Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day5, 07/08/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C28 (length: 5.775km, climb: 235m, 11 controls)
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C29 | C30 | C31 | C32 | C33 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Gorvett SYO M 1947 01:08:35 1218
2 Graham Wilding DEVON M 1950 01:09:15 1214
3 Keld Johnsen Tisvilde Hegn OK M 1950 01:10:46
4 Weine Fredriksson KFUM ÖREBRO M 1950 01:10:50
5 Adrian Uppill Onkaparinga Hills Orienteering Club M 1950 01:11:20
6 Kjell Audun Sundsdal Melum IL M 1950 01:11:34
7 Robin Sloan RR M 1947 01:11:51 1201
8 Tom Lillicrap DEVON M 1947 01:14:41 1187
9 Einar Lund Hamar ok M 1950 01:14:53
10 Per Ohlckers TYRVING M 1950 01:15:08
11 Heikki Kyyrönen Kouvolan Suunnistajat M 1950 01:15:38
12 Hans Holgersson OK Måsen M 1950 01:16:54
13 Alastair Lessells ESOC M 1947 01:16:56 1175
14 Cliff Etherden LOC M 1948 01:17:27 1174
15 Tony Davies BOF M 1948 01:17:46 1172
16 David May SLOW M 1946 01:18:13 1170
17 Jim Prowting TVOC M 1946 01:18:44 1167
18 Mike Smithard DEE M 1949 01:18:50 1167
19 Atle Bergseth Kvernbit IL M 1950 01:20:43
20 Arne Johanssson OK Ravinen M 1950 01:20:57
21 David Palmer BOK M 1946 01:21:32 1154
22 Simon Cane LOC M 1947 01:21:35 1154
23 Antony Radford Bendigo Orienteers M 1950 01:22:04
24 Ingemar Johansson Växjö OK M 1950 01:23:13
25 Andy Tivendale MAROC M 1946 01:23:25 1145
26 Rob Garden North West Orienteering Club M 1950 01:23:40
27 Guy Seaman INVOC M 1949 01:23:59 1142
28 Julian Lailey SROC M 1946 01:23:59 1142
29 Gregor Wyder OLG THUN M 1950 01:25:54
30 Franz Waser OLK Rafzerfeld M 1950 01:26:04
31 Andrew Middleton DVO M 1948 01:26:34 1129
32 Beat Oesch OLG Bern M 1950 01:26:40
33 Roy Dawson Gafanhori Portugal M 1950 01:27:33
34 David Kershaw ESOC M 1950 01:28:33 1119
35 Colin Henderson LVO M 1949 01:30:25 1111
36 Neil Cameron NGOC M 1946 01:30:26 1111
37 Heiri Greminger ULU'S REISEWELT M 1950 01:30:35
38 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:30:36 1110
39 Heinz Fahrer OLG BERNE M 1950 01:30:41
40 John Taylor SROC M 1949 01:30:44 1109
41 Phil Smithard KFO M 1947 01:31:16 1107
42 Walter Rahm OLG Pfäffikon M 1950 01:31:22
43 Göran Hedberg Hagaby GoIF M 1950 01:31:39
44 Hanspeter Oswald OLK Piz Hasi M 1950 01:31:42
45 Norman Hall DEE M 1948 01:32:58 1097
46 Andre Roth OLG Cordoba M 1950 01:33:11
47 Raymond Wren BL M 1946 01:33:18 1095
48 Christer Andén Södertälje Nykvarn orientering M 1950 01:33:34
49 Brian Jackson SROC M 1946 01:33:43 1093
50 Wilbert Hollinger LVO M 1948 01:34:01 1092
51 Hansjoerg Suter CA Rosé/CAOC M 1950 01:34:31
52 Lauri Karhumäki Pihkaniskat M 1950 01:34:46
53 Stanley Mattsson IK UVEN M 1950 01:34:47
54 Antony Richardson LOC M 1946 01:34:49 1088
55 Vladimir Telnov free format M 1950 01:35:30
56 Hugh Moore Red Roos ACT M 1950 01:35:43
57 Geraint Edmunds EOOC M 1950 01:35:57
58 Bob Gibbs LOC M 1948 01:36:08 1081
59 Max Amsler OLG Welsikon M 1950 01:36:29
60 Errol Pittet OLG Breitsee M 1950 01:36:41
61 Walter Keller ULU'S REISEWELT M 1950 01:38:00
62 Roger Smith LOC M 1948 01:39:16 1066
