Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day2 (UKOL), 03/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C37 (M45) (length: 6.2km, climb: 230m, 19 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C21 | C22 | C26 | UKOL C 6 (M85,W80) | UKOL C 7 (M80,W75) | UKOL C18 (W70) | UKOL C19 (M75) | UKOL C20 (W65) | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M16,W21) | UKOL C34 (M55) | UKOL C35 (M18) | UKOL C36 (M50) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Stefano Maddalena O-92/GOV M 1970 00:51:10
2 Janne Markala Tampereen Pyrinto M 1970 00:51:32
3 Tero Heikkilä Paimion Rasti M 1970 00:51:44
4 James Bond Her Majest's Secret Service M 1970 00:51:59
5 Antti Virtanen Hämeenlinnan Suunnistajat M 1970 00:52:02
6 James Logue EPOC M 1968 00:54:13 1309
7 Ferri Gassner Naturfreunde Wien M 1970 00:54:42
8 Max Cole PFO M 1969 00:54:43 1307
9 Bill Edwards SYO M 1967 00:55:10 1305
10 Simon Patton FVO M 1967 00:56:31 1299
11 Patrick Walder CLYDE M 1970 00:56:34 1299
12 Niklas Bratt OK Orion M 1970 00:57:01
13 Christoph Hutzli Fanclub Hubmann M 1970 00:57:01
14 Mikael Boström Lynx M 1970 00:57:52
15 Ben Stansfield FVO M 1968 00:59:18 1288
16 Pascal Lassalle CO AMBERIEU M 1970 00:59:34
17 Tom Asklöf Lynx M 1970 01:00:05
18 Eric Roller Järfälla OK M 1970 01:00:11
19 Jason Inman FVO M 1970 01:01:08 1281
20 Arnis Grasis Auseklis IK M 1970 01:01:17
21 Thomas Frei ULU'S REISEWELT M 1970 01:01:18
22 Pär Ericson Nyköpings OK M 1970 01:01:28
23 Alistair Cory-Wright PAPO NZ M 1970 01:01:30
24 Simon Bourne EPOC M 1968 01:02:26 1275
25 Magnus Homann OK Orinto M 1970 01:02:46
26 Tim Griffin Ganddal IL M 1970 01:03:38
27 Matthew Owen BOK M 1966 01:03:56 1269
28 Rune Stræte Wing OK M 1970 01:04:07
29 Brendan Bolland WAROC M 1968 01:04:21 1267
30 Neil Conway AIRE M 1968 01:04:28 1267
31 Arnt Oluf Eide Gjø-Vard OL M 1970 01:04:28
32 Jon Cross FVO M 1967 01:04:58 1265
33 Tomas Norman Leksands OK M 1970 01:05:07
34 Richard Parkin DVO M 1968 01:05:20 1263
35 Laurent Astrade ECHO73 M 1970 01:05:20
36 Christophe Villar COSE M 1970 01:05:57
37 David Eades INT M 1967 01:06:04 1260
38 Martin Gygax OLG Biberist SO M 1970 01:06:42
39 Andy Thorpe EPOC M 1969 01:06:44 1258
40 John Duckworth DVO M 1966 01:07:17 1255
41 Angus Tyner Setanta M 1970 01:07:36
42 Urs Tschamper OLG Stäfa M 1970 01:07:40
43 Andrew Dale ECKO M 1968 01:08:06 1252
44 Gabriel Gysel OLC Kapreolo M 1970 01:08:07
45 Andrew McMurtrie MAROC M 1968 01:08:29 1250
46 Martin Schaffner OLK Piz Hasi M 1970 01:08:40
47 Jo Inge Fjellstad AAS-NMBU ORIENTEERING M 1970 01:09:14
48 Ronny Falk Sundbybergs IK M 1970 01:09:24
49 Werner Pietsch NF Vienna M 1970 01:09:45
50 Rupert Parkinson FVO M 1966 01:10:06 1244
51 Olaf Binsch (THOC) The Hague Orienteering Club M 1970 01:10:27
52 Christophe Rauturier GO78 M 1970 01:10:44
53 Richard Barrett BAOC M 1970 01:11:09 1241
54 Krasimir Kolev Brown Team M 1970 01:11:20
55 Ake Ljunggren Linkopings OK M 1970 01:11:25
56 Dai Bedwell DVO M 1967 01:11:26 1239
57 Iain Smith-Ward LOC M 1968 01:11:28 1239
58 Peter Roth OLG Herzogenbuchsee M 1970 01:11:30
59 Sakari Hyvonen Kuopion Suunnistajat M 1970 01:12:00
60 Kenneth Milton STAG M 1969 01:12:06 1237
61 Arne Jansson OK Klemmingen M 1970 01:12:17
62 Mike Harrison WCOC M 1970 01:12:59 1233
63 Alan Irving WCOC M 1967 01:13:10 1233
64 Per Gustas Linkopings OK M 1970 01:13:22
65 Robert Frost NOR M 1969 01:13:24 1232
66 Richard Baxter SYO M 1968 01:13:43 1231
67 Emmit Andrews BOK M 1970 01:14:04 1230
68 Antonin Prochazka OK Dobrichovice M 1955 01:14:09
69 Thomas Hlosta Naturfreunde Wien M 1970 01:14:11
70 Edouard Salathe RAID O PARIS M 1970 01:14:28
71 Gareth Yardley GRAMP M 1966 01:14:49 1227
72 Tomas Myslivec SHK Hradec Kralove M 1970 01:15:22
73 Robin Galloway INT M 1966 01:15:32 1224
74 Ola Jernström Avesta OK M 1970 01:16:03
75 Gottfried Zöbl NF Linz M 1970 01:16:33
