News Archive

News

Tweet Friday 19th July 2019

Selection for International Orienteering Federation (IOF) World Cups 3 and 4

We are pleased to announce the final selection for the 2019 International Orienteering Federation World Cups 3 and 4. World Cup 3 will take place in Laufen, Switzerland from 27th to 29th September 2019 and China will host the World Cup Final 2019 in Guangzhou in southern China between the 25th and the 29th of October.

World Cup 3 features a Middle distance race, a Sprint and the new format Knock Out Sprint with the British team having a maximum of 6 spaces in each format per gender. The team at World Cup 3 will be supported by Liz Campbell and Jo Stevenson. 

The World Cup Final in China will host a Middle distance, a Sprint race and a Mixed Sprint Relay. The British team has a maximum of 6 spaces per gender in the individual races and up to 4 teams in the Mixed Sprint Relay. 

Selections have been made based on races named in the selection policy and athlete availability.

As always you can follow all the action on LiveOrienteering.com

World Cup 3 in Laufen, Switzerland

World Cup 3 

Middle Distance
Friday 27th September
Laufen Stürmenchopf

Men Women
Alex Carcas  Cecilie Andersen 
Jonny Crickmore  Megan Carter Davies 
Peter Hodkinson  Sarah Jones 
Ben Mitchell  Jo Shepherd 
Adam Potter  Cat Taylor 
Ralph Street   

Knock Out Sprint
Saturday 28th September
Zwingen and Laufen

Men Women
Alex Carcas  Cecilie Andersen 
Jonny Crickmore  Megan Carter Davies 
Peter Hodkinson  Alice Leake 
Kris Jones  Sarah Jones 
Chris Smithard  Jo Shepherd 
Ralph Street  Charlotte Ward 

Sprint
Sunday 29th September
Laufen

Men Women
Alex Carcas  Cecilie Andersen 
Jonny Crickmore  Megan Carter Davies 
Peter Hodkinson  Alice Leake 
Kris Jones  Sarah Jones 
Chris Smithard  Jo Shepherd 
Ralph Street  Charlotte Ward 

 

World Cup Final 

Middle Distance
Saturday 26th October

Men Women
Jonny Crickmore  Cecilie Andersen 

Ben Mitchell

Charlotte Ward 
Will Gardner   
Peter Hodkinson   
Chris Smithard   
Ralph Street   

Mixed Sprint Relay
Sunday 27th October

Teams to be decided closer to the race.

Men Women
Jonny Crickmore  Cecilie Andersen 
Ben Mitchell Kirstin Maxwell 
Will Gardner  Charlotte Ward 
Peter Hodkinson   
Chris Smithard   
Ralph Street   

Sprint
Tuesday 29th October

Men Women
Jonny Crickmore  Cecilie Andersen 
Ben Mitchell  Kirstin Maxwell 
Will Gardner  Charlotte Ward 
Peter Hodkinson   
Chris Smithard   
Ralph Street   

Congratulations to all those selected.

Top