Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Moray2013 Day3 (Incorporating UKOL15), 30/07/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottis6days.com

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C27 (W50) (length: 5.275km, climb: 70m, 19 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85) | UKOL C7 (M80,W75) | White | Yellow | Orange | Light Green | Green | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M18) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andy Sykes DVO M 1965 00:42:24 1232
2 Matthew Smith FVO M 1967 00:43:44 1224
3 Christian Wehrli OLG Bern M 00:45:31
4 Nick Howlett LOC M 1967 00:45:34 1212
5 Frode Haug Hamar O-Klubb M 00:45:42
6 Kent Berggren Tullinge SK M 00:46:10
7 Clive Masson ESOC M 1968 00:47:20 1199
8 Hugh Potter NATO M 1967 00:47:47 1196
9 Martin Greiner TSV Gruenwald M 00:49:08
10 Liz Campbell WAROC F 1954 00:50:59 1175
11 Peter Warland SOS M 1965 00:51:16 1173
12 Andrew Campbell MOR M 1967 00:52:29 1165
13 John Mason MAROC M 1964 00:52:45 1163
14 Jane Morgan SOC F 1960 00:52:46 1163
15 Charlotte Somers-Cocks LOC F 1960 00:53:22 1159
16 Christian Gillet ASUB M 00:53:23
17 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:53:50 1157
18 Matthew White LEI M 1967 00:53:57 1156
19 Christine Goulding BL F 1963 00:54:16 1154
20 Alison Harding HH F 1960 00:54:42 1151
21 Claudia Greiner TSV Gruenwald W 00:54:48
22 Ian von Essen OK Linné M 00:55:11
23 Roald Laurantsen Gneist M 00:55:34
24 Jana Bochenkova Ekonom Praha W 00:55:59
25 Niclas Andersson Markbygdens OK M 00:56:07
26 Gunilla Boman Västerås SOK W 00:56:44
27 Caroline Moran SOC F 1963 00:57:04 1135
28 Stefan Nilsson OK Linné M 00:57:06
29 Simon Bevan SOC M 1965 00:57:21 1133
30 Philip Jenkins SBOC M 1966 00:57:50 1130
31 Margaret Reynolds SBOC F 1961 00:58:10 1128
32 Vicky Thornton MDOC F 1961 00:58:21 1126
33 Jackie Scarf EPOC F 1962 00:58:35 1125
34 Rebekah Beadle LOC F 1963 00:58:52 1123
35 Paul Goldsworthy NOR M 1964 00:59:03 1122
36 Susan Harding SROC F 1962 00:59:16 1120
37 Mark Howell SN M 1965 00:59:30 1119
38 Sally Gilliver MDOC F 1961 00:59:30 1119
39 Jonathan Molloy FVO M 1968 00:59:36 1118
40 Miroslava Sediva Ekonom Praha W 00:59:58
41 Nigel Owens SYO M 1966 01:00:05 1115
42 Richard Leake LEI M 1966 01:00:07 1115
43 Alistair Tinto EPOC M 1966 01:00:52 1109
44 Sonia Armitage GRAMP F 1960 01:00:58 1109
45 Andrew French WIM M 1965 01:01:14 1107
46 Rory Percival HH M 1964 01:01:21 1107
47 Gayle Quantock Newcastle Orienteering Club W 01:01:26
48 Simon Denman NGOC M 1965 01:01:37 1105
49 Lesley Gomersall GRAMP F 1962 01:01:43 1105
50 Peter Langmaid HOC M 1968 01:01:51 1104
51 Peggy Dickison OK W 01:02:28
52 Iain Tebbutt LEI M 1967 01:02:42 1098
53 Finlay Ross ESOC M 1966 01:02:48 1097
54 Helen Lloyd NOR F 1959 01:02:49 1097
55 Ingrid Sandvoll GNEIST W 01:02:54
56 Ronald Nolan ESOC M 1967 01:03:04 1096
57 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 01:03:39
58 Derek Maclean Bay Area OC M 01:03:41
59 Heather Fellbaum MDOC F 1963 01:04:17 1089
60 Eva Svanberg Järfälla OK W 01:04:34
61 Janet Adams SYO F 1963 01:05:08 1083
62 Debby Warren NN F 1963 01:05:34 1080
63 Mary Ockenden SROC F 1959 01:05:54 1078
64 Anne Loever Stord Orientering W 01:06:06
65 Caroline Mackenzie CLOK F 1963 01:06:18 1075
66 Hege Fjellbirkeland Gular W 01:06:58
67 Helen Errington HH F 1961 01:07:16 1068
68 Fiona Hendrie FVO F 1960 01:08:01 1063
69 Nick Collins MAROC M 1967 01:08:12 1062
70 Maggie Hateley DEE F 1963 01:09:08 1056
71 Joanne Taylor SROC F 1963 01:09:09 1056
72 Barbara Egger-Zulauf OLV Hindelbank W 01:09:34
73 Roy McGregor SROC M 1966 01:10:27 1047
74 Simon Moss SLOW M 1965 01:11:04 1043
