Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day3 (UKOL), 05/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C37 (M45) (length: 4.5km, climb: 135m, 18 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C21 | C22 | C26 | UKOL C 6 (M85,W80) | UKOL C 7 (M80,W75) | UKOL C18 (W70) | UKOL C19 (M75) | UKOL C20 (W65) | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C32 (M60) | UKOL C33 (M16,W21) | UKOL C34 (M55) | UKOL C35 (M18) | UKOL C36 (M50) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mikael Boström Lynx M 1970 00:27:21
2 James Logue EPOC M 1968 00:28:53 1314
3 Janne Markala Tampereen Pyrinto M 1970 00:29:02
4 Christoph Hutzli Fanclub Hubmann M 1970 00:29:06
5 David Peel SYO M 1966 00:29:17 1312
6 Niklas Bratt OK Orion M 1970 00:29:34
7 Tero Heikkilä Paimion Rasti M 1970 00:29:54
8 Patrick Walder CLYDE M 1970 00:30:11 1307
9 Jason Inman FVO M 1970 00:31:17 1300
10 Ben Stansfield FVO M 1968 00:31:27 1299
11 Arnis Grasis Auseklis IK M 1970 00:31:28
12 Tom Asklöf Lynx M 1970 00:32:09
13 Urs Tschamper OLG Stäfa M 1970 00:32:10
14 Alistair Cory-Wright PAPO NZ M 1970 00:32:18
15 Sakari Hyvonen Kuopion Suunnistajat M 1970 00:32:25
16 Bill Edwards SYO M 1967 00:32:26 1293
17 Tom Eirik Eikanger IL Gular M 1970 00:32:38
18 Tim Griffin Ganddal IL M 1970 00:33:26
19 Stefano Maddalena O-92/GOV M 1970 00:33:34
20 Ola Jernström Avesta OK M 1970 00:33:50
21 Tomas Norman Leksands OK M 1970 00:33:54
22 Eric Roller Järfälla OK M 1970 00:34:10
23 Ake Ljunggren Linkopings OK M 1970 00:34:25
24 Simon Bourne EPOC M 1968 00:34:29 1280
25 Angus Tyner Setanta M 1970 00:34:49
26 Antti Virtanen Hämeenlinnan Suunnistajat M 1970 00:34:52
27 Tommy Jauhojärvi Asker Skiklubb M 1970 00:35:01
28 Arild Andresen Fossum IF M 1970 00:35:21
29 Andrew McMurtrie MAROC M 1968 00:35:34 1274
30 Ferri Gassner Naturfreunde Wien M 1970 00:35:40
31 Martin Gygax OLG Biberist SO M 1970 00:35:44
32 Ronny Falk Sundbybergs IK M 1970 00:36:01
33 Agnar Renolen Wing OK M 1970 00:36:17
34 Iain Smith-Ward LOC M 1968 00:36:23 1268
35 Thomas Frei ULU'S REISEWELT M 1970 00:36:32
36 Jo Inge Fjellstad AAS-NMBU ORIENTEERING M 1970 00:36:45
37 James Bond Her Majest's Secret Service M 1970 00:36:48
38 Kay Cruse SV Robotron Dresden M 1970 00:36:56
39 Marc Streit The Woodchucks M 1965 00:37:20
40 Gabriel Gysel OLC Kapreolo M 1970 00:37:21
41 Richard Barrett BAOC M 1970 00:37:25 1262
42 Arnt Oluf Eide Gjø-Vard OL M 1970 00:37:25
43 Andy Thorpe EPOC M 1969 00:37:26 1262
44 Magnus Homann OK Orinto M 1970 00:37:36
45 Fraser Purves FVO M 1970 00:37:38 1261
46 Valerio Casanova OLG Regensburg M 1970 00:37:57
47 Edouard Salathe RAID O PARIS M 1970 00:37:57
48 Pär Ericson Nyköpings OK M 1970 00:37:59
49 Andrew Dale ECKO M 1968 00:38:00 1258
50 Simon Kippin TVOC M 1970 00:38:04 1258