63 Paul Taunton NGOC M 1950 01:39:26 1066
64 Johnny Karlsson Uddevalla OK M 1950 01:40:13
65 Noldi Schneider ZELG M 1950 01:41:22
66 Peter Guillaume SYO M 1949 01:41:53 1054
67 Chris Rostron MDOC M 1947 01:41:56 1054
68 Peter Martin SAX M 1949 01:42:22 1052
69 Michael Bickle WAOC M 1948 01:42:26 1052
70 Ueli Hauswirth ULU'S REISEWELT M 1950 01:43:18
71 Robert Smith Tintookies Orienteers M 1950 01:43:23
72 Russell Candy Orienteering Western Australia M 1950 01:43:27
73 Heinz Zbinden OLG KAKOWA M 1945 01:43:40
74 Tommy Wåhlin OK Enen M 1950 01:44:05
75 David Mullins SARUM M 1949 01:45:29 1036
76 Pekka Rytkönen Pihkaniskat M 1950 01:45:47
77 Ian Cooper SYO M 1947 01:45:52 1034
78 Roger Lott AIRE M 1950 01:46:14 1033
79 Robert Brandon OD M 1949 01:46:15 1033
80 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:47:06 1028
81 John Mills SWOC M 1950 01:48:02 1024
82 Chris Bosley LEI M 1947 01:48:16 1022
83 Nils Olsson Vandrarringen M 1950 01:48:21
84 Chris Virgo DEVON M 1950 01:49:52 1014
85 Dave Urch BOK M 1948 01:50:26 1012
86 Bob Hawkins Northern Tablelands M 1950 01:50:28
87 Alan Williamson SO M 1949 01:51:45 1005
88 Ian Couch EPOC M 1947 01:51:47 1005
89 Christopher Branford WIM M 1946 01:52:57 1000
90 Tom Mills NGOC M 1946 01:53:42 996
91 Ian Sparkes LEI M 1945 01:54:38 992
92 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:56:53 980
93 Chris Burden AIRE M 1948 01:58:33 972
94 Henry Marston SYO M 1946 01:58:56 970
95 Derry Kelleher NOR M 1949 01:59:34 967
96 Robert Griffiths MWOC M 1946 02:00:22 963
97 Martin Sims CLOK M 1949 02:01:04 959
98 Thomas Scholl ULU'S REISEWELT M 1950 02:01:41
99 Barry Breed HH M 1946 02:02:37 952
100 John Marriott LEI M 1948 02:03:19 948
101 Steve Brockbank LOC M 1948 02:04:04 944
102 Larry Konotopetz Coureur de Bois M 1950 02:05:35
103 Marcel Oeyen Hamok M 1950 02:06:17
104 Richard Rae BKO M 1946 02:08:02 924
105 Denis Murphy DEE M 1946 02:10:31 912
106 Harry Goldingay HH M 1949 02:11:38 906
107 Philip Gristwood MV M 1949 02:13:37 897
108 Dave Andrews NGOC M 1947 02:13:43 896
109 Ian Watson MDOC M 1947 02:16:08 885
110 Tim Moon CLARO M 1949 02:16:58 881
111 Greg Yarkie EOOC M 1950 02:17:00
112 Keith Willdig OD M 1949 02:17:09 880
113 Barry McGowan HOC M 1947 02:17:32 878
114 Chris Kirkham MDOC M 1947 02:20:02 865
115 Mick Smith HH M 1948 02:20:13 863
116 Eric Wainwright Red Roos M 1950 02:23:31
117 Richard Williamson LVO M 1950 02:42:10 755
118 Roger Coe NGOC M 1947 02:48:33 723
119 Richard Lemon SOC M 1950 02:54:35 694
120 Eric Brown HOC M 1948 03:08:01 627
- Finn Morten Årstad Vaulen OK M 1950 01:04:25
- Jean Dermine Dauphiné O M 1950 01:09:00
- Peter Wehrli OLK ARGUS M 1950 01:15:07
- Dennis Mews HOC M 1948 01:24:42
- Paul Taylor CLOK M 1948 01:30:29
- Michael Hobson LOC M 1946 01:33:22
- David Arnot COBOC M 1947 01:34:51
- Ivan Kazantsev Ekran M 1950 01:37:16
- Peter Manancourt HOC M 1948 01:43:57
- Colin Drury SYO M 1947 01:49:20
- Patrick Squire INT M 1947 01:54:37
- Hendrikus Van Rossum AIRE M 1950 02:08:51
- Philip Hawkes-Teeter Unattached M 1950 02:28:15
Showing results 1 - 133 of 133