Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellstrom Orienteering Festival (Day 3), 20/04/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.siresults.co.uk/2014/JK/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

15 (length: 6.4km, climb: 100m, 17 controls)
Other courses: Badge 2 (W21E) | Badge 3 (M21L) | Badge 4 (M35L,M40L,M20E,M18E) | Badge 5 (W21L,M21S) | Badge 6 (M35S,W35L,W20E,M40S,W40L,W18E) | Badge 7 (W21S,W20L) | Badge 8 (M45L,M50L) | Badge 9 (M55L,M60L) | Badge 10 (M16A) | Badge 11 (W50L,W45L,M65L,M50S) | Badge 12 (W16A,W55L,W40S,M70L,W60L,M55S,M60S,W35S) | Badge 13 (W45S,W65L,M65S,M75L,W50S,W70L,M80L) | Badge 14 (W60S,W55S,M70S,W65S) | Badge 16 (M14A,M16B) | Badge 17 (W14A) | Badge 18 (M12A,M14B,W12A,W14B) | Badge 19 (M10A,W10A) | Badge 20 (M10B,W10B) | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | Badge (M21E) | Badge (W21E) | M20E/M18E | W20E/W18E

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Anders Karlsson Snättringe SK M 1969 00:47:09
2 Katarina Borg Södertälje-Nykvarn Orientering W 1964 00:48:17
3 Lars Holmgard Kils OK M 1964 00:51:18
4 Ole Ingesen Sarpsborg O-lag M 1969 00:54:44
5 Graham Louth WAOC M 1962 00:54:53 1204
6 Frode Robertsen OL Tønsberg M 1964 00:54:54
7 David Lawson OD M 1963 00:55:49 1198
8 Andy Campbell DEE M 1961 00:57:52 1187
9 Nicholas Barr MOR M 1960 00:58:38 1182
10 Johs Gjesdal Varegg M 1964 00:58:47
11 Carolyn McLeod GRAMP F 1964 00:58:49 1181
12 Alistair Tinto EPOC M 1966 00:58:51 1181
13 Ian Turner WCH M 1960 00:58:59 1180
14 Jane Morgan SOC F 1960 00:59:00 1180
15 Andy Sykes DVO M 1965 00:59:02 1180
16 Tim Haysom BOK M 1968 00:59:33 1176
17 Roger Thomas WCOC M 1960 01:00:00 1174
18 Keith Brown ESOC M 1962 01:00:04 1173
19 Caroline Moran SOC F 1963 01:00:09 1173
20 Phil Conway GO M 1963 01:00:25 1171
21 Dale Paget WSX M 1964 01:00:57 1168
22 Duncan Harris DEE M 1966 01:01:08 1167
23 Vicky Thornton MDOC F 1961 01:01:25 1165
24 Peter Warland SOS M 1965 01:01:45 1163
25 Hugh Potter NATO M 1967 01:01:53 1162
26 Christian Wehrli Swiss O Tours M 1969 01:02:16
27 Margaret Reynolds SBOC F 1961 01:02:24 1159
28 Nigel Owens SYO M 1966 01:02:55 1156
29 Helle Egeberg Vari IF Sturla W 1964 01:03:29
30 Peter Smith SOC M 1965 01:04:47 1144
31 Rebekah Beadle LOC F 1963 01:05:05 1142
32 Dermot O'Sullivan BOC M 1964 01:05:06
33 Stefan Strazzarino Argus M 1964 01:05:23
34 Beverley Appleton BAOC F 1962 01:05:25 1140
35 Tibor Vari IF Sturla M 1964 01:05:29
36 Iain McLeod GRAMP M 1960 01:05:41 1139
37 Øystein Jensen Sarpsborg orienteringslag M 1964 01:05:48
38 Louise Longhurst FVO F 1964 01:06:14 1136
39 Guttorm Egge OSI M 1969 01:06:42
40 Helena Pepa Hagaby GoIF W 1964 01:06:43
41 Simon Bevan SOC M 1965 01:06:49 1133
42 Niall Reynolds SBOC M 1961 01:07:03 1131
43 Janet Evans NOC F 1961 01:07:18 1130
44 Donal Wickham Ajax M 1964 01:07:18
45 Adell Cooper NWO F 1961 01:08:49 1120
46 Duncan Minty LOK M 1960 01:10:09 1112
47 John Kewley MDOC M 1963 01:10:12 1112
48 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:10:21 1111
49 Kari Christiansen Sandefjord OK W 1964 01:10:23
50 Ronan Cleary LOK M 1960 01:10:53 1107
51 Liz Phillips OD F 1964 01:11:02 1106
52 Eunice Carter MWOC F 1964 01:11:27 1104
53 Tuomo Ahola Kangasala SK M 1969 01:12:03
54 Elizabeth Jackson DEE F 1963 01:12:05 1100
55 Bruce Woodley AIRE M 1964 01:12:58 1096
56 Ian Lowles WCOC M 1965 01:12:58 1096
57 Nick Dennis BOK M 1960 01:14:34 1087
58 Susan Skinner WCOC F 1964 01:15:03 1084
59 Johanna Cleary LOC F 1964 01:15:34 1080
60 Judith Wood PFO F 1962 01:16:09 1077
61 Elizabeth Bales POTOC F 1962 01:16:26 1075
62 Peter Avis AIRE M 1963 01:17:09 1071
63 Perry Mole SOS M 1965 01:17:13 1070
64 Ian Teasdale WCOC M 1960 01:17:15 1070
65 Adrian Bailey HOC M 1966 01:17:30 1069
66 Debby Warren NN F 1963 01:17:31 1068
67 Martin Pickering DEE M 1964 01:17:33 1068
