Results

Achievements at
orienteering events

Day 3 (Individual), 04/04/2010

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.jk2010.co.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course No 21 (M65S, M75L, M80, W18S, W20S, W21V, W45S, W50S, W70L) (length: 4.67km, climb: 65m, 12 controls)
Other courses: Course No 1 (M21E) | Course No 2 (M18E, M20E) | Course No 3 (W21E) | Course No 4 ( W18E, W20E) | Course No 5 (M21L) | Course No 6 (M35L) | Course No 7 (M40L) | Course No 8 (M18L, M20L, M21S, W21L) | Course No 9 (M35S, W35L) | Course No 10 (M40S, W40L) | Course No 11 (M18S, M20S, M21V, W18L, W20L, W21S) | Course No 12 (W35S, W40S) | Course No 13 (M45L) | Course No 14 (M50L) | Course No 15 (M55L) | Course No 16 (M16A, M60L) | Course No 17 (M45S, W45L) | Course No 18 (M65L) | Course No 19 (M55S, W55L) | Course No 20 (M60S, M70L) | Course No 22 (M70S, W55S, W60S, W65S, W70S, W75, W80) | Course No 23 (M14A, M16B) | Course No 24 (W14A, W16B) | Course No 25 (M12A, M14B, W12A, W14B) | Course No 26 (M10A, M12B, W10A, W12B) | Course No 27 (M10B, W10B) | Course No 28 (M50S, W50L) | Course No 29 (W16A, W60L, W65L) | Red | Long Orange | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Julie Cleary LOK F 1964 00:43:27 1111
2 Doug Dickinson DVO M 1945 00:45:35 1093
3 Lucy Tiffin LEI F 1991 00:46:57 1082
4 Wenche Gjesdal Varegg Norway 00:47:07
5 Andrew Gregory MDOC M 1935 00:48:08 1071
6 Mike Crockett QO M 1935 00:49:05 1063
7 Joanna Emberton EPOC F 1961 00:49:06 1063
8 Bridget Stein SBOC F 1958 00:50:12 1054
9 Lowri Jones AIRE F 1990 00:50:13 1054
10 Lin Callard NGOC M 1934 00:50:49 1049
11 Tabita Rueegg OLG Welsikon 00:51:16
12 Helen Elkington OD F 1993 00:52:10 1038
13 Bill Vigar QO M 1935 00:52:23 1035
14 Alana Wright CLOK F 1992 00:52:41 1033
15 Catherine Cherry AYROC F 1993 00:53:22 1027
16 Pat Moody DEE F 1957 00:53:59 1022
17 Karen Quickfall SROC F 1963 00:55:06 1013
18 Frank Martindale LOK M 1935 00:56:08 1004
19 Rosemary Hartmann SYO F 1992 00:56:24 1002
20 Eilidh Nolan ESOC F 1992 00:56:29 1001
21 Christine Collins WCH F 1960 00:56:34 1000
22 Alexandra Ayling AIRE F 1965 00:56:36 1000
23 Liz Orr CLYDE F 1960 00:56:48 998
24 Catie Butler BOK F 1987 00:57:18 994
25 Catherine Springett BKO F 1957 00:57:18 994
26 Eileen Maxwell RR F 1963 00:57:29 992
27 Debbie Charlton SMOC F 1960 00:57:38 992
28 Fionne Lynch SYO F 1980 00:58:22 985
29 Jan Falk Sundbybergs IK 00:58:46
30 Helen Pedley EPOC F 1962 00:59:31 976
31 John Thompson TVOC M 1935 00:59:35 975
32 Samantha Vincent DVO F 1992 00:59:36 975
33 Sally Arsac-England ALTAIR 01:00:23
34 John Parker BOK M 1935 01:00:51 964
35 John Spence TVOC M 1932 01:01:18 960
36 Jeff Haycock WRE M 1942 01:01:25 960
37 Lucy Benham SARUM F 1991 01:02:27 951
38 Ruth Blair NWOC F 1963 01:02:46 948
39 Helen Woodley AIRE F 1965 01:02:48 948