76 Pål Bårdsen Stavanger Orienteringsklubb M 1970 01:17:14
77 Fraser Purves FVO M 1970 01:19:00 1209
78 Max Carcas INT M 1968 01:19:03 1209
79 Michael Saetvedt Gjør-Vard OL M 1970 01:19:12
80 Gregoire Schrago CA Rosé / SKOG Fribourg / Balise 25 M 1970 01:20:24
81 Kay Cruse SV Robotron Dresden M 1970 01:20:25
82 Stefan Carlsson OK Klemmingen M 1970 01:20:26
83 Duncan Harris DEE M 1966 01:20:33 1203
84 Peter Huzan SLOW M 1964 01:20:56 1202
85 Chris McCartney OD M 1969 01:22:58 1193
86 Martin Okle OLK Piz Hasi M 1970 01:23:06
87 Andrew Reynolds DEVON M 1966 01:24:12 1188
88 Tony Callow WRE M 1966 01:24:16 1188
89 Boris Kastner-Jirka Naturfreunde Wien M 1970 01:24:53
90 Craig Blackford BADO M 1968 01:24:55 1185
91 Marc Streit The Woodchucks M 1965 01:25:17
92 Klemens Janischowsky OLG Regensburg M 1970 01:27:23
93 Simon Kippin TVOC M 1970 01:27:34 1174
94 Steve Parker WRE M 1970 01:28:45 1171
95 Alan Elwood LVO M 1970 01:29:56 1166
96 Tim Wiegand SYO M 1967 01:30:04 1165
97 Simon Hunter WCOC M 1968 01:30:24 1164
98 Beat Jakob Bucheggberger OL M 1970 01:30:36
99 Arild Andresen Fossum IF M 1970 01:31:00
100 Matthew Mardling WCH M 1969 01:31:01 1161
101 jason edwards BAOC M 1969 01:32:30 1156
102 Roland Reisenberger Orienteering Klosterneuburg M 1970 01:33:14
103 Paul Beresford HALO M 1970 01:33:19 1153
104 Garry Morrison AR CLUB M 1970 01:33:52
105 Matthew Atkins DEVON M 1970 01:34:06 1150
106 Kevin Holliday INVOC M 1968 01:34:59 1146
107 Allan McCall NGOC M 1967 01:37:15 1137
108 Marc Ebanks SN M 1970 01:37:49 1135
109 Alain Serrand TOAC Orientation M 1970 01:37:56
110 Zbynek Cernin OLG Sauliamt M 1970 01:37:59
111 Erik Adenstedt Orienteering Klosterneuburg M 1970 01:38:17
112 Arto Haverinen Kajaanin Suunnistajat M 1970 01:39:03
113 Rob Woods RAFO M 1969 01:39:20 1128
114 Mark Hudson NWOC M 1970 01:39:23 1128
115 Mark Walmsley CVOC M 1970 01:40:12
116 Valerio Casanova OLG Regensburg M 1970 01:40:57
117 Nick Collins MAROC M 1967 01:41:31 1119
118 Dan Straka BKO M 1966 01:41:49 1118
119 John Methven BKO M 1970 01:42:00 1117
120 Valentin Palcau ASQ'O (AS Quetigny ' Orientation) M 1970 01:42:06
121 Jens Kjetil Mehammer Wing OK M 1970 01:43:35
122 Kevin Fielding HH M 1968 01:43:49 1111
123 Chris Huthwaite SARUM M 1968 01:44:35 1108
124 Roger Baumann The Woodchucks M 1970 01:51:24
125 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 1970 01:51:46
126 Charles Gook BADO M 1967 01:51:53 1078
127 Christian Reusch Heming orientering M 1970 01:51:56
128 John Mather LOG M 1970 01:52:47 1074
129 Karl Keuppens OMEGA M 1970 01:55:49
130 Uwe Becker SG LVB Leipzig M 1970 01:57:32
131 Erkki Haavisto Turun Suunnistajat M 1970 01:57:56
132 Richard Rigby CLOK M 1966 01:59:27 1049
133 Harri Viinamäki IF Hagen M 1970 01:59:55
134 Timothy Gent DEVON M 1968 02:00:08 1046
135 Jon Shepherd INVOC M 1966 02:01:01 1043
136 Elliott Harbottle MOR M 1969 02:01:24 1041
137 Derek Claxton BOF M 1960 02:01:38 1040
138 David Dusseux SBO Saint Brieuc Orientation M 1970 02:02:31
139 Quenet Lionel Saint Brieuc Orientation M 1970 02:04:00
140 John Clarke SUFFOC M 1968 02:05:26 1025
141 Deron van Hoff BAOC M 1970 02:07:33
142 Andrew Campbell MOR M 1967 02:09:45 1007
143 Niklas Pettersson Centrum OK M 1970 02:21:34
144 José Luis Rodríguez FUNDI-O M 1970 02:23:37
145 Paolo Bocchiola PPN Polisportiva Punto Nord M 1970 02:24:42
146 Craig Ogilvie Rand Orienteering Club M 1970 02:30:48
147 Terry Johnstone ESOC M 1966 02:33:08 913
148 Tung Nam Yuen HKOC M 1965 02:50:59
149 Siu Chung Chan HKOC M 1970 02:56:32
- Wim Vervoort TROL M 1970 00:59:27
- Paul Gebbett BOK M 1969 01:10:39
- Agnar Renolen Wing OK M 1970 01:16:48
- Jeremy Tonge BOK M 1970 01:19:02
- Magnus Grafstrom Centrum OK M 1970 01:41:41
- David Beldjilali ATLAS M 1970 01:49:24
- Chris Godlington BASOC M 1969 01:50:13
- Andrew Tomkinson SELOC M 1970 02:13:48
Showing results 1 - 157 of 157