Results

Achievements at
orienteering events

Scottish Championships - Individual, 02/06/2012

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish-orienteering.org/soc2012

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

1 M21E (length: 15.4km, climb: 650m, 26 controls)
Other courses: 2 W21E | 3 M21L | 4 M18/20E M35/40L | 5 M18/20L W21L M21S | 6 W18/20E W35/40L M35/40S | 7 M18/20S M21V W18/20L W21S | 8 M45/50L | 9 M55/60L | 10 M16A | 11 M65L W45/50L M45/50S | 12 M70L W55/60L W16A M55/60S W | 13 M75/80L W65/70L M65S W18/20 | 14 W75/80 W55/60/65/70S M70/75 | 16 M14A/16B | 17 W14A/16B | 18 M/W12A M/W14B | 19 M/W10A M/W12B | 20 M/W10B | Light Green | Long Orange | Orange | White | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 scott fraser INT M 1986 01:38:25 1351
2 Hector Haines AROS M 1989 01:39:33 1348
3 Mark Nixon FVO M 1984 01:44:18 1335
4 Matthew Speake EBOR M 1983 01:44:22 1335
5 James Tullie M 1986 01:45:16 1333
6 Oleg Chepelin INT M 1986 01:45:36 1332
7 Douglas Tullie RR M 1988 01:48:14 1325
8 Murray Strain INT M 1983 01:48:17 1325
9 Richard Robinson NOC M 1981 01:50:09 1320
10 Alan Cherry EBOR M 1991 01:52:34 1314
11 Nicolas Simonin M 1989 01:53:03
12 Dave Schorah NOC M 1988 01:53:23 1311
13 John Rocke MAROC M 1988 01:53:55 1310
14 Marcus Pinker FVO M 1974 01:55:41 1305
15 Duncan Archer CLOK M 1977 01:57:16 1301
16 Hugh Cashell M 1983 01:58:40
17 William Gardner OD M 1993 01:59:43 1295
18 Nick Barrable SYO M 1974 01:59:54 1294
19 Jonathan Crickmore SYO M 1993 02:00:16 1293
20 Josh Beech EBOR M 1989 02:02:22 1288
21 Simon Gardner CLYDE M 1988 02:06:13 1278
22 Darren Burke M 1981 02:06:16
23 Mike McIver LOC M 1989 02:07:37 1274
24 Ben Stevens AIRE M 1987 02:08:00 1273
25 Will Hensman FVO M 1979 02:09:24 1270
26 Tim Street AIRE M 1989 02:17:20 1249
27 Colm Hill M 1988 02:18:47
28 Kyle Heron STAG M 1987 02:19:18 1244
29 Andrew Dalgleish INT M 1982 02:21:40 1238
30 Gerard Butler M 1980 02:21:51
31 Tim Beale SN M 1984 02:22:25 1236
32 Ian Webb SLOW M 1983 02:24:26 1230
33 Nicholas Barber CLOK M 1988 02:24:53 1229
34 Keith Agmen BOK M 1983 02:25:20 1228
35 Richard Guillaume BOF M 1981 02:25:52 1227
36 Ruairi Short M 1989 02:27:12
37 Mike Beasant BOK M 1993 02:33:41 1206
38 Duncan Grassie SLOW M 1983 02:37:09 1197
39 Jon Marsden FVO M 1974 02:41:47 1185
40 Gordon Urquhart GRAMP M 1978 02:42:23 1183
41 Arnis Saltums STAG M 1985 02:46:51 1172
42 Steve Feltbower FVO M 1980 02:48:30 1167
43 Ed Nicholas AROS M 1983 02:48:57 1166
44 Alistair Hindle ESOC M 1972 03:07:12 1119
45 Peter Huzan SLOW M 1964 04:08:08 959
46 Yau chiu Hui M 1987 04:38:48
- Adam Bennett HH M 1989 02:27:02
- Andrew Llewellyn FVO M 1987 02:33:32
- Chi hang Liang M 1972 04:31:08
Showing results 1 - 49 of 49