40 Clive Allen SN M 1942 01:03:07 945
41 Adele Appleby QO F 1963 01:03:20 943
42 Peter Seward SBOC M 1931 01:03:20 943
43 Hilary Simpson OD F 1939 01:03:31 941
44 Carol Young RAFO F 1961 01:03:39 940
45 Carol Farrington HOC F 1957 01:03:49 939
46 Janet Leake EBOR F 1959 01:03:59 937
47 Olivia Baxter LVO F 1990 01:04:00 937
48 Janet Gibson BKO F 1940 01:04:03 937
49 David Parkin DVO M 1933 01:04:09 936
50 John Higgins BOK M 1934 01:04:20 935
51 Richard Arman WSX M 1929 01:04:41 932
52 Louise Preston SYO F 1978 01:04:49 930
53 Rebecca Thornton MDOC F 1993 01:04:49 930
54 David Brook NN M 1941 01:05:41 923
55 Anthony Greenwood EPOC M 1942 01:05:42 923
56 Melanie Elkington OD F 1961 01:05:48 922
57 Rod Allday KERNO M 1945 01:05:55 921
58 Roseanne Field HALO F 1964 01:05:57 921
59 Anne Kimberley DVO F 1960 01:06:05 920
60 Don Monro BOK M 1942 01:06:34 916
61 Hannah Irvine DEE F 1993 01:07:03 912
62 Claudia Hall SYO F 1962 01:07:20 909
63 Helen Ashenden SN F 1964 01:08:20 901
64 Amanda Barlow SLOW F 1976 01:08:34 899
65 Anthony Barrable RAFO M 1944 01:08:37 898
66 Denise Wright MAROC F 1965 01:08:39 898
67 Celia Wells EBOR F 1936 01:08:41 897
68 Brian Watkins TVOC M 1932 01:08:45 897
69 Birgitta Thunell IFK LIDINGO SOK 01:09:17
70 Jack Isbester SOS M 1934 01:09:31 891
71 John Butler HALO M 1943 01:09:43 889
72 Caroline Hornby MOR F 1964 01:10:09 885
73 Catherine Odell EBOR F 1939 01:10:41 881
74 Charlotte Cheetham RAFO F 1961 01:10:50 880
75 Trevor Bridle WIM M 1943 01:11:03 877
76 Alison Kohler DEVON F 1963 01:11:57 870
77 Megan Owens DEE F 1960 01:12:29 865
78 Sue Birkinshaw MDOC F 1937 01:12:53 862
79 Ruby Campbell CHIG F 1937 01:13:01 861
80 Geoffrey Geere TVOC M 1927 01:13:14 859
81 Annabel Pring KERNO F 1956 01:13:18 859
82 Donald Moir LEI M 1933 01:14:10 851
83 Rachel Fawthrop ESOC F 1965 01:14:50 846
84 Louise Wilson BL F 1940 01:16:02 836
85 Angharad Scarf EPOC F 1992 01:16:14 834
86 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:16:27 832
87 Jane Cherry AYROC F 1962 01:16:44 830
88 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:16:53 829
89 Kelly Candy SYO F 1981 01:16:56 828
90 Julie Lobley DFOK F 1965 01:17:03 827
91 Patrick Maher SO M 1935 01:17:24 824
92 Derek Wise SN M 1934 01:17:28 823
93 Clarissa Napier CLOK F 1938 01:17:37 822
94 Jennifer Beasant DEE F 1960 01:18:09 818
95 Pat Spoonley DEE F 1936 01:19:22 807
96 Nicky Masson MV F 1964 01:19:24 807
97 Helen Hampton CHIG F 1963 01:20:39 797
98 Roy Malley NATO M 1929 01:20:54 794
99 Neil Forrest DVO M 1943 01:21:02 794
100 Carolyn Andrews CHIG F 1992 01:21:24 790
101 Richard Thornton SARUM M 1943 01:21:34 789
102 Susan Parker SO F 1940 01:21:52 786
103 Sian Gardner OD F 1958 01:21:54 786
104 Frances Heron SELOC F 1939 01:23:10 775
105 Jessica Friedl TSV Brockum 01:23:12
106 Alan Heppenstall LOC M 1942 01:23:39 771
