Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day3 (Incorporating UKOL15), 30/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottis6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C24 (M70,W55) (length: 4.925km, climb: 60m, 17 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Marit Nipen Gneist W 00:45:02
2 Ayoe Berg Odense W 00:49:14
3 Jenny Bourne Eureka Orienteers W 00:50:32
4 Jackie Hallett BOK F 1957 00:50:40 1175
5 Eva Martin OLK Argus Martin W 00:51:48
6 Ann Cranke CLOK F 1956 00:52:09 1162
7 Gareth Bryan-Jones FVO M 1943 00:53:08 1154
8 Liz Abbott Parawanga Orienteers W 00:54:06
9 Ella Bowles DEVON F 1958 00:54:13 1145
10 John Bettinson LOC M 1940 00:55:00 1139
11 Tony Duncan WCOC M 1943 00:56:53 1121
12 Pauline McAdam RR F 1955 00:57:57 1112
13 Julie Couch EPOC F 1958 00:58:18 1109
14 Neil McLean GRAMP M 1943 00:58:23 1108
15 Alison Simmons BOK F 1955 00:59:05 1103
16 Hilary Quick BASOC F 1955 00:59:13 1102
17 Diane Leakey SLOW F 1956 00:59:53 1096
18 Bill Hyslop SROC M 1942 01:00:07 1094
19 Keith Henderson WIM M 1942 01:00:13 1094
20 Graham Fortune Wellington Orienteering Club M 01:00:21
21 Janet Rosen HH F 1955 01:00:51 1088
22 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 01:01:10 1086
23 Karen Clark EBOR F 1955 01:01:11 1086
24 Erich Schaffner OLG Cordoba M 01:01:29
25 Elisabeth Hjertqvist Johansson IFK Moras OK W 01:01:42
26 Jackie Chapman LOC F 1958 01:02:16 1076
27 Peter Lomas MDOC M 1940 01:02:29 1074
28 Kim Eden NOR F 1957 01:02:35 1073
29 Shirley Wood AIRE F 1958 01:02:40 1073
30 Brian Shaw SYO M 1942 01:02:45 1072
31 Robert Verity DEE M 1942 01:03:13 1068
32 Judy Burge LOC F 1957 01:03:27 1066
33 Geraldine Chatfield Ugly Gully W 01:04:05
34 Hans Ekberg Arboga OK M 01:04:08
35 Barrie Speake EBOR M 1941 01:04:16 1059
36 Valerie Belton CLYDE F 1956 01:04:45 1054
37 Steinar Ruud Konnerud IL M 01:04:47
38 Allen Barnes CLARO M 1942 01:04:57 1053
39 Carol Edwards BL F 1957 01:05:29 1048
40 Tom Edelsten GO M 1943 01:05:31 1048
41 Rollo Rumford HOC M 1943 01:05:39 1046
42 Jim Mitchell PFO M 1942 01:05:42 1046
43 Trish Coombs MAROC F 1957 01:05:42 1046
44 Alan Simpson CLOK M 1943 01:06:38 1038
45 Andrew Nicoll NATO M 1941 01:06:39 1038
46 Anne Fonnesbech Jensen PI-København W 01:06:41
47 Anne Darlington ERYRI F 1955 01:07:01 1034
48 Gill Stott NGOC F 1957 01:07:01 1034
49 Ray Massey SOC M 1940 01:07:23 1032
50 Chris Lates BL M 1940 01:07:23 1032
51 Jill Smith EBOR F 1954 01:08:02 1027
52 Jo Foster BOK F 1957 01:08:10 1025
53 Linda Pakuls WIM F 1957 01:08:33 1023
54 Helena Bachman TÄBY OK W 01:08:45
55 Steve Burge LOC M 1942 01:08:49 1020
56 John Padget DEE M 1943 01:09:08 1017
57 Tim Pugh GO M 1943 01:09:10 1017
58 Liz Potterton CLARO W 01:09:13
59 Jane Campbell DEE F 1957 01:09:33 1013
60 Pat Moody DEE F 1957 01:10:17 1007
61 Jane Anthony SROC F 1956 01:10:58 1002
62 Jenny Bray SN F 1955 01:11:15 999
63 Jane Archer SN F 1954 01:11:41 995
64 Sally Lindsay ESOC F 1956 01:11:59 993
65 Richard McCourt LVO M 1943 01:12:07 992
66 Ted McDonald BOK M 1943 01:12:35 988
67 Clive Allen SN M 1942 01:12:57 984
68 Marcia Bradbury SYO F 1957 01:13:11 982
69 Arthur Boyt DEVON M 1939 01:13:15 982
70 Maggie Scrugham LOC F 1958 01:13:25 980
71 Hilary Wood Central Coast W 01:13:25
72 Pat Flanagan AYROC M 1943 01:13:31 979
73 Knut Skiple Voss M 01:13:47
