Results

Achievements at
orienteering events

SROC Colour-Coded event & Yvette Baker Trophy Heat, 21/10/2012

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sroc.org/menu7/menu7_1/2012/index7_1.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.4km, climb: 150m, 14 controls)
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | yellow | white


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 William Rigg LOC M 1996 51:08:00
2 John Slater WCOC M 1971 62:30:00 1218
3 Kim Baxter SYO F 1976 62:59:00 1215
4 Richard Baxter SYO M 1968 64:10:00 1210
5 Roger Thomas WCOC M 1960 72:58:00 1166
6 Tony Thornley AIRE M 1948 74:04:00 1161
7 Richard Tiley LOC M 1958 74:22:00 1160
8 Heather Heppenstall LOC F 1981 74:33:00 1159
9 Iain Smith-Ward LOC M 1968 75:20:00 1155
10 Andrew Quickfall SROC M 1957 76:47:00 1148
11 Peter Haines AIRE M 1954 79:24:00 1135
12 Nick Howlett LOC M 1967 80:41:00 1129
13 Simon Filmore LOC M 1956 81:44:00 1123
14 Jeff Goodwin WCOC M 1967 82:11:00
15 Derek Allison LOC M 1957 82:23:00 1120
16 Rebekah Beadle LOC F 1963 82:27:00 1120
17 Martin Skinner WCOC M 1964 82:54:00 1118
18 Claire Clarke LOC F 1981 85:53:00 1103
19 Cliff Etherden LOC M 1948 87:15:00 1096
20 Andy Lewsley BL M 1955 87:16:00 1096
21 Stephen Bingham MDOC M 1958 87:57:00 1093
22 Carolyn Hindle FVO F 1996 90:09:00 1082
23 Raymond Wren BL M 1946 90:22:00 1081
24 John Nash LOC M 1950 92:55:00 1069
25 Susan Skinner WCOC F 1964 93:02:00 1068
26 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 94:27:00 1061
27 Kate Charles WCOC F 1969 94:59:00 1059
28 Graham Watson WCOC M 1962 95:08:00 1058
29 Ian Couch EPOC M 1947 96:03:00 1053
30 Darren Baker DEE M 1967 96:23:00 1052
31 Ian Farrell MDOC M 1981 97:30:00 1046
32 Steven Breeze WCOC M 1972 97:59:00
33 Julian Lailey SROC M 1946 98:59:00 1039
34 Roger Lott AIRE M 1950 99:10:00 1038
35 Peter Ross MDOC M 1947 100:31:00 1031
36 Brian Clough WAROC M 1959 101:07:00 1028
37 Catherine Beresford MDOC F 1990 101:41:00 1026
38 Ange Jackson WCOC F 1975 102:59:00 1019
39 Mary Ockenden SROC F 1959 105:16:00 1008
40 Ian Lowles WCOC M 1965 107:03:00 999
41 David Hargreaves SROC M 1951 107:29:00 997
42 Alan Wallis SN M 1956 109:30:00 987
43 Rowena Browne SROC F 1962 110:09:00 984
44 Duncan Conway LOC M 1967 110:17:00 984
45 Stephen Round SELOC M 1951 113:00:00 970
46 Tom McCann MDOC M 1997 113:23:00
47 Mike Hind CLARO M 1951 114:46:00 962
48 Selwyn Wright LOC M 1955 117:23:00 949
49 Richard Evans BL M 1953 117:30:00 948
50 Mike Cumpstey BL M 1946 117:54:00 946
51 Steve Buckley LOC M 1947 118:39:00 943
52 Antony Richardson LOC M 1946 118:40:00 942
53 Jane McCann MDOC F 1966 122:29:00 924
54 Graham Farley LOC M 1961 124:23:00 914
55 John Nuttall IND M 1947 156:12:00
- David Mainwaring BL M 1962 67:37:00
- Ian Watson MDOC M 1947 98:09:00
- David Rose PFO M 1950 101:02:00
- Christine Goulding BL F 1963 105:59:00
- Bill Hyslop SROC M 1942 106:00:00
- Hazel Hindle MDOC F 1963 116:28:00
- Paul Tickner WCOC M 1955 132:30:00
- Michael Owen MDOC M 1954 177:21:00
Showing results 1 - 63 of 63