51 Richard Baxter SYO M 1968 00:38:12 1257
52 Arne Jansson OK Klemmingen M 1970 00:38:12
53 Pascal Lassalle CO AMBERIEU M 1970 00:38:19
54 Neil Conway AIRE M 1968 00:38:51 1253
55 Paul Gebbett BOK M 1969 00:39:17 1250
56 Klemens Janischowsky OLG Regensburg M 1970 00:39:17
57 Per Gustas Linkopings OK M 1970 00:39:40
58 Werner Pietsch NF Vienna M 1970 00:39:44
59 Martin Okle OLK Piz Hasi M 1970 00:39:49
60 Matthew Owen BOK M 1966 00:40:00 1246
61 Zbynek Cernin OLG Sauliamt M 1970 00:40:02
62 Jon Cross FVO M 1967 00:40:05 1245
63 Brendan Bolland WAROC M 1968 00:40:12 1245
64 Robin Galloway INT M 1966 00:40:35 1242
65 Christophe Villar COSE M 1970 00:40:46
66 Stefan Carlsson OK Klemmingen M 1970 00:40:48
67 Boris Kastner-Jirka Naturfreunde Wien M 1970 00:40:52
68 Richard Parkin DVO M 1968 00:41:13 1239
69 Ross Lilley ECKO M 1968 00:41:18 1239
70 Laurent Astrade ECHO73 M 1970 00:41:28
71 Arto Haverinen Kajaanin Suunnistajat M 1970 00:41:41
72 Peter Roth OLG Herzogenbuchsee M 1970 00:41:45
73 Christophe Rauturier GO78 M 1970 00:41:54
74 David Eades INT M 1967 00:42:15 1233
75 Dai Bedwell DVO M 1967 00:42:16 1233
76 Kevin Fielding HH M 1968 00:42:49 1230
77 Jari Pekkarinen KFO M 1966 00:43:03 1229
78 Mark Walmsley CVOC M 1970 00:43:19
79 Patrick Bartlett INT M 1967 00:43:21 1227
80 Alain Serrand TOAC Orientation M 1970 00:43:26
81 Craig Blackford BADO M 1968 00:43:34 1226
82 Robert Frost NOR M 1969 00:43:35 1226
83 Chris McCartney OD M 1969 00:43:40 1225
84 John Methven BKO M 1970 00:43:55 1224
85 Simon Hunter WCOC M 1968 00:43:57 1223
86 Thomas Hlosta Naturfreunde Wien M 1970 00:43:57
87 Martin Schaffner OLK Piz Hasi M 1970 00:44:17
88 Matti Huttunen Pihkaniskat M 1970 00:44:43
89 Kenneth Milton CLYDE M 1969 00:44:55 1217
90 Beat Jakob Bucheggberger OL M 1970 00:45:02
91 Peter Huzan SLOW M 1964 00:45:21 1215
92 Dag Thorstein Wang Lillomarka OL M 1970 00:45:33
93 Max Cole PFO M 1969 00:45:46 1212
94 Krasimir Kolev Brown Team M 1970 00:45:51
95 Marc Ebanks SN M 1970 00:46:04 1210
96 Valentin Palcau ASQ'O (AS Quetigny ' Orientation) M 1970 00:46:22
97 Karl Keuppens OMEGA M 1970 00:46:28
98 Olaf Binsch (THOC) The Hague Orienteering Club M 1970 00:46:34
99 Vít Urbanec EZL Zlín M 1970 00:46:37
100 Simon Patton FVO M 1967 00:46:59 1205
101 Uwe Becker SG LVB Leipzig M 1970 00:47:06
102 Matthew Smith FVO M 1967 00:47:17 1203
103 Gareth Yardley GRAMP M 1966 00:48:04 1198
104 Teppo Salmia TARPIAN SUUNTA M 1970 00:48:43
105 Antonin Prochazka OK Dobrichovice M 1955 00:48:43
106 Alan Elwood LVO M 1970 00:49:07 1191
107 Roland Reisenberger Orienteering Klosterneuburg M 1970 00:49:14
108 Dan Straka BKO M 1966 00:49:17 1190
109 Jeremy Tonge BOK M 1970 00:49:29 1189
110 Chris Huthwaite SARUM M 1968 00:49:44 1187
111 Christophe Beauvisage GO78 M 1970 00:49:50
