Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL13), 23/06/2013

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eastpennineoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Badge 8 (M45L,M50L) (length: 7.6km, climb: 180m, 17 controls)
Other courses: UKOL Badge 1 (M21E) | UKOL Badge 2 (W21E) | UKOL Badge 4 (M20E,M18E,M35L,M40L) | Course Badge 5 (M20L,M18L,M21S,W21L) | UKOL Badge 6 (M35S,M40S,W20E,W18E,W35L,W40L) | Badge Course 7 (M20S,M18S,M21V,W20L,W18L,W21S) | UKOL Badge 9 (M55L,M60L) | UKOL Badge 10 (M16A) | UKOL Badge 11 (M65L,M45S,M50S,W45L,W50L) | UKOL Badge 12 (M70L,M55S,M60S,W55L,W60L,W16A,W35S,W40S) | UKOL Badge 13 (M75L,M80L,M65S,W65L,W70L,W20S,W18S,W21V,W45S,W50S) | UKOL Badge 14 (M70S,M75S,M80S,W75,W80,W55S,W60S,W65S,W70S) | Course 15 | Badge Course 16 (M14A,M16B) | Badge Course 17 (W14A,W16B) | Badge Course 18 (M12A,M14B,W12A,W14B) | Badge Course 19 (M10A,M12B,W10A,W12B) | Badge Course 20 (M10B,W10B)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 James Logue EPOC M 1968 00:48:28 1333
2 Charlie Adams SYO M 1964 00:51:05 1319
3 Quentin Harding CLARO M 1962 00:53:03 1308
4 Simon Bourne EPOC M 1968 00:53:34 1305
5 Mark Chapman SYO M 1965 00:53:47 1303
6 Simon Martland EPOC M 1965 00:58:53 1274
7 Mike Johnson SROC M 1960 00:59:00 1273
8 Jonathan Emberton EPOC M 1961 01:01:37 1259
9 Steve Dempsey SYO M 1963 01:02:32 1254
10 Jon Cross FVO M 1967 01:02:34 1254
11 Richard Parkin DVO M 1968 01:03:42 1246
12 Steve Webb AIRE M 1962 01:05:15 1237
13 Paul Murgatroyd LOG M 1967 01:05:21 1237
14 Jon Hateley DEE M 1963 01:07:32 1225
15 Timothy Martland MDOC M 1963 01:08:31 1219
16 John Taylor WCOC M 1963 01:08:41 1219
17 Mark Edwards SROC M 1965 01:09:51 1212
18 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:09:59 1211
19 Francesco Lari DVO M 1965 01:10:01 1211
20 Andy Sykes DVO M 1965 01:10:40 1206
21 Dean Field HALO M 1963 01:11:45 1200
22 Trevor Hindle MDOC M 1964 01:11:47 1200
23 David McCann MDOC M 1963 01:12:24 1196
24 Duncan Harris DEE M 1966 01:13:06 1192
25 Nick Howlett LOC M 1967 01:14:57 1181
26 John Casey WatO M 1968 01:15:19
27 John Mason MAROC M 1964 01:16:17 1173
28 Tony Burton MV M 1964 01:16:24 1172
29 Paul Wright PFO M 1961 01:17:18 1168
30 Paul Chavasse QO M 1964 01:17:34 1166
31 Robert King AIRE M 1959 01:18:59 1158
32 Alan Irving WCOC M 1967 01:19:01 1158
33 Nick Green GO M 1962 01:19:43 1154
34 Lee Scott SYO M 1966 01:19:48 1154
35 Richard Leake LEI M 1966 01:20:13 1151
36 Ian Marshall AIRE M 1962 01:20:53 1147
37 Charles Mayes CLOK M 1966 01:24:03 1128
38 Richard Henderson BL M 1960 01:25:59 1118
39 Paul Goodhead DVO M 1961 01:26:35 1114
40 Richard Hill DEE M 1965 01:27:17 1110
41 Tim Donovan LOC M 1962 01:28:34 1103
42 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:29:53 1095
43 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:32:14 1083
44 Dave Chaffey DVO M 1963 01:32:49 1079
45 Simon Froude AIRE M 1960 01:34:16 1071
46 Nigel Owens SYO M 1966 01:34:38 1070
47 Julian Warren NN M 1963 01:39:55 1041
48 Jeremy Wilkinson AIRE M 1968 01:49:11 989
- Pete Owens DEE M 1960 01:44:37
Showing results 1 - 49 of 49