Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 04/05/2014

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sroc.org/menu2/2014/May/130211.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Badge 4 (M55) (length: 6.1km, climb: 260m, 19 controls)
Other courses: Badge 6 (M35S,W35L,W20E,M40S,W40L,W18E) | Badge 14 (W60S,W55S,M70S,W65S) | 15 | Badge 16 (M14A,M16B) | Badge 17 (W14A) | Badge 18 (M12A,M14B,W12A,W14B) | UKOL Badge 1 (M21E) | UKOL Badge 10 (W65,W70) | UKOL Badge 11 (M80,W75) | UKOL Badge 12 (M85,M90,W80) | UKOL Badge 2 (M35,M40) | UKOL Badge 3 (M45,M50,M20,M18,W21) | UKOL Badge 5 (M60,M16,W35,W40) | UKOL Badge 7 (M65,W45,W50,W20,W18) | UKOL Badge 8 (M70,W55,W16) | UKOL Badge 9 (M75,W60)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mark Saunders BOK M 1959 00:59:01 1295
2 Martin Dean FVO M 1957 00:59:31 1293
3 Matthew Rooke LOC M 1987 01:04:45 1267
4 Derek Allison LOC M 1957 01:06:29 1258
5 Robert Daly GRAMP M 1957 01:06:48 1257
6 Paul Addison DVO M 1957 01:07:25 1253
7 Kevin Harding HH M 1959 01:07:58 1251
8 Robert Farrington HOC M 1988 01:10:33 1237
9 Ian Ditchfield MV M 1956 01:13:18 1223
10 Keith Tonkin BL M 1958 01:14:49 1216
11 Patrick Smyth BOF M 1957 01:16:04 1210
12 Alex Campbell BASOC M 1958 01:16:05 1210
13 Andrew Stott NGOC M 1959 01:17:22 1204
14 John Embrey DEE M 1958 01:18:33 1199
15 John Dowty SLOW M 1958 01:20:51 1187
16 Alan Rosen HH M 1955 01:21:11 1185
17 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:21:56 1181
18 Bob Cherry AYROC M 1957 01:22:02 1181
19 Richard Tiley LOC M 1958 01:22:24 1179
20 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 01:22:33 1178
21 Andy Jones SLOW M 1958 01:22:47 1177
22 Peter Jones AIRE M 1956 01:23:05 1175
23 Peter Maliphant BOK M 1956 01:23:18 1174
24 Andy Lewsley BL M 1955 01:23:54 1171
25 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:24:52 1166
26 Simon Filmore LOC M 1956 01:25:25 1163
27 Barry Elkington OD M 1956 01:26:37 1157
28 Steven McHarg INT M 1988 01:28:41 1146
29 David Saunders HH M 1959 01:29:02 1144
30 Graham Capper LOC M 1958 01:29:03 1144
31 Jon Carberry SROC M 1959 01:29:46 1140
32 Nick Campbell DEE M 1957 01:29:55 1140
33 Gavin Smith SROC M 1958 01:31:12 1134
34 Kevan Latham SELOC M 1956 01:32:40 1126
35 Dave Denness LEI M 1959 01:34:02 1119
36 Simon Austin LOC M 1990 01:34:08 1119
37 Stuart Fraser EBOR M 1990 01:34:10 1119
38 Neil Harvatt HALO M 1956 01:34:25 1117
39 Kevin Bracher SOC M 1955 01:34:40 1116
40 John Birtwistle CLARO M 1956 01:36:59 1104
41 Matt Driver SELOC M 1985 01:38:16 1099
42 Robert King AIRE M 1959 01:39:28 1094
43 Amjad Khursheed RR M 1959 01:40:56 1086
44 Paul Bradbury SYO M 1957 01:42:28 1078
45 Chris Roberts SROC M 1956 01:43:28 1073
46 Peter Harris HALO M 1958 01:44:14 1069
47 Christopher Wright CLOK M 1958 01:44:41 1067
48 Chris Lambert SYO M 1991 01:45:10 1064
49 Mike Capper WAOC M 1955 01:45:24 1063
50 David Roach SLOW M 1956 01:48:12 1049
51 Selwyn Wright LOC M 1955 01:52:13 1029
52 Melvyn Perry AYROC M 1958 02:01:45 984
53 Dave Brown EBOR M 1957 02:02:25 980
54 Colin Swallow SN M 1957 02:05:41 963
55 John Hurley DVO M 1955 02:09:43 943
56 Jonathan Austin LOC M 1993 02:09:57 943
57 Stephen Restorick CLOK M 1956 02:44:03 771
- Rob Parkinson DEVON M 1956 01:13:04
- John Leeson HOC M 1958 01:23:19
- Andrew Quickfall SROC M 1957 01:29:17
- James Crawford GO M 1955 01:38:27
Showing results 1 - 61 of 61