Results

Achievements at
orienteering events

British Long Distance Orienteering Championships (UKOL), 18/04/2015

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.cix.co.uk/~neper/boc2015

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 26 (length: 4km, climb: 105m, 11 controls)
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (M18,M20) | UKOL 3 (W21) | UKOL 4 (W18,W20) | Course 5 | UKOL 6 (M35,M40) | Course 7 | UKOL 8 (W35,W40) | Course 9 | UKOL 10 (M45) | UKOL 11 (M50) | UKOL 12 (M55) | UKOL 13 (M60) | Course 14 | UKOL 14 (W45) | UKOL 15 (M16) | UKOL 16 (M65) | Course 17 | UKOL 17 (W50) | Course 18 | UKOL 18 (M70,W55) | Course 19 | UKOL 19 (W16,W60) | Course 20 | UKOL 20 (M75,W65) | Course 21 | UKOL 21 (W70) | Course 22 | UKOL 22 (M80,W75) | Course 23 | UKOL 23 (M85,M90,W80) | UKOL 24 (W85,W90) | Course 25 | Course 27 | Course 28 | Course 29

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ian Jones ERYRI M 1968 00:32:26 1214
2 John Rye RNRMOC M 1954 00:32:47 1210
3 David Frampton HH M 1970 00:34:42 1187
4 Lizzie Stansfield FVO F 2002 00:35:11
5 Ian Kennett SWOC M 1963 00:37:47 1148
6 Sarah Duckworth DVO F 2001 00:38:26
7 Alice Butt SARUM 00:39:05
8 Sarah Pedley EPOC F 2001 00:40:50
9 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:41:33
10 Rachel Potter BOK F 2001 00:42:01
11 Rosie Spencer WCOC F 2002 00:43:31
12 Evie Conway AIRE F 2002 00:43:35
13 Kerina Lake SBOC F 1978 00:44:06 1066
14 Megan Colclough WCH F 2001 00:45:49
15 Lee Shardlow BOK M 1962 00:47:38 1020
16 Jess Ensoll LOC F 2002 00:47:42
17 Laura Harrison EPOC F 2001 00:47:46
18 John Rix BOK M 1948 00:48:57 1004
19 Alana Wright CLOK F 1992 00:49:25 997
20 Jenny Heaps IND 00:49:36
21 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 00:51:07
22 Selwyn Wright LOC M 1955 00:51:52 965
23 Isabel Hill DEE F 2001 00:52:02
24 Livia Wright CLOK F 2001 00:52:42
25 John Middler OD M 1952 00:53:44 940
26 Steven Harris NGOC M 1977 00:54:36 928
27 Alexandra Hare NATO F 2001 00:55:25
28 Matthew Jones SLOW 00:56:27
29 Jenny Martin CLOK F 1969 00:57:15 894
30 Michael Smith WCH M 1961 00:57:36 890
31 Nick Hooper BOK M 1954 00:57:54 887
32 Chris Heaton LOC M 1980 00:58:09 883
33 Rebecca Nisbet SMOC F 2001 00:58:22
34 Wendy Jones IND 00:58:31
35 Jill Dickinson WCH 01:01:05
36 Laura Bayne HH F 2000 01:01:34
37 DAVID FAULKNER BOK M 1962 01:02:12 833
38 Cathryn Goodhead DVO F 1962 01:04:12 806
39 Sally Hughes WCH F 1970 01:05:23 790
40 Jed Hampshire Wright NN F 2002 01:05:33
41 Clint Mann 01:05:41
42 Saskia Jones DEE F 2001 01:06:23
43 Jacob Stephenson DFOK M 1998 01:06:41 772
44 Mike Vokes DEE M 1963 01:07:28 762
45 Joanna King 01:09:00
46 Graham Pearson QO M 1961 01:11:21 712
47 Lynn Branford WIM F 1950 01:11:22 712
48 Clare Grant SWOC F 1956 01:11:33 709
49 John Higgins BOK M 1934 01:14:52 668
50 Holly Craig F 2002 01:15:20
51 Julie Leitch SO F 1968 01:15:30 658
52 Joanna Emberton EPOC F 1961 01:16:05 650
53 Pippa Savage BOK F 2000 01:25:56
54 Freda Peirce SARUM F 1941 01:30:26 467
55 Elizabeth Urquhart OD F 1954 01:35:30 400
56 Graham Urquhart OD M 1954 01:55:35 142
57 Jan Oxenham SARUM F 1949 02:07:32 64
Showing results 1 - 57 of 57