aug |
MV Urban Event |
National |
MV |
SEOA |
Leatherhead |
Leatherhead |
24 Aug |
White Rose |
National |
EBOR |
YHOA |
|
North Yorkshire |
25 Aug |
White Rose Sprint |
Regional |
EBOR |
YHOA |
|
North Yorkshire |
26 Aug |
European Orienteering Championships 26-31 Aug & World Cup Round 2 |
International |
|
|
Belgium |
Belgium |
30 Aug |
British Sprint Relay Championships |
Major |
|
EAOA |
RAF Honington |
Thetford |
31 Aug |
British Sprint Championships (UKOL) |
Major |
|
EAOA |
University of East Anglia |
Norwich |
September |
07 Sep |
Midlands Championships |
National |
DVO |
EMOA |
Chinley Churn |
New Mills |
13 Sep |
AIRE Town and Country Weekend |
Regional |
AIRE |
YHOA |
Settle and Giggleswick |
Settle |
13 Sep |
SLOW City of London Race |
National |
SLOW |
SEOA |
tba |
London |
14 Sep |
Peter Palmer Junior Team Relays |
National |
|
|
|
tbc |
14 Sep |
AIRE Town and Country Weekend |
National |
AIRE |
YHOA |
Crummackdale |
Austwick |
21 Sep |
CompassSport Cup Final |
Major |
CLOK |
NEOA |
South Gare |
Redcar |
25 Sep |
World Cup Round 3 25-29 Sept |
International |
|
|
Switzerland |
Switzerland |
27 Sep |
Senior Home Internationals Individual - provisional date |
National |
|
NWOA |
|
North West |
27 Sep |
Junior Inter Regional Championships Individual |
National |
|
NWOA |
|
tbc |
28 Sep |
Senior Home Internationals Relays - provisional date |
National |
|
NWOA |
|
North West |
28 Sep |
TVOC Urban Regional Event |
Regional |
TVOC |
SCOA |
Wantage |
Wantage |
28 Sep |
Junior Inter Regional Championships Relays |
National |
|
NWOA |
|
tbc |
28 Sep |
CLARO Regional |
Regional |
CLARO |
YHOA |
Greenhow |
Pateley Bridge |
October |
03 Oct |
Junior European Cup Sprint |
International |
|
SOA |
|
Central Scotland |
04 Oct |
Veteran Home Internationals Individuals |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
04 Oct |
October Odyssey Day 1 |
National |
NATO |
NEOA |
|
North East |
04 Oct |
Autumn in Anglia West Harling |
Regional |
SUFFOC |
EAOA |
|
Thetford |
04 Oct |
Junior European Cup Long |
International |
|
SOA |
|
Central Scotland |
05 Oct |
Veteran Home Internationals Relays |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
05 Oct |
October Odyssey Day 2 |
National |
NATO |
NEOA |
|
North East |
05 Oct |
Junior European Cup Relay |
International |
|
SOA |
|
Central Scotland |
11 Oct |
25manna |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
11 Oct |
Junior Home Internationals Individual |
National |
SWOC |
WOA |
Wales |
Wales |
11 Oct |
British School Score Championships |
National |
SBOC |
WOA |
|
Swansea |
11 Oct |
MDOC Urban weekend |
Regional |
MDOC |
NWOA |
tba |
Stockport |
11 Oct |
SO Urban |
Regional |
SO |
SEOA |
Chichester |
Chichester |
12 Oct |
Junior Home Internationals Relays |
National |
SWOC |
WOA |
Wales |
Wales |
12 Oct |
November Classic |
National |
SOC |
SCOA |
New Forest |
Southampton |
12 Oct |
Hockham |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Thetford |
12 Oct |
MDOC Urban weekend |
National |
MDOC |
NWOA |
Stockport Town Centre |
Stockport |
18 Oct |
Caddihoe Day 1 Holne Moor |
National |
DEVON |
SWOA |
Holne Moor |
Ashburton |
19 Oct |
Caddihoe Day 2 Holne Moor |
Regional |
DEVON |
SWOA |
Holne Moor |
Ashburton |
19 Oct |
SYO Regional |
National |
SYO |
YHOA |
Roych Clough and Brown Knoll |
Sheffield |
26 Oct |
EPOC Regional |
Regional |
EPOC |
YHOA |
|
East Pennines |
November |
01 Nov |
STAG's 4th Nox et Dies inc. 36th TINTO Twin - Night/Nox Event |
Regional |
STAG |
SOA |
|
Glasgow |
02 Nov |
STAG's 4th Nox et Dies inc. 36th TINTO Twin - Dies/Day Event - SoSOL |
Regional |
STAG |
SOA |
|
Glasgow |
02 Nov |
HALO Urban |
Regional |
HALO |
YHOA |
|
Humberside |
09 Nov |
Kelling Heath |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Cromer |
09 Nov |
EBOR Regional |
Regional |
EBOR |
YHOA |
|
York/North Yorkshire |
15 Nov |
YHOA Night League |
Regional |
CLARO |
YHOA |
|
Harrogate |
16 Nov |
British Schools Orienteering Championships |
National |
ESOC |
SOA |
Hopetoun House |
Edinburgh |
16 Nov |
Nowton Park with Hardwick |
Regional |
SUFFOC |
EAOA |
|
Bury St Edmunds |
23 Nov |
SAX SE League event |
National |
SAX |
SEOA |
tba |
tba |
30 Nov |
SN SE League event |
National |
SN |
SEOA |
tba |
tba |
30 Nov |
AIRE Regional |
Regional |
AIRE |
YHOA |
Bingley St Ives & Harden Moor |
Bingley |
December |
07 Dec |
Mousehold Heath |