112 Mike Waddington DontGetLost Adventure Running M 1970 00:49:55
113 Tony Callow WRE M 1966 00:50:04 1185
114 Michael Saetvedt Gjør-Vard OL M 1970 00:51:22
115 Rune Stræte Wing OK M 1970 00:53:00
116 Chris Dibben INT M 1969 00:53:05 1168
117 Gottfried Zöbl NF Linz M 1970 00:53:17
118 Max Carcas INT M 1968 00:53:37 1164
119 Clive Richardson WRE M 1966 00:53:53 1163
120 Paul Beresford HALO M 1970 00:55:07 1156
121 Erik Adenstedt Orienteering Klosterneuburg M 1970 00:55:21
122 Jens Kjetil Mehammer Wing OK M 1970 00:55:29
123 Matthew Atkins DEVON M 1970 00:55:39 1153
124 Steve Parker WRE M 1970 00:55:42 1152
125 Deron van Hoff BAOC M 1970 00:56:00
126 Emmit Andrews BOK M 1970 00:56:04 1150
127 Magnus Grafstrom Centrum OK M 1970 00:56:26
128 John Mather LOG M 1970 00:56:48 1146
129 Pål Bårdsen Stavanger Orienteringsklubb M 1970 00:57:01
130 Garry Morrison AR CLUB M 1970 00:57:19
131 José Luis Rodríguez FUNDI-O M 1970 00:57:35
132 Nick Collins MAROC M 1967 00:58:08 1137
133 Roger Baumann The Woodchucks M 1970 00:58:13
134 Andrew Reynolds DEVON M 1966 00:58:26 1135
135 Mike Harrison WCOC M 1970 00:58:37 1134
136 Erkki Haavisto Turun Suunnistajat M 1970 00:58:52
137 Tim Wiegand SYO M 1967 00:58:54 1132
138 Kevin Holliday INVOC M 1968 00:58:59 1132
139 Rupert Parkinson FVO M 1966 00:59:04 1131
140 Steve Collins RAFO M 1967 00:59:06 1131
141 James Martin ESOC M 1970 00:59:58 1126
142 Terry Johnstone ESOC M 1966 01:00:03 1125
143 Tomas Myslivec SHK Hradec Kralove M 1970 01:01:02
144 Jason Edwards BAOC M 1969 01:02:00 1114
145 Darren Baker DEE M 1967 01:02:03 1114
146 Elliott Harbottle MOR M 1969 01:03:02 1108
147 Andrew Campbell MOR M 1967 01:03:54 1102
148 Matthew Mardling WCH M 1969 01:04:52 1096
149 Allan McCall NGOC M 1967 01:07:00 1083
150 Craig Ogilvie Rand Orienteering Club M 1970 01:08:05
151 David Dusseux SBO Saint Brieuc Orientation M 1970 01:09:17
152 Chris Godlington BASOC M 1969 01:09:29 1068
153 Alan Irving WCOC M 1967 01:10:33 1063
154 Charles Gook BADO M 1967 01:10:34 1063
155 Jon Shepherd INVOC M 1966 01:13:47 1043
156 Paolo Bocchiola PPN Polisportiva Punto Nord M 1970 01:14:18
157 Niklas Pettersson Centrum OK M 1970 01:16:35
158 Rob Woods RAFO M 1969 01:17:20 1021
159 John Clarke SUFFOC M 1968 01:19:34 1007
160 Derek Claxton BOF M 1960 01:20:42 1001
161 Richard Rigby CLOK M 1966 01:22:46 988
162 David Beldjilali ATLAS M 1970 01:27:04
163 Clive Thomas MWOC M 1966 01:28:43 952
164 Timothy Gent DEVON M 1968 01:45:42 848
165 Quenet Lionel Saint Brieuc Orientation M 1970 01:46:03
166 Tung Nam Yuen HKOC M 1965 01:48:34
- John Duckworth DVO M 1966 00:55:07
- Duncan Harris DEE M 1966 00:57:52
- Adrian Griffiths WRE M 1968 01:00:40
- Siu Chung Chan HKOC M 1970 02:38:47
Showing results 1 - 170 of 170