74 Basil Baldwin Goldseekers Orienteering Club M 01:14:07
75 Elizabeth Deane CorkO W 01:14:21
76 Pauline Richardson LOC F 1955 01:14:24 973
77 Wendy Carlyle AIRE F 1956 01:14:34 971
78 Richard Brightman WIM M 1940 01:14:47 969
79 Bill Melville TAY M 1940 01:15:27 963
80 Mike Atherton LOC M 1942 01:15:40 962
81 Christine Jepson SO F 1958 01:15:53 960
82 Helen Kelsey BOK F 1957 01:16:00 959
83 John Russell SOS M 1941 01:16:07 958
84 Tricia Woodward AYROC F 1957 01:16:35 953
85 Gill Berrow ECKO F 1955 01:16:45 951
86 Peter Searle Bendigo Orienteers M 01:17:48
87 Annick Grenouillat Tous Azimuts DOUAI W 01:18:30
88 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 01:18:37 935
89 Helen Powell BOK F 1954 01:19:01 931
90 Maggie Roach SLOW F 1957 01:19:05 931
91 Bernard Pullen KERNO M 1940 01:19:12 930
92 Gill Browne LOC F 1955 01:20:50 915
93 Pat Conway LEI F 1954 01:20:51 915
94 Judith Evans HOC F 1955 01:20:59 914
95 Jill Cochrane SROC F 1957 01:21:39 908
96 Jenny Nicholls GO F 1957 01:21:49 907
97 David Mawdsley MDOC M 1941 01:23:06 894
98 Jane Kerridge MAROC W 01:23:27
99 Lyn West SOS F 1954 01:23:36 890
100 Ann Savage LVO F 1955 01:23:42 889
101 Richard Moss BL M 1942 01:23:53 888
102 Keith Marsden HH M 1943 01:25:06 877
103 Vivianne Lindstam SOL Tranås W 01:25:10
104 Arthur Vince KERNO M 1940 01:25:25 874
105 Liz Bourne Bullecourt Boulder Bounders W 01:25:41
106 Peter Leake LEI M 1939 01:26:27 865
107 Donald MacLeod FVO M 1941 01:27:21 857
108 Derek Turner WRE M 1939 01:27:22 857
109 Marion Inchmore LOC F 1955 01:27:51 853
110 Susan Birtwistle CLARO F 1957 01:28:25 848
111 Leslie Hooper SO M 1942 01:28:50 844
112 Val Pownall EPOC W 01:29:00
113 Karen Tant SOS F 1957 01:29:16 841
114 Shirley Robinson NGOC F 1955 01:29:30 839
115 Erik Van Der Kam GRAMP M 1942 01:29:46 837
116 Gill Harrington SYO F 1958 01:29:59 836
117 Guido J. Studer OLV Luzern M 01:32:41
118 Jan Kersel ECKO F 1958 01:32:58 813
119 Isabelle Boulanger Tous Azimuts DOUAI W 01:32:59
120 Simonne Silvi KOL Belgium W 01:33:08
121 Jean Fitzgerald SAX F 1953 01:33:13 811
122 Sarah Middleton KERNO F 1954 01:33:40 807
123 Roger Hateley DEVON M 1943 01:35:10 794
124 Marie Roberts MDOC F 1958 01:35:19 792
125 Trevor Simpson OD M 1939 01:36:57 778
126 Jacqueline Embrey SROC F 1958 01:38:11 767
127 Rhona Fraser INVOC W 01:38:46
128 Ann Harris SMOC F 1954 01:39:26 756
129 Carol House SO F 1956 01:41:26 739
130 Toria Wimpenny DEVON F 1956 01:42:01 734
131 Christopher Spriggs Ugly Gully (UGQ) M 01:42:24
132 Sandy Cowan KERNO M 1941 01:42:39 728
133 Alice Brødsgaard Ballerup Orienteringsklub W 01:42:42
134 Judith Filmore LOC F 1958 01:45:35 702
135 Douglas Murray MOR M 1937 01:46:26 695
136 Jane Bush SWOC F 1957 01:48:08 680
137 Ellen Starling NGOC F 1958 01:48:36 676
138 Sue Woods WAOC F 1957 01:50:05 663
139 Pieter Mulder OLG Goldau M 01:51:43
140 Alan Heppenstall LOC M 1942 01:57:50 599
141 Penny Parkes HH F 1957 02:00:28 578
142 Gill Sharp SN F 1958 02:12:12 475
143 Chris James NGOC M 1939 02:15:04 448
144 Hanne Frost Farum OK W 02:22:08
145 Michael White MV M 1937 02:43:46 201
- Andy MacGregor BAOC M 1940 00:47:39
- Bjørn Gunnerød Asker skiklubb M 01:04:06
- Jenny Selley BOK F 1955 01:09:29
- Derek McNeil MOR M 1942 01:11:46
- Gail Parker SLOW F 1958 01:15:28
- Alan Bedder NOR M 1942 01:24:29
- Angela Pearson EOOC W 01:37:06
Showing results 1 - 152 of 152