Regional |
NOR |
EAOA |
|
Norwich |
07 Dec |
HALO Regional |
Regional |
HALO |
YHOA |
|
Humberside |
14 Dec |
MV Festive Event |
Regional |
MV |
SEOA |
Norbury Park |
Leatherhead |
14 Dec |
CHIG SE League event |
National |
CHIG |
SEOA |
Epping N |
Theydon Bois |
14 Dec |
SYO Regional |
Regional |
SYO |
YHOA |
|
Sheffield |
20 Dec |
SO Brighton City Race |
National |
SO |
SEOA |
Brighton |
Brighton |
20 Dec |
YHOA Night League |
Regional |
EPOC |
YHOA |
|
East Pennines |
21 Dec |
TVOC Regional Event |
Regional |
TVOC |
SCOA |
King's Wood TBC |
High Wycombe |
21 Dec |
EPOC Regional |
Regional |
EPOC |
YHOA |
|
East Pennines |
28 Dec |
EBOR Regional |
Regional |
EBOR |
YHOA |
|
York/North Yorkshire |
2026 |
---|
January |
25 Jan |
Concorde Chase Forest 2026 |
Regional |
BKO |
SCOA |
Hawley |
Blackwater |
February |
01 Feb |
SYO National Event |
National |
SYO |
YHOA |
|
Sheffield |
07 Feb |
British Night Championships - provisional |
Major |
|
SEOA |
|
South East |
08 Feb |
MV SE League event To be National |
Regional |
MV |
SEOA |
Holmbush & Buchan CP |
Crawley |
22 Feb |
CompassSport Cup Heats |
National |
|
|
|
?? |
28 Feb |
Northern Championships |
National |
EPOC |
YHOA |
|
East Pennines |
March |
01 Mar |
Welsh Championships |
National |
SBOC |
WOA |
|
Wales |
April |
03 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Sprint (UKOL) |
Major |
|
SOA |
|
Scotland |
04 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Middle (UKOL) |
Major |
|
SOA |
|
Scotland |
05 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Long (UKOL) |
Major |
|
SOA |
|
Scotland |
06 Apr |
Jan Kjellström Orienteering Festival - Relays |
Major |
|
SOA |
|
Scotland |
18 Apr |
British Middle Championships |
Major |
HOC |
WMOA |
Brown Clee |
Bridgnorth |
19 Apr |
Midlands Championships |
National |
HOC |
WMOA |
|
Midlands |
May |
01 May |
Irish Championships 1-4 May |
International |
|
|
|
Southern Ireland |
23 May |
Scottish Championships Individual |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
24 May |
Scottish Championships Relays |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
June |
13 Jun |
Jukola 13 - 14 Jun |
International |
|
|
Finland |
Finland |
21 Jun |
Harvester Relays - date saved no host |
National |
|
|
|
??? |
27 Jun |
British Sprint Championships (provisional date) |
Major |
|
SWOA |
|
tbc |
28 Jun |
British Sprint Relay Championships (provisional date) |
Major |
|
SWOA |
|
tbc |
July |
04 Jul |
Junior World Orienteering Championships 4-11 July |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
05 Jul |
Yvette Baker Trophy Final |
National |
|
|
|
?? |
06 Jul |
World Orienteering Championships 6 - 11 July |
International |
|
|
Italy |
Italy |
21 Jul |
O-Ringen start date ?? |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
August |
07 Aug |
World Masters Orienteering Championships 7-14 Aug |
International |
|
|
Poland |
Poland |
September |
05 Sep |
British Sprint Championships (reserve date) |
Major |
|
SWOA |
|
tbc |
06 Sep |
British Sprint Relay Championships (reserve date) |
Major |
|
SWOA |
|
tbc |
12 Sep |
Senior Home Internationals Individual |
National |
|
NIOA |
|
Northern Ireland |
13 Sep |
Senior Home Internationals Relays |
National |
|
NIOA |
|
Northern Ireland |
13 Sep |
Peter Palmer Junior Team Relays |
National |
|
|
|
?? |
26 Sep |
Junior Inter Regional Championships Individual |
National |
|
EAOA |
|
tbc |
27 Sep |
Junior Inter Regional Championships Relays |
National |
|
EAOA |
|
tbc |
October |
03 Oct |
Veteran Home Internationals Individual |
National |
|
YHOA |
|
Yorkshire |
04 Oct |
Veteran Home Internationals Relays |
National |
|
YHOA |
|
Yorkshire |
10 Oct |
25manna 10 Oct |
International |
|
|
Sweden |
Sweden |
10 Oct |
British Schools Score Championships |
National |
|
|
|
?? |
10 Oct |
Junior Home Internationals Individual |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
11 Oct |
Junior Home Internationals Relays |
National |
|
SOA |
|
Scotland |
18 Oct |
CompassSport Cup Final |
Major |
MV |
SEOA |
Pippingford Park - provisional |
East Grinstead |
November |
15 Nov |
British Schools Orienteering Championships |
National |
|
|
|
?? |
December |
13 Dec |
MV Festive Event |
Regional |
MV |
SEOA |
White Downs & W Ranmore |
Dorking |
2027 |
---|
January |
31 Jan |
Concorde Chase Forest 2027 |
Regional |
BKO |
SCOA |
Star Posts |
Bracknell |