107 Alan Heron SELOC M 1934 01:24:16 766
108 John Colls INVOC M 1944 01:24:43 762
109 Frances Getliff MAROC F 1963 01:25:20 757
110 Joanne Williams SELOC F 1978 01:26:05 751
111 Peter Poole NGOC M 1941 01:26:24 748
112 Judy Nesbit BOK F 1959 01:26:25 747
113 Fiona Hanstock BOK F 1956 01:27:05 742
114 Pam Brown HALO F 1959 01:27:59 735
115 Roger Green DEVON M 1943 01:29:24 723
116 Julie Collins DFOK F 1960 01:29:47 719
117 Ruth Pullen KERNO F 1936 01:30:51 710
118 Alan Hardwicke EPOC M 1942 01:31:38 703
119 Jane Collins SROC F 1957 01:32:16 698
120 Fred Ross EPOC M 1945 01:32:38 695
121 Gill Hardy CLOK F 1937 01:32:48 694
122 Oone Rogers BKO F 1960 01:33:06 691
123 Alison Sloman HOC F 1936 01:33:17 690
124 Denis Hamment M 1926 01:33:18 690
125 Liz Stradling BKO F 1956 01:34:46 677
126 Stephanie Milne BOK F 1959 01:34:48 677
127 Alison Fewell BOK 01:35:28 672
128 Brian Ward DVO M 1934 01:35:56 668
129 Ted Smith HOC M 1941 01:36:36 662
130 Chris Horsewill LOC F 1961 01:37:09 657
131 Rachel Reid NWOC F 1961 01:39:18 639
132 Chris Baker DFOK M 1934 01:39:43 635
133 Lyn Blackie TVOC F 1938 01:39:59 633
134 Carole Chapman RAFO F 1962 01:40:06 632
135 Frank Appleton CLARO M 1944 01:41:09 623
136 Rebecca Lloyd EPOC F 1964 01:41:32 620
137 Reg Parker BKO M 1931 01:41:34 620
138 Jackie Tollit BOK F 1936 01:44:53 592
139 Julie Bedwell MDOC F 1958 01:45:37 585
140 Frank Smith OD M 1929 01:46:19 579
141 Janet Cronk WAOC F 1957 01:46:22 579
142 Kerrie Benham SARUM F 1963 01:47:27 569
143 Andrew Beldowski WSX M 1929 01:48:10 564
144 Amanda Ward HALO F 1963 01:49:04 556
145 Katharine Hill TVOC F 1959 01:49:10 555
146 Merce Aloy F 1959 01:51:21 537
147 Keith Foster SYO M 1930 01:51:24 537
148 Roger Keeling DVO M 1943 01:52:09 530
149 Anne Parker BKO F 1937 01:53:08 521
150 Sharon Warland SOS F 1965 01:55:29 502
151 Kate Maliphant BOK F 1960 01:55:41 500
152 Patrick O'Grady HALO M 1934 02:00:10 462
153 Joan Arnold SELOC F 1938 02:08:12 394
154 Sue Lynch WCH F 1957 02:08:27 392
155 Ragnhild Nersten Fossum IF 02:10:43
156 Kathryn Willis PFO F 1961 02:12:48 355
157 Lorna Young TINTO F 1959 02:14:29 341
158 Lynsey Boyd STAG F 1989 02:18:20 308
159 Margaret McMillan MAROC F 1964 02:30:37 298
160 Helen Dempsey F 1963 02:38:45 298
161 Ron Oxburgh WAOC M 1934 02:51:40 298
- Peter Hambleton SARUM M 1943 00:55:49
- Margaret Thompson TVOC F 1937 01:13:03
- John Grenfell BOK M 1932 01:14:29
- Emma Vincent DVO F 1993 01:20:25
- Ruth Halsey WAROC F 1956 01:30:06
- Julie Speers DFOK F 1965 01:31:21
- Philip Thompson EPOC M 1934 01:35:05
- Brian Spoonley DEE M 1934 01:42:17
- Olive Simonin BOC - Bishopstown Orienteering Club 01:43:05
- Di Read LEI F 1963 01:54:13
- Klaus Romberg Osnabruck Turnbund 02:09:59
- Jacqueline Stevens WRE F 1956 02:22:35
- Caroline Potter BOK F 1962 03:27:04
Showing results 1 - 174 of 174