75 Jane Malley NATO F 1961 01:11:08 1042
76 Alison Cunningham ESOC F 1963 01:11:11 1042
77 Julia Laverack WAROC F 1962 01:11:12 1042
78 Perry Mole SOS M 1965 01:11:20 1041
79 Brenda Rutter SROC F 1963 01:11:29 1040
80 Jørgen Nilsen Sandnes Idrettslag M 01:11:59
81 Rod Harrington DFOK M 1966 01:12:05 1036
82 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:12:21 1034
83 Chris Heaton LEI M 1980 01:12:21 1034
84 Martin Pickering DEE M 1964 01:12:34 1033
85 Karen Jones SLOW F 1961 01:12:55 1032
86 Honza Holec SKOB Ostrava M 01:12:56
87 Fran Loots TAY F 1959 01:13:05 1030
88 Eileen Maxwell RR F 1963 01:13:48 1026
89 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:13:52 1025
90 Bill Young MOR M 1968 01:14:24 1023
91 Oligo Virginie Club Orientation Lorient W 01:14:27
92 Britt Karlsen Askøy Orienteringslag W 01:14:43
93 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:15:24 1015
94 Stuart Robertson TAY M 1966 01:15:57 1011
95 Robert Cranston RR M 1965 01:16:26 1008
96 Jane Lambert SO F 1960 01:16:36 1007
97 Vladimir Geldof hamok M 01:16:37
98 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:16:50 1005
99 Ann Cummings WCOC F 1959 01:17:05 1004
100 Jane Halliday MOR F 1960 01:17:20 1002
101 Lindsey Knox RR F 1959 01:17:52 999
102 David Hodson HH M 1964 01:18:39 994
103 John Ward NOR M 1968 01:18:59 992
104 Adele Newall KERNO F 1961 01:19:12 990
105 Dieter Lützelschwab OLG Cordoba M 01:19:16
106 Carol Taverner WIGHTO F 1959 01:19:23 989
107 Jon Darley GO M 1966 01:20:04 984
108 Karen Farley LOC F 1961 01:20:17 983
109 David Farell Garrigós.Cat Club Orientació Catalunya (COC) M 01:20:24
110 Heather Walton SLOW F 1962 01:21:10 977
111 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:24:27 956
112 Philippa Weir MOR F 1963 01:24:42 953
113 Kim Leslie WCOC F 1963 01:24:50 952
114 Sian Calow DEE F 1961 01:25:33 948
115 Louise Dunn LOC F 1960 01:26:56 938
116 Ian Milne BOK M 1961 01:27:06 937
117 Sarah Jenkins SBOC F 1963 01:28:02 931
118 Øystein Melby Hamar OK M 01:29:52
119 Julia Kirk SBOC F 1956 01:29:55 918
120 Sue Gard QO F 1948 01:30:35 914
121 James Clark None M 01:30:47
122 Matthias Luedin OLG Basel, Switzerland M 01:31:16
123 Sue Cooles SN F 1959 01:31:29 908
124 Helen Smethurst PFO F 1960 01:31:52 904
125 Judith Wood PFO F 1962 01:32:22 901
126 Kevin MacKenzie INVOC M 1964 01:33:21 894
127 Nina Knudsen GNEIST W 01:33:23
128 Kate Thomas CLYDE F 1960 01:33:54 890
129 Gill Adams AIRE F 1961 01:34:01 890
130 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:34:53 884
131 Gwen Tanner BOK F 1960 01:36:17 874
132 Ursula Williamson LEI F 1962 01:37:49 864
133 Caroline Louth WAOC F 1961 01:38:39 859
134 Carolyn Dent BOK F 1962 01:39:09 855
135 Catrina Forbes Marlborough Orienteering Club W 01:40:28
136 John Brewer SROC M 1964 01:41:04 843
137 Fiona Downie TAY F 1962 01:43:33 830
138 Marian White HOC F 1960 01:44:38 821
139 Kathleen Lennon QOC W 01:44:59
140 Ian Lowles WCOC M 1965 01:45:50 815
141 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:48:25 798
142 Stacy Nottle RROQ W 01:51:34
143 Marie-Odile Laminette Tous Azimuts DOUAI W 01:51:53
144 Tom Todd INVOC M 1965 01:55:36 750
145 Chris Chandler M 01:59:33
146 Sue Kuestner COC (Cascade Orienteering Club) W 02:03:31
147 Eleanor Taylor DEVON F 1959 02:08:02 666
148 Gavin Cairns LVO M 1968 02:11:27 645
149 Caroline Potter BOK F 1962 02:16:42 610
150 Julie Collins DFOK F 1960 02:19:49 591
- James Bond Her Majesty's Secret Service M 00:40:33
- Valérie Berger-Capbern TOAC ORIENTATION W 01:09:03
- Frances Getliff MAROC F 1963 01:17:25
- Andy Furnell LOG M 1964 01:21:35
Showing results 1 - 154 of 154