68 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:17:44 1067
69 Alastair Paterson LEI M 1967 01:18:33 1062
70 Susan Harding SROC F 1962 01:18:40 1061
71 Will Harrison SUFFOC M 1961 01:18:44 1061
72 Mark Howell SN M 1965 01:18:59 1059
73 Lindsey Bayles LOC F 1961 01:19:36 1056
74 Geoff Keenan DEVON M 1963 01:20:07 1052
75 Jim Nickolls QO M 1968 01:20:21 1051
76 Matt White LEI M 1967 01:21:37 1043
77 Robin Stevens LOG M 1963 01:21:38 1043
78 Geoffrey Collins LVO M 1963 01:21:50 1042
79 Iain Phillips LEI M 1967 01:22:47 1036
80 Duncan Milne BOK M 1966 01:22:57 1035
81 Barbara Lehmann OLG Hondrich W 1964 01:23:07
82 Andrew Campbell MOR M 1967 01:23:19 1033
83 Brendan Delaney DFO M 1964 01:23:39
84 Paul Wood AIRE M 1962 01:23:58 1030
85 Alan Ogden MDOC M 1960 01:24:01 1029
86 Susan Crickmore SO F 1962 01:25:09 1022
87 Lindsey King AIRE F 1962 01:25:46 1018
88 Roland Zahner OLV ZUG M 1969 01:26:04
89 Colin Smith LVO M 1966 01:26:42 1013
90 Fraser Stephens SWOC M 1968 01:26:43 1013
91 Heather Walton SLOW F 1962 01:28:10 1004
92 Snorre Frydenlund IF Sturla M 1964 01:28:57
93 Rowena Browne SROC F 1962 01:29:05 998
94 Sirpa Papinsaari Kangasala SK W 1959 01:29:28
95 Keith Roberts NOC M 1960 01:29:29 996
96 Sue Parker BKO F 1960 01:30:01 993
97 Adele Newall KERNO F 1961 01:31:01 987
98 Paul Martin SN M 1967 01:31:39 984
99 Gill Lock SBOC F 1963 01:31:58 982
100 Philip Jenkins SBOC M 1966 01:32:21 980
101 Trond Foss Sandefjord OK M 1969 01:33:30
102 Jane Lambert SO F 1960 01:33:36 972
103 Serena Ludford BADO F 1964 01:33:37 972
104 Alison Smith TVOC F 1964 01:33:57 970
105 Mark Dakin SYO M 1960 01:35:38 959
106 Claire Bushnell WCH F 1962 01:35:46 959
107 Marian White HOC F 1960 01:35:48 958
108 Erik Blake Byasen IL M 1964 01:35:55
109 Andrew French WIM M 1965 01:36:05 957
110 Rory Percival HH M 1964 01:36:10 956
111 Carolyn Dent BOK F 1962 01:37:29 948
112 Ian Gamlen COBOC M 1965 01:37:30 948
113 Terttu Jalanto Kangasala SK W 1964 01:37:59
114 Matthew Knipe QO M 1963 01:39:03 939
115 Hanspeter Gehrig Argus M 1964 01:39:35
116 Hazel Hindle MDOC F 1963 01:39:43 935
117 Willie Fitzgerald Cork O M 1964 01:41:00
118 Maggie Hateley DEE F 1963 01:42:52 916
119 Julie Murphy SLOW F 1963 01:43:23 913
120 Angela Lucking NOC F 1962 01:43:35 911
121 Marcus Bateman SN M 1965 01:44:29 906
122 Sue Russell DVO F 1962 01:46:48 891
123 Gwen Tanner BOK F 1960 01:47:08 889
124 Ronald Nolan ESOC M 1967 01:47:37 886
125 Graham Thomas SAX M 1962 01:49:05 876
126 Philip Hague WAOC M 1969 01:49:27 874
127 Janet Adams SYO F 1963 01:50:47 866
128 Christopher Ashenden SN M 1964 01:50:52 865
129 Fiona Clough BKO F 1962 01:51:00 865
130 Stuart Tyler LEI M 1966 01:51:55 859
131 Frances Getliff MAROC F 1963 01:52:51 854
132 Siriol Butterworth SBOC F 1964 01:53:51 848
133 Tim Dedman CHIG M 1964 01:53:58 847
134 Linda Hayles EPOC F 1954 01:55:22 840
135 Sarah Chaudhri WCOC F 1962 01:57:00 830
136 Sally Wilkinson SUFFOC F 1964 01:59:10 817
137 Tom Todd INVOC M 1965 02:02:01 799
138 Anne Tynegate BADO F 1961 02:02:26 797
139 Steven King SOS M 1961 02:06:51 771
140 Rachel Oxburgh WAOC F 1964 02:07:34 766
141 Kathryn Walley Fingal Orienteering W 1964 02:08:32
142 Jonathan Molloy FVO M 1968 02:10:50 746
143 Susan Allard DVO F 1963 02:13:05 732
144 Sian Calow DEE F 1961 02:15:14 719
145 Rosmarie Rudolf SLOW F 1962 02:21:18 682
146 Steve Clayton ESOC M 1962 02:22:54 673
147 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 02:27:43 645
148 Caroline Potter BOK F 1962 02:29:29 634
149 Nicky Masson MV F 1964 02:35:12 599
150 Oskar Kaaloey Sandefjord OK M 1964 02:57:13
- Steve Schofield NOC M 1963 01:05:49
- James Cunnane TVOC M 1963 01:08:34
- Clive Giddis DEE M 1963 01:10:17
- Peter Langmaid HOC M 1968 01:40:34
- Louise Sylva DFOK F 1964 01:52:48
- Caroline Louth WAOC F 1961 01:58:58
Showing results 1 - 156 of 156